Šest nejčastějších „chyb“ vegetariánů, veganů a vitariánů

salat3Snad každý, kdo přešel z klasické komerční stravy na nějaký „alternativní“ druh stravování, si prošel přechodovou fází, kdy pozoroval, co z nové skladby jídelníčku mu dělá dobře a po čem se cítí unavený, nafouklý a nezdravý.

 

Rozhodla jsem se sepsat 6 nejčastějších „chyb“, které se s přechodem na nové stravování dopouštíme. Dávám slovo chyba do uvozovek proto, že nic není dobře a nic špatně. Jde jen o to, že někomu to může způsobovat obtíže a jiný je s tím úplně v pohodě 😉

 

1. Hodně tuku

orechyLidé, kteří se rozhodli nejíst maso, se často ve strachu o vyváženost kalorií a bílkovin, uchylují k přemíře konzumace ořechů, semínek a olejů. Všechny ořechy a semínka jsou plné živin. Jsou zdrojem veškerých esenciálních aminokyselin – bílkovin, antioxidantů – vitamínů skupiny B, E, hořčíku, mědi, vlákniny, rostlinných sterolů, snižují LDL – špatný cholesterol, pomáhají s rakovinou, podporují dobrou funkci krevního oběhu a cév, snižují riziko srdečního infarktu, podporují správnou činnost svalů, nervové soustavy a snižují krevní tlak. Je skvělé, když je jíme pravidelně, ale stačí jen malé množství.

 

2. Hodně cukru a stimulantů

cukrJe mnoho zdrojů cukru a podle toho, který si vybereme, tak se pak i cítíme. Ve smyslu tohoto článku se jedná o cukry, které přijímáme mimo ovoce. Když pominu strašáky jako cukr řepný a třtinový, tak i přemíra hroznového, ovocného, sladového, různých sirupů (ječmenný, rýžový, kukuřičný, pšeničný, datlový, agáve, javorový, …), medu, kakaa a čokolády není pro nás vhodná ve větším množství každý den, byť obsahují spousty pro život důležitých vitamínů, minerálů a stopových prvků. Zkrátka jak se říká: „Všechno s Mírou.“ 🙂

Naopak melasa, která je extraktem cukrové třtiny, je vhodná ke konzumaci každý den, nejlépe ráno ve vlažné citrónové šťávě. Je velmi širokou soustavou stopových prvků a organických látek: Vápník, hořčík, fosfor, železo, draslík, sodík, zinek, měď, chróm, glukózu, sacharózu, nenasycené mastné kyseliny linolovou, linoleovou, olejovou, vitaminy skupiny B (kyselinu listovou, kobalaminy, riboflavin, pyridoxol, nikotinamid, kyselinu pantotenovou), inositol, kyselinu fosforečnou. Dále obsahuje důležité enzymy. Melasa je asi nejbohatší na vápník a hořčík, obsahuje je ve vyvážené a pro lidský organismus velmi dobře vstřebatelné podobě.

melasaPo dlouhodobé a pravidelné konzumaci melasy dochází k pročišťování lymfatického systému, zlepšuje se funkce svalů. Po obnově synoviální blány, která tvoří výstelku pouzdra u kloubů a vlivem pokračující regenerace mizí bolesti, opotřebení a artróza. Melasa dále příznivě působí na srdeční sval a může velmi zmírnit nemoc zvanou angina pectoris. Regeneruje krvetvorbu, cévní řečiště, harmonizuje nervový systém a obnovuje činnost žláz s vnitřní sekrecí. Povzbuzuje organismus při dlouhodobém pracovním vytížení, stresu, chronické únavě a pocitech slabosti. Dále melasa upravuje krevní tlak, léčí anemie (nedostatek železa), hojí záněty, otevřené bércové vředy, hemoroidy, trombózu, kožní neduhy – ekzémy a lupenku, mírní alergické projevy, astma, odstraňuje průjem i zácpu. Vnitřní podávání melasy pomáhá při léčení infekční žloutenky typu A. Příznivě působí při různých typech zhoubných nádorů. Zevně se může nanášet na kůži, která je spálená po ozařování. Melasa pomůže zlikvidovat karcinom. Melasa velmi dobře zabírá i u chronické zácpy, kterou trpí velké procento populace. Dá se velmi dobře použít i jako výživná pleťová maska, která regeneruje a pomáhá odstraňovat různé typy ekzémů, lupenky a alergických kožních projevů. Obvyklé dávkování je 2 čajové lžičky denně, u nemocných 4-5.

 

stevieJeště bych se ráda zmínila o Stevii. Je to rostlina, která má přirozeně sladkou chuť. Její výtažek najdeme v podobě tablet, prášku nebo tinktury a její výsledná sladivost se odvíjí od daného produktu, většinou 100 – 200x více než řepný cukr. Nejedná se však o žádnou formu sacharidů. Energii z ní nedoplníme, slouží pouze jako chuťová náhražka. Pokud nám nevadí její lehká pachuť, nedá se jí vcelku nic vytknout. Nejlepší je doma v květináči, kdy máme možnost si kdykoli utrhnout čerstvý lístek a hodit ho třeba do smoothie nebo čaje.

Hodně cukru v těle vyčerpává naši slinivku břišní, překyseluje organismus, dává vzniknout různým plísním a kvasinkám, proto je dobré to moc nepřehánět. Navíc je to silný stimulant a nutí tělo ke stálé aktivitě, kterou když nemáme v dostatečné míře, přemění se na tuk a ten pak poškozuje naše tělo nejen vizuálně.

 

3. Špatné kombinace

jidloŠpatné kombinace potravin nám mohou způsobit pocit pl