Játra – největší detoxikační orgán

jatraJátra jsou největším vnitřním orgánem umístěným v břišní dutině. Je to životně nezbytný orgán, tzn. že nemůže být vyoperován z těla. Játra se podílejí na řadě významných procesů, tím nejdůležitějším procesem je detoxikace, tj. degradace toxinů kolujících v krvi nebo přicházejících ze střeva lymfatickým systémem a jejich vylučování do ledvin, které mají za úkol toxiny odvádět z těla ven v podobě moči.

Ačkoliv může být pro člověka nezajímajícího se o zdravý životní styl slovo detoxikace neznámého významu, pro tělo jako takové je detoxikace nezbytný proces, který probíhá u každého, nehledě na to, zda detoxikaci podporujeme bylinnými prostředky, nebo ne. Kdyby tento proces neprobíhal, naše tělo by bylo rychle zavaleno odpadem a zkolabovalo by.

 

Podpora těla přírodními očistami

Řada lidí se na přírodní očistné techniky dívá skrze prsty a raději důvěřuje lékařům než vlastnímu tělu. Samozřejmě lékaři mají v mnohém pravdu a role alopatické medicíny je u akutních případů nezastupitelná. Přírodní techniky nám však mohou pomoci tělo omladit, zbavit odpadu a toxických látek a doslova tělo vyprovokovat k jeho očistě. Každý den jsme pod vlivem toxickým látek, aniž si to uvědomujeme. Naše tělo je skvělým filtrem a bariérou pro látky živého i neživého původu, kapacita vnitřních orgánů je dokonce naddimenzovaná tak, abychom vydrželi ve znečištěném prostředí žít poměrně dlouhou dobu bez újmy. Přírodní očista pak není nic jiného než podpora detoxikačních procesů, které v těle probíhají automaticky, nepřetržitě a u každého.

 

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem

Játra jsou největší vnitřní orgán lidského těla. Skládají se ze dvou jaterních laloků, přičemž pravý lalok je větší než levý. Játra jsou dvěma vazy spojená s bránicí a dalšími vazy jsou přirostlá ke stěně břišní. V jaterní buňce probíhá nejméně 500 druhů různých chemických reakcí, proto jsou játra obrovskou chemickou továrnou. Stav jater je u každého běžně se stravujícího a standardně žijícího člověka žalostný, nicméně i pouhá ⅕ fungujících jater stačí pro běžné fungování člověka (samozřejmě to už znamená i bolesti, ale tento stav je častý především u starších lidí, nemusí bolet játra, často bolí orgány játrům podřízené viz dále). Regenerace jater je obrovská, přirozená rychlost obnovy všech tkání jater se udává na jeden rok.

 

Významné funkce jater

jatraJátra mají hned několik funkcí, jsou to tyto.

Metabolismus tuků: Z hlediska detoxikace označujeme jako jaterní toxiny ze životního prostředí takové, které jsou rozpustné v tucích, např. dioxiny, methylrtuť.

Zásobárna tuků: U zdravého člověka tvoří tuková zásoba až 10 % hmotnosti jater.

Syntéza cholesterolu: Organismus se nespoléhá jen na cholesterol přijímaný ve stravě, ale syntetizuje si ho nanovo.

Degradace cholesterolu a tvorba žluči: V játrech probíhá degradace cholesterolu, kterého je v klasickém jídelníčku přebytek a tvoří žluč, ta umožňuje činnost trávicích enzymů na tukových buňkách.

Metabolismus sacharidů: Až 40 % hmotnosti jater tvoří glykogen, což slouží jako energetická zásoba pro dlouhodobý tělesný výkon, která se při větší fyzické námaze u netrénovaných jedinců do dvou hodin rychle spotřebovává.

Metabolismus aminokyselin: Játra mají rychlý metabolický obrat, a proto mohou uvolnit aminokyseliny velice rychle.

Degradace hormonů: V játrech se degradují hormony jako je inzulin, steroidní hormony a další.

Ukládání vitamínů: Vitamíny rozpustné v tucích: A, D, E, K a vitamín B12.

Ukládání důležitých kovů: Ukládání železa pro správnou funkci červených krvinek a mědi pro správnou funkci nervového systému a pro enzymy podílejících se na metabolismu cukrů.

Odstraňování toxinů: Játra štěpí a odstraňují zbytky léků, antibiotik, alkoholu a jiných toxických látek.

 

Játra z pohledu tradiční čínské medicíny

Játra se pojí k emoci vzteku a zlosti, predispozici na agresivní chování mají především jedinci narozeni na jaře – vítr. Jaterní lidé jsou buď neúnosně agresivní, což se často projevuje v domácích hádkách nebo neschopni odmítnutí – ušlápnutí jedinci, kteří se raději v určité vypjaté situaci nijak neprojeví. Jestliže naše játra nepracují správně, poznáme to také zvýšenou chutí na kyselé jídlo, u těžších případů jsou lidé dokonce schopni vypít i okurkový nálev a ještě jim to chutná! Další významnou emocí jater je touha existovat a zároveň také strach o tuto existenci. Tento strach se na těle projevuje stresem – sevření tkání, což je impulz pro usazování patologických informací a toxinů.

 

Podřízené orgány jater

jatraJátra mají primární energii, která je oslabována jakoukoliv patologií a přenášena do dceřiných neboli podřízených orgánů. Játra ovládají veškeré vazivo a nervový systém. S okruhem jater se pojí celá řada orgánů: žlučník, Langerhansovy ostrůvky, mazové žlázy, nadledvinky, nehtové lůžko, oční koule, horní víčko, penis, varlata, pochva, průdušnice, spánkový a týlní lalok, šlachové pochvy, kyčelní kloub, slepé střevo a konečník. Na špatný stav jater mohou upozornit především tyto projevy: bolest hlavy a krční páteře, bolesti kyčlí, slzení očí, slábnutí zraku, vyrážky na pohlavních orgánech, hučení v uchu, sucho v krku, záněty spojivky, agrese, nerozhodnost, zuřivost, samomluva, výbuchy smíchu.

 

Detoxikace musí být systematická

Játra jsou významným orgánem lidského těla, a proto by se měl každý zajímat o stav svých jater, zlepšením stavu jater můžeme celkově zlepšit celý náš život. Nedá se však určit jen jeden univerzální preparát nebo jen jedna bylina, která by obsáhla celou detoxikaci jater. Je to jednak z těchto důvodu: játra se podílejí na mnoha funkcích; játra mohou být zasaženy nejrůznějšími toxiny; celé lidské tělo je provázané, a proto je nutno postupovat komplexně, především se musíme zaměřit na detoxikaci tenkého a tlustého střeva (to znamená i hlavního orgánu, kterými jsou plíce, v případě dvanácterníku je hlavním orgánem srdce), jelikož narušená stěna střev může skrze lymfatický systém otevírat cestu pro nadměrné množství toxických látek. Bylinnými přípravky můžete očistu jater výrazně podpořit, to však ještě neznamená, že vyloučíte veškeré toxiny, které jsou v játrech usazeny. Pro kontrolu účinnosti detoxikace proto doporučuji navštívit detoxikačního poradce, který je schopen změnu toxické zátěže v játrech vysledovat.

 

Více zajímavých informací o harmonizaci, očistě a posílení jater přírodní cestou, naleznete pod tagem Játra a cvičení na játra v Orgánové sestavě.

Přeji vám zdravá játra a odvahu do života!

 

Pro Slunečný život napsal Pavel Chodil
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictv