Uzdravující banány

bananBanány jsou krásným multifunkčním a uzdravujícím ovocem a myslím, že po přečtení tohoto článku s několika fakty o jejich léčivých účincích se na ně již nebudete dívat stejnýma očima.  

Banány obsahují tři přírodní cukry – sacharózu, fruktózu a glukózu kombinovanou s vlákninou. Banán dodává okamžitou čistou energii našemu tělu, které mu velmi dobře rozumí, i když mnozí tvrdí, že jíst banány pro nás není přirozené, neboť nejsou lokální.
Výzkum potvrdil, že pouhé dva banány poskytují dostatek energie pro namáhavé 90-ti minutové cvičení. Není divu, že je banán ovoce číslo jedna předních světových atletů.

Ale energie není jediný způsob, jak nám může banán pomoci udržovat se v kondici. Může nám také významně pomoci překonat velké množství chorob a nežádoucích stavů, takže je opravdu dobré zařadit ho do našeho každodenního jídelníčku.

 

A v čem nám může pomáhat?

 

DEPRESE

Podle nedávného průzkumu prováděného mezi lidmi trpícími depresí, se mnoho z nich začalo cítit mnohem lépe po konzumaci banánů. To je proto, že banán obsahuje tryptophan, druh proteinu, který tělo přemění na serotonin, známý hormon zlepšující náladu a relaxovaný stav celé naší bytosti.

 

PMS

Trpíte premenstruačním syndromem projevujícím se například nesoustředěností, únavou, tlakem v podbřišku a křečemi, úzkostí, přecitlivělostí a návaly pláče, lehkou depresí, psychickým vypětím, podrážděností, náladovostí, zlostí a vztekem, změnou sexuální touhy, bolestmi hlavy a kloubů, svalovými křečemi, zvětšením a zvýšenou citlivostí prsou, bolestivými bradavkami, zvýšenou chutí k jídlu – především chuť na sladké, nadměrnou žízní, otoky kotníků a prstů nebo zvýšenou potřebou spánku?

Zapomeňte na tabletky a jezte banány. Vitamin B6 v nich obsažený reguluje hladinu glukózy v krvi, což má pozitivní vliv na naši náladu a uvolnění.

 

ANÉMIE

Anémie nebo-li chudokrevnost se může projevovat bledostí kůže a sliznic, nedostatkem energie nebo zadýcháváním se při námaze. Vysoký obsah železa v banánech dokáže stimulovat tvorbu hemoglobinu v krvi a tak pomáhá v mnohých případech chudokrevnosti.

 

KREVNÍ TLAK

Toto jedinečné tropické ovoce má extrémně vysoký obsah draslíku a přitom nízký obsah soli, takže je ideální pro regulaci krevního tlaku – to potvrdily poslední studie zpracované US Food and Drug Administration, který doporučuje konzumaci banánů ke snižovaní rizika  vysokého krevního tlaku a cévních mozkových příhod.

 

SÍLA PRO MOZEK

OLYMPUS DIGITAL CAMERA200 studentů na anglické škole Twickenham bylo zapojeno do studie účinků banánů na lidský mozek. V rámci zkouškového období jedli banány na snídani, o přestávce a na oběd, aby posílili výkon svého mozku. Výzkum ukázal, že toto ovoce pomáhá učení a žáci jsou čilejší. To asi zřejmě také proto, že se nezabijí hned z kraje dne nějakou těžkou, průmyslově zpracovanou stravou, ale oživí se čerstvým bohatým ovocem 🙂

 

TRÁVENÍ

Banány mají příznivý vliv na žaludek svou jemnou konzistencí a nedráždivostí, navíc vysoký obsah vlákniny v nich obsažený pomáhá obnovit normální činnost střev a překonat tak problémy se zácpou bez použití laxativ.

