10 minut jógy na každý den – z toho už se nevymluvíte!

zenaSpousta z nás nemá někdy dostatek času si zacvičit nebo se protáhnout a to hlavně z toho důvodu, že si myslíme, že tomu musíme věnovat minimálně hodinu. Cvičit hodinu denně by bylo ideální a za pár dní bychom se začali cítit nesrovnatelně lépe, ale proč na sebe hned klást takové nároky. Pravidelné desetiminutové cvičení každý den je dokonce lepší, než cvičit dvakrát nebo třikrát týdně hodinu.

Nejvhodnější čas na protažení se jógou je ráno a z toho důvodu mne napadlo, že sestavím krátké cvičení složené jen z 5 jógových ásan, které vás rychle dostanou do kondice a příjemného naladění do celého dne. Důležitým prvkem je hluboké vědomé dýchání, které okysličí celé vaše tělo a spolu se zavřenýma očima vás spojí se sebou samým a tím nastolí tolik potřebný vnitřní klid.

 

1. ásana je tzv. pozice dítěte neboli Balasana
balasanaKlekněte si na podložku a posaďte se na paty. Tato pozice má několik variant, takže můžete v kleku opřít hlavu o čelo, předpažit natažené ruce před sebe, roztáhnout kolena od sebe nebo ji provést tak jak na obrázku, tedy ruce položit volně podél těla a hlavu opřít o jednu tvář. Jestliže vás tlačí kolena, podložte si je menším polštářkem nebo si pod ně dvakrát složte podložku. Dýchejte volně a zhluboka nosem a vnímejte, jak se vám roztahují žebra od sebe a uvolňujete celá záda, která nechte volně klesat k podložce. Pakliže máte hlavu opřenou o jednu tvář, po několika dlouhých deších, které si sami určíte (5-10), ji opřete také o tu druhou, aby došlo ke kompenzaci krční páteře. Můžete mít zavřené oči, ale pozor, ať neusnete.

Tato relaxační poloha harmonizuje tělo, uvolňuje psychické napětí, pomáhá koncentraci,  protahuje páteř, zklidňuje dech a obnovuje celkovou tělesnou rovnováhu. 

 

2. ásana je tvz. pozice kočky neboli Mardžariásana (Bidalasana)
kocka1Do této polohy se jednoduše přesunete z pozice dítěte s nádechem vzporem na pažích. Dlaně (zápěstí) jsou pod rameny, kolena pod pánví, brada je zastrčená, hlava uvolněná v prodloužení páteře. Snažte se udržet vnitřní stranu loktů stále proti sobě. S výdechem vyhrbte záda a svěste hlavu dolů. S nádechem  pomalu prohýbejte celou páteř od kostrče až ke krční páteři a zakloňte hlavu – jakoby jste ji masírovali. Oči se dívají nahoru, s výdechem opět směrem od kostrče vyhrbte a takto opakujte nejméně pětkrát. Je důležité plynule dýchat a pohyb provádět v souladu s dechem.

&nb