Recept na očistu lymfatického systému a podporu sleziny

lymfaSlezina je zodpovědná za kvalitu našeho imunitního systému, protože čistí lymfatický systém, odvádí z těla chemické látky a barviva, které jíme spolu s potravinami a podílí se na krvetvorbě tím, že odstraňuje z krve staré červené krvinky.

Lymfatický systém je samostatný systém kanálků, jimiž proudí tekutina – lymfa. Součástí tohoto systému jsou lymfatické uzliny, které zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z těla. Lymfa odvádí z těla chemické látky, které naše tělo přijímá, filtruje např. i bílou barvu potravin. Pokud často trpíte na angíny, vězte, že nemáte v pořádku vaši lymfu.

Mandle si střežte jako oko v hlavě, protože je to jediná naše kontrolka, která nám svítí při přetíženém lymfatickém systému a sleziny. V této situaci nepomohou antibiotika, ta pouze vyřeší bolest mandlí, ale příčinu neodstraní.

Pokud máte jakékoliv potíže s oblastí krku, třeba trpíte chrapotem, máte pocit staženého hrdla, nejste si jisti v komunikaci, i to je příčina v přetížené lymfě.

Čistota lymfatického systému se také projevuje na vaší štítné žláze a vůbec celém hormonálním systému, takže kdo má potíže se štítnou žlázou nebo jinými žlázami s vnitřní sekrecí, jistě se mu lymfa blokuje a to především v místě, kde ona žláza leží. Pokud se vyholujete a to především v podpaží, také podporujete stagnaci lymfy a vytváříte si nejvhodnější podmínky pro vznik cyst, bulek a dalších útvarů v prsou. V podpaží by měla být hezká jamka. Zbavování se chloupků kdekoliv je příčinou stagnace lymfy, protože ta proudí těsně pod kůží a tudíž vytrhávání chloupků narušuje její tok. Také jakýkoliv chirurgický zásah do těla, zranění, které zanechává jizvy, způsobuje přerušení toku lymfy a následné otékání příslušné části těla.

Pokud užíváte jakékoliv hormony, ať na štítnou žlázu či antikoncepci nebo proti nepříjemným důsledkům menopauzy, proti revmatismu nebo lokálně jako mastičky či je dýcháte při astma, máte lymfu taktéž přetíženou. Umělé hormony totiž lymfu brzdí a plní, navíc vás hormony ovládají jako roboty, přemýšlejte o tom, že je hodíte do koše. Je to zhouba naší civilizace…

Kvalitní proudění lymfy nám pomáhá v rovině duchovní zbavovat se zloby, nešvarů, neodpuštění, křivd a bolestí, pomáhá nám čistit myšlení, pomáhá nám zbytečně neulpívat na zbytečnostech a zbytečně se v nich nepitvat, pomáhá nám zachovat si čistou hlavu, radost v životě a chuť jít dál.

Nejvhodnější dobou k očistě lymfy je léto – období mezi 15.7. – 14.9.

 

Jak na to podle Dr. Normana W. Walkera?

Jako první vypijte ráno, když vstanete, 1/4 litru solného roztoku nebo rozmíchejte jednu polévkovou lžíci Glauberovy soli (viz internet) ve čtvrt litru teplé (nikoliv horké nebo studené). Hlavním účelem solného roztoku není vyprázdnit střevo, což se stane, ale přitáhnout otravné látky a tělesné jedy (jestliže nějaké existují) do střeva a vyloučit je.
Solný roztok působí na jedovatý, tělesný a lymfatický odpad jako magnet. Přitáhne jej do střeva a odstraní ho sérií stolic. Celkové množství může tvořit až 4 litry.
 
citrusyKdybychom nic nepodnikli a ztracené substance nenahradili stejným objemem, bude tělo v tomto rozsahu odvodněno. Proto nahradíme ztracené 4 litry stejným množstvím čerstvě vymačkané/odšťavené šťávy z citrusových plodů, kterou jsme, pro lepší vstřebatelnost, zředili dvěma litry vody. Tím vznikne v organizmu alkalická reakce.

