Nejbohatší žena světa popisuje 20 rozdílů v přemýšlení mezi bohatým a průměrným člověkem

christyy

Fascinující článek s názory fascinující ženy, která mě i několik mých přátel velmi inspirovala ke změně myšlení v oblasti práce a financí. Vřele doporučuji k přečtení i ke sdílení!

Paní Christy Walton není v Česku známá. Vede americký maloobchodní řetězec Wal-Mart. 57letá rodačka z Wyomingu kontroluje (k včerejšímu datu) investiční majetek ve výši 33,8 miliardy dolarů, v přepočtu dle aktuálního kurzu 640,273 miliardy Kč. Drží deváté místo ve světovém finančním žebříčku. Nejbohatší ženou je od roku 2005, kdy rodinnou firmu zdědila po manželu Johnovi, který se zabil při pádu letadla. John Walton byl synem vdovy po zakladateli řetězce, Helen Walton.

Kdo by však chtěl namítat, že paní Christy spadlo jmění z nebe, plete se. Řízení se účastní desítky let, sama vede Wal-Mart pátým rokem a od té doby zvedla akcie o neuvěřitelných 500 procent. Podobně jako akcie své druhé společnosti First Solar.

Kdo by ji chtěl označit za poučující snobku, je také vedle. Christy Walton patří mezi 70 filantropů, kteří se přidali k osobitému závazku investora Warrena Buffetta a ředitele Microsoftu Billa Gatese a nejpozději závětí poskytnou polovinu veškerého majetku na charitu. Když se jí zeptáte, proč to udělala, usměje se: „A proč ne? Můj John mi kladl za vzor Donalda Trumpa. Jako miliardář dvakrát zbankrotoval, v letech 1999 a 2004. Jednou spadl do dluhů ve výši devíti miliard dolarů. A pokaždé se vrátil nahoru, pokaždé rychleji než předtím. Jednak měl motivaci a jednak už věděl, jak na to. Schopnost zbohatnout je v první řadě state of mind, stav mysli.“

Po této její větě nastalo ticho. Moje připravené otázky ztratily význam. Mohla následovat jediná logická: A můžete mi, prosím, vysvětlit stav mysli bohatých?

Během třičtvrtěhodinového rozhovoru, který Christy Walton poskytla novinářům, jsem si s kolegy sumarizovala 20 rozdílů v přemýšlení bohatého a tzv. průměrného člověka, za pomoci jejích inspirativních myšlenek. Ne všechny se čtou příjemně, ne se všemi souhlasím. Ale tím se možná vysvětluje, proč sama bohatá nejsem.