Jak vyrobit lékárničku z přírodních ingrediencí

lekarnicka1Blíží se doba dovolených a na každou cestu se vyplatí mít pár drobností z lékárničky, které nám mohou prokázat velkou službu. Jestliže nechcete sahat po běžných chemicky vyrobených lécích, můžete se nechat inspirovat přírodou a jejími uzdravujícími účinky na naše tělo. Samozřejmě náplast z lékárny je nenahraditelná.

Ze všeho nejdříve si řekněme, co všechno do takové lékárničky patří. Některé lékárničky jsou kapesních rozměrů, jiné zase dosahují velikosti kufříku. Abychom nic neopomenuli, konzultovali jsme vše s odborníky z Červeného kříže. Spolu s nimi jsme vypracovali recept na sestavení přírodní domácí lékárničky, kterou můžete použít při běžných drobných úrazech. Větší zranění přenechme profesionálům.

 

Říznutí, odřeniny a krvácení

Pořezaný prst patří k běžným poraněním, kterým se nikdo z nás zřejmě nevyhnul. Uveďme si několik přírodních pomocníků:

Řebříček: Podporuje srážlivost krve a krvácení. Naneste usušené květy či listy na říznutí a zavažte obvazem.

Měsíček: Pomáhá při hojení a působí jako prevence proti infekcím. Je to antibakteriální rostlina, kterou si můžete pěstovat na zahrádce a zařadit do své lékárničky. Rovněž léčí zánět spojivek. Používá se například ve formě tinktury nebo masti.

Arnika: Rostlina účinná při vymknutí či namožení a šoku, k němuž může dojít při silnějším krvácení. Používají se čerstvé nebo sušené květy.

 

Drobné popáleniny (i od slunce)

Pokud rádi vaříte, není problém pořídit si tu a tam nějakou popáleninu. Pro tyto případy, ale i tehdy, spálíte-li si pokožku od slunce, je dobré mít něco v zásobě.

aloeAloe vera: Tuto rostlinu snad ani nemusíme představovat. Tiší popáleniny. Je k mání ve formě gelu. Nejlepší je, když ji máte k dispozici jako živou rostlinu.

Éterický olej z levandule: Má uklidňující aroma a zároveň tiší aktuální bolest při popáleninách. Používá se také k léčbě akné či jako repelent.

 

Bodnutí hmyzem, včelí žihadlo

Ať už se jedná o škorpiona na vzdálených dovolených nebo včelu u Sázavy, pomoc je snadná.

Kadidlo: Pomáhá proti svědění a otokům. Tiší bolest při bodnutí.

Jitrocel: Příjemně chladí místa postižená bodnutím.

 

Bolesti žaludku, hlavy a svalů

zazvorMáta peprná: Je skvělá pro žaludek, pomáhá proti křečím, syndromu dráždivého tračníku, pálení žáhy a nadýmání. Navíc krásně voní. Připravte si mátový čaj.

Kopretina řimbaba: Účinná proti migréně i bolestem žaludku.

Zázvor: Bez něj se neobejde žádná přírodní lékárnička. Jeho protizánětlivé účinný jsou výborné pro klouby a svaly. Dokonce pomáhá při mořské nemoci a problémy se žaludkem.

 

Další tipy z přírody naleznete v článcích Nejúčinnější přírodní repelenty proti klíšťatům, komárům, blechám a mouchám,  Recept na léčivou měsíčkovou mast a léčení měsíčkemNa přírodu přírodou , Jak na nachlazení a nemoci přírodně a další články v rubrice Babské rady a Přírodní léčba.

 

Krásné léto a hodně zdraví!

Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.