Složení citrusové šťávy je následující:

 • 4 velké nebo 6 středních grapefruitů (900 g šťávy)
 • 2 velké nebo 3 menší citrony (200 g šťávy)
 • dostatek pomerančů, abychom dohromady získali dva litry šťávy (250g šťávy)
 • k tomu přidáme 2 litry neperlivé vody

Vypijte čtvrt litru půl hodiny poté, co jste vypili solný roztok. Dále pijte sklenici této šťávy každých dvacet až třicet minut, dokud nespotřebujete celé množství.
Po celý den nejezte nic. Jestliže jste k večeru hladoví, můžete sníst pomeranče, grapefruity nebo jejich šťávu, ale i trochu celerové šťávy.
 
Večer před spaním si udělejte v kleče nálev, použijte asi 2 litry vlažné vody, do které jste přidali šťávu ze 2 citronů. Doporučuji 75 cm dlouhou rektální rourku. Natřete si ji rostlinným, ve vodě rozpustným prostředkem, aby klouzala. Nevhodná je vazelína, vyrobená z minerálních olejů. Účelem tohoto nálevu je odstranit zbytky odpadů ze střevních záhybů, které by ve spánku mohly být vstřebány zpět do organizmu.
 
Opakujte tuto detoxikaci po tři za sebou následující dny.
Tím bude z těla odstraněno asi 12 litrů otravnými látkami prosycené lymfy a nahrazeno dvanácti litry alkalické šťávy. To urychlí znovunabytí alkalické reakce organizmu.
 
Čtvrtý den a dále následující dny začněte pít zeleninové šťávy a jíst zeleninu a ovoce v syrovém stavu.
 
Nelekejte se zbytečně, jestliže se budete cítit během nebo po detoxikaci slabí. Příroda používá vaši energii k vnitřnímu čištění a vy ji získáte brzy ve větším množství zpět jako důsledek čistého a zdravého těla.

Ideální barvy v tomto období očisty jsou oranžová a žlutá, které můžete nosit na oblečení, v doplňcích nebo se jimi obklopujte doma i v kanceláři.

 
A co se stravou dlouhodobě?

Alespoň dopoledne pijte ovocné nebo zeleninové šťávy, jezte zeleninu a ovoce a lehké jídlo. Ze stravy vynechejte mléko a mléčné výrobky, cukr a sladkosti, vyvarujte se chemii v potravě. Zvyšte podíl ryb, mořské zeleniny a mořských řas.

Cvičte, hýbejte se, dopřejte si masáže.

 

Hodě zdraví!

Michaela

Kniha Sám sobě doktorem – Jiří Cingroš, Empatia Zdraví A-Z
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

42 Komentářů
 1. Já má dotaz,dobrý den,
  jen mě zajímá,jestli mohu přestat brát letrox na sníženou činnost štítné žlázy,když to narušuje lymfatický systém? Už jednou jsem jej přestala brát proto že se mi zdálo,že mi nedělá dobře,ale začaly mi padat vlasy,měla jsem velmi měkké a lámavé nehty a velmi suchou pleť, pak mi dlouho trvalo než se to trochu upravilo,když jsem začala Letrox znova brát,jen vlasy mi při mytí stále padají.

 2. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co je to ta mořská zelenina. Asi jsem trochu nevzdělaná , ale myslím si, že mořské okurky to určitě nebudou.
  Děkuji za info

 3. Mám za sebou tuto kůru a jsem nadšená. Beru dost léků, včetně hormonálních, mám problém s lymfou a pravidelně absolvuji lymfatické masáže, strach byl velký. Dodržela jsem vše mimo klystýru. Třetí den večer mi bylo tak hezky, že jsem vyslovila nahlas : Opravdu musím začít jíst ? 😀 😀 😀 … začla jsem také dle návodu, jedla jsem dle p. Mačingové … psychika, únava, tělesné problémy atd.. vše šlo do plusu… právě se chystám na další …pokud máte někdo zkušenosti s četností, tedy po jak dlouhé době by se mohla tato kůra provádět, aby to nebylo pro tělo zatěžující, ráda si nechám poradit. Nyní budu absolvovat vše podruhé a to za 3 měsíce od první kůry… Kamila

  1. Zdravím vás. Kde se dá sehnat ona sůl? V lékárnách ji nemaji ☹️ Děkuju Kája

  2. V lékárnách není běžně, sehnala jsem Glauberovu sůl v lékárně jedné nemocnice, kde jsem si ji musela objednat .. řeknou vám přesně kolik ji potřebujete..není to drahá záležitost. Kamila

 4. Dobrý den,

  chtěla bych se Vás zeptat, co doporučujete pít v tyto dny? Zda jen vodu nebo bylinkové čaje? Předem děkuji

 5. Pomuze tato ocista i na zvetsene krcni uzliny zpusobene pravdepodobne detoxem tela? Diky

  1. Dobrý den,

   neznám konkrétní příčinu vašich zvětšených uzlin. Každopádně očistu vyzkoušejte pouze v případě, že nemáte akutní problémy, v tom případě navštivte lékaře.

