Uzdravující banány

bananBanány jsou krásným multifunkčním a uzdravujícím ovocem a myslím, že po přečtení tohoto článku s několika fakty o jejich léčivých účincích se na ně již nebudete dívat stejnýma očima.  

Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Banán dodává okamžitou čistou energii našemu tělu, které mu velmi dobře rozumí, i když mnozí tvrdí, že jíst banány pro nás není přirozené, neboť nejsou lokální.
Výzkum potvrdil, že pouhé dva banány poskytují dostatek energie pro namáhavé 90-ti minutové cvičení. Není divu, že je banán ovoce číslo jedna předních světových atletů.

Ale energie není jediný způsob, jak nám může banán pomoci udržovat se v kondici. Může nám také významně pomoci překonat velké množství chorob a nežádoucích stavů, takže je opravdu dobré zařadit ho do našeho každodenního jídelníčku.

 

A v čem nám může pomáhat?

 

DEPRESE

Podle nedávného průzkumu prováděného mezi lidmi trpícími depresí, se mnoho z nich začalo cítit mnohem lépe po konzumaci banánů. To je proto, že banán obsahuje tryptophan, druh proteinu, který tělo přemění na serotonin, známý hormon zlepšující náladu a relaxovaný stav celé naší bytosti.

 

PMS

Trpíte premenstruačním syndromem projevujícím se například nesoustředěností, únavou, tlakem v podbřišku a křečemi, úzkostí, přecitlivělostí a návaly pláče, lehkou depresí, psychickým vypětím, podrážděností, náladovostí, zlostí a vztekem, změnou sexuální touhy, bolestmi hlavy a kloubů, svalovými křečemi, zvětšením a zvýšenou citlivostí prsou, bolestivými bradavkami, zvýšenou chutí k jídlu – především chuť na sladké, nadměrnou žízní, otoky kotníků a prstů nebo zvýšenou potřebou spánku?

Zapomeňte na tabletky a jezte banány. Vitamin B6 v nich obsažený reguluje hladinu glukózy v krvi, což má pozitivní vliv na naši náladu a uvolnění.

 

ANÉMIE

Anémie nebo-li chudokrevnost se může projevovat bledostí kůže a sliznic, nedostatkem energie nebo zadýcháváním se při námaze. Vysoký obsah železa v banánech dokáže stimulovat tvorbu hemoglobinu v krvi a tak pomáhá v mnohých případech chudokrevnosti.

 

KREVNÍ TLAK

Toto jedinečné tropické ovoce má extrémně vysoký obsah draslíku a přitom nízký obsah soli, takže je ideální pro regulaci krevního tlaku – to potvrdily poslední studie zpracované US Food and Drug Administration, který doporučuje konzumaci banánů ke snižovaní rizika  vysokého krevního tlaku a cévních mozkových příhod.

 

SÍLA PRO MOZEK

OLYMPUS DIGITAL CAMERA200 studentů na anglické škole Twickenham bylo zapojeno do studie účinků banánů na lidský mozek. V rámci zkouškového období jedli banány na snídani, o přestávce a na oběd, aby posílili výkon svého mozku. Výzkum ukázal, že toto ovoce pomáhá učení a žáci jsou čilejší. To asi zřejmě také proto, že se nezabijí hned z kraje dne nějakou těžkou, průmyslově zpracovanou stravou, ale oživí se čerstvým bohatým ovocem 🙂

 

TRÁVENÍ

Banány mají příznivý vliv na žaludek svou jemnou konzistencí a nedráždivostí, navíc vysoký obsah vlákniny v nich obsažený pomáhá obnovit normální činnost střev a překonat tak problémy se zácpou bez použití laxativ.

 

KOCOVINA

Jeden z nejrychlejších způsobů, jak vyléčit kocovinu je konzumace banánového smoothie z několika ban