Jitrocel je nenápadnou bylinkou, která se ovšem již od pradávna nazývá „králem cest“ a to právem. Je velmi prospěšný na mnoho zdravotních obtíží, včetně řezných a jiných otevřených ran, kam můžete jeho rozdrcené listy přiložit a léčbu tak významně urychlit. Tento trik se hodí nejvíce na výletech, kdy po ruce nemáte dezinfekci a náplast – stačí v ruce pomačkat listy, přiložit na ránu a přes to třeba gumičku, kapesník nebo co je po ruce. Má kamarádka si jeho listy (Jitrocele kopinatého) například vyléčila stále se vracející bradavičky na rukách.
Jitrocel je výborný na:
- očistu krve (silné očistné účinky na celý organismus)
- záněty
- detoxikaci krve, plic, žaludku
- bronchitidu (všechny druhy kašle)
- záněty průdušek
- zápal plic
- záněty v zažívání a ve střevech
- astma
- výtoky
- hemoroidy
- žlučníkové kameny
- krvácející rány
- špatně se hojící rány
- popáleniny
- akné a nečistou pleť
- kousnutí od zvířete, poranění zvířetem
- bércové vředy
- trombózu, ucpání žil, žíly
- výplachy, oplachy, obklady
Chcete-li se jitrocelem léčit okamžitě, můžete si nasbírat jeho listy a odšťavit nebo rozmixovat v mixéru a vymačkat z nich šťávu. Tato šťáva se užívá denně po dobu 2 týdnů a maximálně 10 lžic denně. Na takové množství byste ale potřebovali několik kilo těchto listů, takže doporučuji spíše připravit si sirup, který je také velmi léčivý. Nejvíce ho doporučuji na všechny druhy kašle. Výhodou tohoto sirupu je, že moc chutná dětem kvůli své sladkosti a my jsme tak schopni do nich tento lék v pohodě dostat.
Recept na jitrocelový sirup
Ingredience:
- jitrocelové listy
- cukr (třtinový, kokosový)
- uzavíratelná sklenice (velká např. od okurek)
Postup:
Do čisté sklenice dejte vrstvu jitrocelových listů (2cm) a posypte cukrem (1 cm), na cukr další vrstvu jitrocelových listů a opět cukr a tak stále dokola, dokud nenaplníte celou sklenici až po okraj, který by měl končit cukrem. Kdo chce výraznější chuť, může po cukru přidat na kolečka nakrájený citron a prokládat citronem. Důležité je dobře listy stlačit, aby sklenice byla napěchovaná. Uzavřenou sklenici dejte na okno, nejlépe na stranu, kde svítí hodně slunce a každý den ráno a večer dobře protřepávejte. Po několika dnech se začne u dna sklenice tvořit hustý sirup. Já sklenici nechávám tak 14 dní, někdo až 6 týdnů, ale záleží na vás. Čím déle, tím je sirup tmavší a plnější.
Poté sirup slijeme a listy ještě přes plátno vymačkáme. Hotový sirup můžete slít do sklenice a dát do lednice, já nevařené sirupy nalívám do pytlíčků na led a dávám do mrazáku, aby vydržel dlouho čerstvý. Je tak stále k dispozici a v množství, které si vyloupnu.
Užívání:
Takto hotový sirup mohou užívat malé děti do 6 let 1-3 lžičky maximálně 3x denně. Větší děti a dospělí 1-2 polévkové lžíce 3x denně.
Tip1: Pokud nechcete nebo nemůžete mít sirup v mrazáku, můžete ho ještě krátce převařit, aby vám déle vydržel, přijdete však o značnou část léčivých látek.
Tip2: Další možností je udělat si sirup odšťavením listů a pak ji dosladit medem nebo nějakým sirupem (agáve, rýžový, ječný, …). Takový sirup, pakliže ho do 3 dnů nespotřebujete, by měl být určitě v sáčcích v mrazáku.
Jitrocel je skvělý i na čaj, při kašli, zánětlivých potížích v zažívání i zevně, ke kloktání a k výplachům se záněty tlumícím efektem. 1 vrchovatou čajovou lžičku listů na 1/4 litru vody, jen spaříme a krátce necháme vyluhovat. Čaj je dobré pít s citronem a medem. V těžkých případech se musí připravit čerstvý čaj čtyřikrát až pětkrát denně. Pije se po doušcích tak horký, jak jen snesete.
Více o jitroceli se dočtete v článku Jedlé rostliny – podrobný přehled.
Máte-li si chuť vyrobit více léčivých sirupů, doporučuji vám nahlédnout do článků Jednoduchý recept na léčivý kopřivový sirup a Domácí recept na pampeliškový sirup a léčení pampeliškou.
Hodně zdraví!
Dobrý den,
vždy jsem se domnívala, že léčivé účinky má pouze jitrocel kopinatý. ale na obrázku jsem si všimla, že na obklad listy jitrocele byl použit jitrocel větší s listy srdařčitými. Je možné to upřesnit? Děkuji
PS: Váš web je moc pěkný a ráda ho sleduji. Děkuji. Andersová