Játra – největší detoxikační orgán

jatraJátra jsou největším vnitřním orgánem umístěným v břišní dutině. Je to životně nezbytný orgán, tzn. že nemůže být vyoperován z těla. Játra se podílejí na řadě významných procesů, tím nejdůležitějším procesem je detoxikace, tj. degradace toxinů kolujících v krvi nebo přicházejících ze střeva lymfatickým systémem a jejich vylučování do ledvin, které mají za úkol toxiny odvádět z těla ven v podobě moči.

Ačkoliv může být pro člověka nezajímajícího se o zdravý životní styl slovo detoxikace neznámého významu, pro tělo jako takové je detoxikace nezbytný proces, který probíhá u každého, nehledě na to, zda detoxikaci podporujeme bylinnými prostředky, nebo ne. Kdyby tento proces neprobíhal, naše tělo by bylo rychle zavaleno odpadem a zkolabovalo by.

 

Podpora těla přírodními očistami

Řada lidí se na přírodní očistné techniky dívá skrze prsty a raději důvěřuje lékařům než vlastnímu tělu. Samozřejmě lékaři mají v mnohém pravdu a role alopatické medicíny je u akutních případů nezastupitelná. Přírodní techniky nám však mohou pomoci tělo omladit, zbavit odpadu a toxických látek a doslova tělo vyprovokovat k jeho očistě. Každý den jsme pod vlivem toxickým látek, aniž si to uvědomujeme. Naše tělo je skvělým filtrem a bariérou pro látky živého i neživého původu, kapacita vnitřních orgánů je dokonce naddimenzovaná tak, abychom vydrželi ve znečištěném prostředí žít poměrně dlouhou dobu bez újmy. Přírodní očista pak není nic jiného než podpora detoxikačních procesů, které v těle probíhají automaticky, nepřetržitě a u každého.

 

Játra jsou hlavním detoxikačním orgánem

Játra jsou největší vnitřní orgán lidského těla. Skládají se ze dvou jaterních laloků, přičemž pravý lalok je větší než levý. Játra jsou dvěma vazy spojená s bránicí a dalšími vazy jsou přirostlá ke stěně břišní. V jaterní buňce probíhá nejméně 500 druhů různých chemických reakcí, proto jsou játra obrovskou chemickou továrnou. Stav jater je u každého běžně se stravujícího a standardně žijícího člověka žalostný, nicméně i pouhá ⅕ fungujících jater stačí pro běžné fungování člověka (samozřejmě to už znamená i bolesti, ale tento stav je častý především u starších lidí, nemusí bolet játra, často bolí orgány játrům podřízené viz dále). Regenerace jater je obrovská, přirozená rychlost obnovy všech tkání jater se udává na jeden rok.

 

Významné funkce jater

jatraJátra mají hned několik funkcí, jsou to tyto.

Metabolismus tuků: Z hlediska detoxikace označujeme jako jaterní toxiny ze životního prostředí takové, které jsou rozpustné v tucích, např. dioxiny, methylrtuť.

Zásobárna tuků: U zdravého člověka tvoří tuková zásoba až 10 % hmotnosti jater.

Syntéza cholesterolu: Organismus se nespoléhá jen na cholesterol přijímaný ve stravě, ale syntetizuje si ho nanovo.

Degradace cholesterolu a tvorba žluči: V játrech probíhá degradace cholesterolu, kterého je v klasickém jídelníčku přebytek a tvoří žluč, ta umožňuje činnost trávicích enzymů na tukových buňkách.

Metabolismus sacharidů: Až 40 % hmotnosti jater tvoří glykogen, což slouží jako energetická zásoba pro dlouhodobý tělesný výkon, která se při větší fyzické námaze u netrénovaných jedinců do dvou hodin rychle spotřebovává.

Metabolismus aminokyselin: Játra mají rychlý metabolický obrat, a proto mohou uvolnit aminokyseliny velice rychle.

Degradace hormonů: V játrech se degradují hormony jako je inzulin, steroidní hormony a další.

Ukládání vitamínů: Vitamíny rozpustné v tucích: A, D, E, K a vitamín B12.

Ukládání důležitých kovů: Ukládání železa pro správnou funkci červených krvinek a mědi pro správnou funkci nervového systému a pro enzymy podílejících se na metabolismu cukrů.

Odstraňování toxinů: Játra štěpí a odstraňují z