   Tato očista by vám v neakutním stavu měla pomoci.

   Michaela

 6. Dobrý den, neumím si nějak představit, že bych zahodila hormony štítné žlázy v tabletách, když štítnou žlázu nemám z důvodu odstranění žlázy s nezhoubnými nádory. Když třeba někdy zapomenu si tabletky vzít, nejsem vůbec schopná vstát z a cítím celý den obrovskou únavu a vyčerpání. Jak to v těchto případech tělo řeší ?

  1. Dobrý den,

   určitě je nezahazujte. Očista je očista, ne léčba. Vy se léčíte hormony, ale očistu vyzkoušet můžete, ale určitě se poraďte se svým lékařem.

   M.

 7. dobrý den, je prosím možné nahradit citrusovou šťávu šťávou ze zeleného ječmene? Děkuji

  1. Jasne, že môžete,aj by to bolo vhodnejšie… ja mám výhrady voči citrusovým šťavám, pretože tie práve ochladzujú slezinu! Tie sú vhodné v letných horúčavách, preto je to aj tropické ovocie! Slezina potrebuje teplo, obilie, nápoje z vareného obilia,zľahka varené zeleninové vývary, súhlasím, že nemá rada chladné potraviny rovno z chladničky do úst a príliš veľa surovej stravy a mliečnych výrobkov. Vzniká chlad v tráviacom trakte ten spôsobuje hlieny, hlieny spôsobujú stagnáciu – energie, toku lymfy, krvného obehu teda stagnáciu spomalenú funkciu toho ktorého orgánu, ktorý postihnutý vlhkom a to býva najčastejšie slezina, tá je na chlad a hlieny najcitlivejšia…

  2. Dobrý den,

   ano, můžete, ale citrusová šťáva má své místo v této očistě a není to náhoda. I přes to, že je kyselá, působí v těle zásaditě a tudíž ho čistí a léčí. Určitě bych dodržela popsaný postup a recepty.

   M.

 8. Dobrý den, máte nějaké doporučení pro ty, kteří to takto dlouho nevydrží – zvlášť kvůli práci či jiné fyzické aktivitě? Je dobré s tím alespoň začít a vydržet kratší dobu? Třeba později zopakovat a vydržet déle?
  Děkuji moc.
  Martina

  1. Milá Martino,

   pakliže potřebujete pročistit lymfu, udělejte si na očistu volno, spojte víkend s jedním dnem a dovolte si být v klidu. Vaše tělo se Vám velmi odvděčí.

   Michaela

 9. To teda fakt nevím, jestli bych byla schopná takto slanou vodu vypít. Ani o něco slanější jídlo nejsem schopná pozřít. A přitom bych tuto kůru moc potřebovala, lymfa se mi čím dál více zhoršuje i když chodím na lymfomasáže.

  1. Dobrý den Evo,

   doporučuji Glauberovu sůl, neboť ta se skládá se ze síranu sodného a síranu vápenatého, případně síranu hořečnatého a využívá se v detoxikaci organismu.

   M.

  1. Dobrý den Evo,

   doporučuji Glauberovu sůl, neboť ta se skládá se ze síranu sodného a síranu vápenatého, případně síranu hořečnatého a využívá se v detoxikaci organismu.

   M.

 10. Dobrý den , chtěla bych se zeptat jaký je rozdíl mezi glauberovou soli a epsomskou solí , co mám vlastně použít. Loni na jaře jsem si koupila v lekárně MAGNESII SULFAS HEPTAHYDRICUS a slození je trochu jiné , jak mám prosím postupovat nyní, děkuji za odpověd.

  1. Dobrý den,

   v tomto případě je víceméně jedno, jakou sůl z těch vámi uvedených použijete.
   S Magnesii Sulfas ani s epsomskou solí nemám osobní zkušenost, takže bych se nejlépe držela návodu v článku.

