Pesto z mrkvové natě

pestoPesto z mrkvové natě, která se vždycky vyhazuje a v těch lepších případech skončí na kompostu, je skvělou, chutnou, levnou a zdravou variantou, jak si obohatit jídelníček a využít tak vše, co nám příroda nabízí.

Odkud se vzalo? Pochází z kuchařky, která je zaměřená na recepty ze zeleninového a ovocného „odpadu“ Root to Stalk Cooking od Tary Duggan. Recepty se slupkami od brambor a jablek nebo z natí ukazují cestu jinam od obrovského množství jídla, které se u nás vyhodí. Komunální odpad tvoří ze 42 % právě biologicky rozložitelný odpad, ale přitom kontejnery na tento druh odpadu jsem na ulici ještě neviděla. Více o tomto problému na kompostuj.cz.

 

nudle1Toto pesto se dá použít úplně na všechno ve slané kuchyni. Hodí se na saláty, stejně tak i k pečené zelenině, na placky nebo chléb, do polévek, na nudle a všude, kam budete mít chuť. Můžete například vyzkoušet zeleninové nudle z mrkve a cukety. Pokud nemáte spiralizér, dají se jednoduše vytvořit pomocí škrabky na zeleninu. Nudle pak smícháte ve velké míse a zalijete pestem.

 

Ingredience:

  • natě z jednoho svazku mrkve (nejlépe v bio kvalitě nebo ze zahrádky)
  • 1/4 hrníčku olivového oleje lisovaného za studena
  • 1 stroužek česneku
  • 1/4 hrnku kešu ořechů
  • 1/4 hrnku lískových ořechů
  • šťáva z půlky citrónu nebo z jedné limetky
  • pár lístků máty (volitelné)

 

 

Postup:

Jediné co z natě nepoužijeme jsou hlavní stonky. Ostatní nakrájíme na menší kusy. Nať smícháme s prolisovaným česnekem, ořechy, olejem, šťávou z citronu, mátou a rozmixujeme na hladkou pastu.

Pesto pak dáme do uzavíratelné sklenice a skladujeme v lednici.

Dobrou chuť.

 

Michaela

denik-gurmanky
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.