 

KOCOVINA

Jeden z nejrychlejších způsobů, jak vyléčit kocovinu je konzumace banánového smoothie z několika banánů, vody a medu nebo kokosového cukru. Banán zklidní žaludek a med (kokosový cukr) navrátí do rovnováhy vychýlenou hladinu cukru v krvi, zatímco čistá pramenitá voda zavodní náš systém a buňky začnou rychleji odbourávat ethanol.

 

PÁLENÍ ŽÁHY

Banány krásně účinkují jako přírodní antacida (neutralizují kyselinu chlorovodíkovou v žaludeční šťávě, čímž tlumí aktivitu pepsinu a zvyšují pH na zásaditou stranu) v těle, takže pokud trpíte pálením žáhy, zkuste jíst banány a v případě, že pálení není způsobeno těžším problémem, úleva na sebe nenechá dlouho čekat.

 

RANNÍ NEVOLNOST

Pár kousků banánu mezi jídlem během dne pomáhá udržet hladinu cukru v krvi a odstraňuje ranní bolesti a nevolnost.

 

BODNUTÍ KOMÁREM

2-banana_04Když najdete na kůži svědivý komáří štípanec, ještě předtím, než se vrhnete na namazání ho jakýmkoli léčivým krémem, zkuste nejprve třít postižené místo bílým vnitřkem banánové slupky. U mnoho lidí účinkuje neuvěřitelně rychle ve snížení pálení a podrážděnosti pokožky.

 

NERVY

Banány mají vysoký obsah B vitamínů, které tiší nervový systém.

Pociťujete tlak v práci? Tloustnete? Studie v Ústavu psychologie v Rakousku zjistily, že tlak v práci vede mnoho z nás k přejídání se uklidňujícími doplňky jako je čokoláda a chipsy. Při zkoumání příznaků na 5.000 hospitalizovaných pacientech vědci zjistili, že nejvíce obézních z nich bylo vystaveno v práci vysokému tlaku stresu. Zpráva dospěla k závěru, že aby se zabránilo záchvatům vyvolávajícím touhu po energetickém jídle, musíme kontrolovat naši hladinu cukru v krvi formou svačiny s vysokým podílem uhlohydrátů každé dvě hodiny a k tomu je velmi vhodný právě banán, který pomůže tuto hladinu udržet.

 

VŘEDY

Banán je používaný jako dietní jídlo při zažívacích problémech pro svou hladkou texturu a jemnost. Je to jediné ovoce, které může být konzumováno bez bolestí. Neutralizuje překyselení a snižuje podráždění tím, že jemně obalí stěny žaludku.

 

REGULACE TEPLOTY

Mnoho různých kultur banán uznává jako „ochlazující “ ovoce, které dokáže snížit jak tělesnou, tak emocionální teplotu. V Thajsku například těhotné ženy pojídají banány aby zajistily, že se jejich dítě narodí zdravé a s normální teplotou.

 

zuby bananJak je vidět, banán je skutečně přírodní lék na mnoho neduhů a to jsem jich zde vybrala jen pár. Mimoto banán například bělí zuby (více v článku 16 tipů na přírodní bělení zubů) je skvělou maskou na pleť i vlasy (více v článku Přírodně na pleť a její nerovnováhu) a jistě vás napadne ještě mnoho dalšího.

Ve srovnání například s jablkem má čtyřikrát více proteinu, dvojnásobek sacharidů, třikrát tolik fosforu, pětkrát více vitamínu A a železa a dvojnásobek dalších vitamínů a minerálů. Je velmi bohatý na draslík a je jedním z nejhodnotnějších jídel vůbec. Nebojte se jich denně jíst tolik, na kolik máte chuť, neboť tím tělu zajistíte vše potřebné a udrží vás to od jiných, méně zdravých potravin. Vysoké energetické hodnoty se nebojte, naopak! Dostanete do sebe tu nejčistší energii, která je pro tělo nejlépe stravitelná a přeměnitelná jednoduše na sílu a odhodlání do všech situací života.

Možná je na čase změnit rčení na: „Banán denně drží doktory od těla.“