   Michaela

  2. Magnesii sulfas heptahydricus je ta pravá sůl, dá se používat i samostatně. Několik let mám vyzkoušeno + i několik mých známých, máme s tím dobré úspěchy. gauberova sůl , ta pravá se pozná jedine podle vzorce, určitě ne sodíkovou, ale tu magneziovou – používat. Většina lidí se v tom neorientuje. Pokud by jste používala jen sůl na pročištění samostatně, tak doporučuji kterýkoliv den na lačno jednu kávovou lžičku a 8 dcl vody – vlažné vypít, a půl hodiny nic nejíst a nepít. Pokud by jste ráda větší očistu, a máte volno celý den, tak se dívá 6 a půl kávové lžičky do 8dl vody – vlažné vypít na lačno ráno a pak půl hodiny nejíst a nepít. :-)))

  1. Podobne som na tom aj ja, nerozumiem časti návodu: „Večer před spaním si udělejte v kleče nálev, použijte asi 2 litry vlažné vody, do které jste přidali šťávu ze 2 citronů. Doporučuji 75 cm dlouhou rektální rourku“

   Čo konktretne sa tým myslí ? Podrodbejší návod by pomohol.

  2. Jsem na tom podobně. Také bych ocenila podrobnější popis 🙂

 11. Dobrý večer! Ráda bych se zeptala, zda je možné očistu provádět i v jiném než doporučeném termínu? Bude mít stejnou účinnost? Díky moc B.

 12. Dobry den,je mozne detox provadet i v prvnim trimestru? Tehotenstvi je neplanovane,ale me telo by jej opravdu potrebovalo. Nasledne vycisteni by bylo i pro plod asi lepsi. Neprijmalo by toxiny. Nejsem si ale jista,zda 4 dny bez prijmu bilkovin by bylo ok. Dekuji za Vas nazor.

  1. V těhotenství rozhodně žádnou očistu nedoporučuji! Všechny uvolněné toxiny by šly miminku do placenty.
   M.

 13. Vydrží taká šťava byť celý deň nepokazená? Ja som u Normana Walkera čítal, že mrkvová šťava vydrží max 20 min. a potom už nie je dobrá. Tak ako to je?

  1. Celý den rozhodně nevydrží. Toto množství šťávy se spotřebuje dříve.
   M.

 14. Tak jsem se do toho dnes pustila. ale zatím jsem na stolici vůbec nebyla, což u mne není zvykem. Chodívala jsem pravidelně. A taky mne rozbolela hlava. 🙁 Ale to bude asi k tomu…

 15. Máte s touto očistou někdo vlastní zkušenost? Jsem dlouhé roky unavená, vystresovaná – velmi nepříjemná psychická situace a tlak v rodině. Chtěla bych očistu vyzkoušet a ráda bych znala názor úspěšných absolventů, jestli je to reálné u toho chodit do práce :-).

  1. Já s ní mám zkušenosti, moje maminka také i kamarádka a všem nám pomohla.Lépe je očistu provádět v klidnějších dnech, je-li to možné. Tím se dá do pochodu nejen uzdravování těla, ale hlavně mysl se zklidní a situace kolem se začnou řešit, neboť je uvidíte i z jiného úhlu pohledu.

   Hodně štěstí,
   M.

 16. Dobrý den,
  vlivem hormonální antikoncepce jsem přibrala dvacet kilo. Existuje nějaká cesta, která mi pomůže se těchto kil zase zbavit? Děkuji za odpověď 🙂

  1. Milá Simono,

   bude to chtít čas a dát do pořádku žlázy s vnitřní sekrecí a pročistit celý hormonální systém. Najeďte na zásaditou stravu, dopoledne hodně šťávy, ovoce, zeleninu, pohyb na čerstvém vzduchu, kvalitní spánek, co nejméně stresu a co nejvíce radosti ze života. Vím, úkol v dnešní době nelehký, ale proveditelný, věřte mi.

   Hodně štěstí,
   Michaela

   PS. Pokusím se dohledat nějaké užitečné rady a zpracovat na toto téma článek.

 17. Dobrý den,

  jak udělat solný roztok a stačí mořská či diamantová sůl? A co se týká výplachu střev, přijde mi trochu hodně 75cm dlouhá rektální rourka. Děkuji. Lenka

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.