Trávicí soustava

travicisystemMnohé z nás občas trápí bolesti ozývající se různě v těle, ale málokdo si ještě ze školy pamatuje uložení a funkce jednotlivých orgánů. Abychom svému tělu mohli lépe porozumět a vyléčit ho, měli bychom ho znát. Zde nabízím podrobný přehled trávicí soustavy i s duchovními pohledy na jednotlivé orgány a léčivými afirmacemi.

 

Funkcí trávicí soustavy je příjem a zpracování potravy rozštěpením enzymy, vstřebávání živin a jejich přeměna v játrech, odstranění některých odpadů z krve a jejich vyloučení žlučí. Trávení potravy na duchovní úrovni také znamená přijímání, analyzování a vstřebávání životních podnětů a zážitků a vylučování přežitých poznatků. Kvalita trávení je přímým zrcadlem kvality naší nálady, tedy života. Zájmem o způsob výživy a fungování trávení roste zájem o poznání smyslu života a jeho kvality.

 

Trávicí soustavu rozdělujeme na několik částí:

 • Hlavový a hrudní oddíl tvoří dutina ústní, hltan a jícen. Hlavními příčinami nemocí této horní části trávicího traktu z pohledu duše jsou nadměrná rozumová kritičnost, absence lásky ke kritizovanému, existenční strachy a neschopnost přijmout některé jevy života.
 • Břišní a pánevní oddíl se skládá ze žaludku, jater, slinivky břišní a tenkého střeva. Hlavní duchovní příčiny onemocnění jater a žlučníku jsou neschopnost vyváženého zpracování dějů vnějšího světa a hněv jako reakce nepřiměřená skutečnosti – pravdě.
 • Oddíly tlustého střeva tvoří slepé střevo, vzestupný, příčný, sestupný a esovitý tračník a konečník. Hlavní duchovní příčiny onemocnění této dolní části trávícího aparátu je hmotná a duchovní lakota, nepružnost v životě, snaha zalíbit se za cenu ztráty sama sebe a materiální přivázanost.

 

Stavba trávicí trubice

Trávicí trubice tvoří průchod od dutiny ústní, přes dutinu hrudní, břišní až do pánevní.

Stěnu trávicí trubice tvoří:

 • Sliznice – v tenkém střevě vytváří klky
 • Podslizniční vazivo – řídké vazivo s uzlíky mízní tkáně
 • Hladká svalovina
 • Pobřišnice
 • Drobné žlázky, uloženy přímo ve stěně trubice
 • Samostatné žlázy: příušní, podčelistní a podjazyková slinná žláza, slinivka břišní a játra.

 

Ústní dutina

zuby a organyJe začátkem trávicí soustavy a funguje pro příjem potravy, její senzorickou analýzu chutí, mechanické zpracování zuby, promíchání potravy jazykem a zvlhčení slinami.

 • Chrup

Zuby vyrůstají z čelistí a v úplném chrupu je jich 32. Část ukrytá v dásni se nazývá kořen, viditelná část je korunka a rozhraní kořenu a korunky se nazývá krček. Jsou obrazem naší a životní síly. Kdo má špatné zuby, má obtíže se vyjadřovat, chybí mu také schopnost do něčeho se pustit, tzv. zakousnout, něčím se prokousat, vybít svou agresi. Skřípání zubů je projevem bezmocné agrese. Zubní protéza symbolizuje předstírání vitality navenek.

 

Každý zub má také svou souvislost s vnitřními orgány:

 • Horní zuby:
  1. Ledviny, žlázy, slepé střevo
  2. Ledviny, močový měchýř, mízní uzliny
  3. Játra, žlučník, páteř
  4. Dýchací ústrojí, páteř, mozek, žlázy
  5. Dýchací ústrojí, páteř, žlázy, klouby
  6. Slezina, slinivka břišní, žaludek
  7. Tlusté střevo, hltan, jícen, slezina
  8. Tlusté střevo, tenké střevo, srdce

 

 • Spodní zuby:
  1. Ledviny, močový měchýř, žlázy
  2. Ledviny, močový měchýř, žlázy
  3. Slezina, nadledviny, slinivka břišní
  4. Játra, žlučník, slinivka břišní, páteř
  5. Žaludek, dvanácterník, tlusté střevo
  6. Dýchací ústrojí, brzlík, mozek, tlusté střevo
  7. Tlusté střevo, klouby, páteř
  8  Slezina, krevní oběh, srdce

 

 • Sliny

Sliny utváří z 99% voda a zbytkově malé množství solí, hlen, který usnadňuje klouzání potravy v jícnu, enzym lysozym, který má mírné desinfekční účinky a slinná amyláza (ptyalin), která je enzymem štěpícím škrob – cukr a také glykogen (polysacharid), na jednodušší , tzv. „sladký“ sacharid maltózu. Denně se v ústech vytvoří zhruba 1 až 1,5 litru slin.

 • Slinné žlázy ústí slinovody do ústní dutiny a rozdělujeme je na drobné, které vylučují větší množství hlenu a ve větším počtu hlavně na povrchu jazyka a velké párové (příušní, podčelistní a podjazykové), které vylučují nejvíce slin.

 

Hltan