Je možné posílit imunitní systém vůlí?

kosttraHlavním úkolem imunitního systému je chránit nás před škodlivými mikroorganismy, ale také odstraňovat poškozené a abnormální vlastní buňky. Aby byla imunitní odpověď účinná, musí dojít ke správnému “výběru zbraní” – na některé mikroorganismy platí nejlépe protilátky, na jiné tzv. zánětlivá reakce, která dokáže likvidovat mikroorganismy ukryté uvnitř buněk. Výsledky studie zaměřené na použití Wim Hofovy metody naznačují, že člověk se dokáže naučit vědomě ovládat svůj imunitní systém.

Wim Hof ​​je holandský držitel světového rekordu, kterého celosvětově proslavila jeho schopnost odolávat chladu. Pro tuto svou neskutečnou rezistenci na chlad se mu často říká také „ledový muž“.

Vědci, pod vedením Mathijse Koxe z Radboud University Medical Center v Nizozemském Nijmegenu, studovali jeho metody. Ty jsou dost podobné Tibetské Tummo technice jógy vnitřního srdce, zahrnující i meditaci třetího oka, dechová cvičení a vystavování se chladu.

Uvedené techniky byly použity na výcvik dvanácti dobrovolníků pro zjištění jejich schopnosti zbavit se infekcí. Studie se zúčastnilo celkem 24 osob, z nichž 12 bylo vytrénovaných a 12 jako kontrolní skupina, kteří neprošli žádným tréninkem. Všichni byli vystaveni infekčním testům, během kterých byli úmyslně nakaženi kmenem bakterií vyvolávajících příznaky podobné chřipce.

Výsledkem studie, která dopadla nad očekávání vědců bylo, že dobrovolníci, kteří podstoupili trénink Hofovy metody, vykazovali menší množství i méně intenzivní projevy podobné chřipce než ti, kteří trénink nepodstoupili.

Vědecký deník PNAS, ve kterém byla studie publikovaná uvádí, že trénovaní jedinci produkovali méně proteinů spojovaných se záněty a větší množství interleukinu-10, tedy proteinu, který proti zánětům bojuje. Dosud se předpokládalo, že jak autonomní nervový systém, tak i vrozený imunitní systém, nemohou být ovlivňovány vůlí.

Současná studie však demonstrovala, že prováděním praktik naučených během krátkodobého tréninkového programu, mohou být tyto dva systémy opravdu ovládány vůlí.

Skeptičtí neurobiologové a imunologové si mysleli, že studie zaměřená na zkoumání interakcí mezi nervovým a imunitním systémem je oblast „nacházející se kdesi ve stínu“ a že nemá valného opodstatnění.

Tato studie je dobrým příkladem poukazujícím na uvedenou souvislost