Jak na bolest karpálních tunelů + recept na domácí mazání

acylpyrin-a-aloePři práci na počítači, u kterého mnoho z nás velmi často sedíme, musíme řešit nejen bolavou páteř a její kompenzaci, ale také bolesti zápěstí, potažmo prstů, z klikání a práce s myší. Stane se, že se dlouho nic neděje a pak najednou zjistíte, že máte rozjetý tzv. syndrom karpálního tunelu, tedy útlakový syndrom.

Názvem karpální tunel se označuje úzká štěrbina v oblasti zápěstí, která je ze tří stran obklopena zápěstními kůstkami a ze čtvrté strany na ni naléhá pevný zápěstní vaz.

Tímto tunelem vede do dlaně devět šlach ohýbačů prstů a palce a mediální nerv (n. medianus), který se právě může stát zdrojem bolestí. Nervus medianus inervuje ruku a zajišťuje jak senzitivitu, tak pohyby jemné i hrubé motoriky.

Syndromem karpálního tunelu trpí v České republice cca 35 000 obyvatel a jeho výskyt stále přibývá. Dle výzkumů je jednou z nejčastějších nemocí z povolání.

Hlavními původci vzniku jsou chronické přetěžování zápěstí nebo dlouhodobé vystavení zápěstí tlaku. Nejvyšší výskyt se udává u zaměstnání jako je práce na počítači, hra na klavír, žurnalista a další. Pokud není práce na počítači z ergonomického hlediska v pořádku, dochází k trvalému tlaku na zápěstí, čímž dojde ke zbytnění vazu kryjícího karpální tunel a tím se začne utlačovat nerv.

Může být také důsledkem onemocnění jako zánět žil nebo vazů. Objevuje se také velmi často v těhotenství, neboť pro toto období je charakteristické zadržování vody a tvorba otoků. Celkově je jeho výskyt až 4× častější u žen než u mužů a takřka vždy se vyskytuje na dominantní ruce. Během života se diagnostikuje asi u 4 % obyvatelstva.

 

Rizikové faktory syndromu karpálního tunelu

Rizikem tohoto onemocnění bývají stále se opakující pohyby ruky a prstů, k nimž dochází například při psaní na stoji, hraním na hudební nástroj, prací na pásu, atd.

Přetížení může vyvolat zánět šlach a vazů, při němž dojde k otoku struktur v oblasti karpálního tunelu a následnému utlačení nervu.

Vznik potíží nebo výrazné zhoršení se zvyšuje v úzké souvislosti s hormonálními změnami. Provází tedy především užívání hormonální antikoncepce, menstruační cyklus, těhotenství nebo klimakterium. Nejčastější výskyt je u žen s nadváhou ve věkovém rozmezí 30-60 let.

Syndrom karpálního tunelu může být také jednou z komplikací systémových onemocnění např. Raynadovy choroby, revmatoidní artritidy nebo diabetes mellitus.
Je prokázáno, že i tato choroba může mít genetické predispozice v rodině, které se mohou a nemusí projevit.

 

Prevence syndromu karpálního tunelu

Vzhledem k tomu, že nemoc se týká nejvíce administrativních pracovníků, sedících hodiny u počítače, bylo vynalezeno mnoho ergonomických pomůcek, které Vám mohou pomoci se tomuto onemocnění vyvarovat.

Užívají se speciální podložky pod zápěstí, které zajistí, abyste drželi zápěstí v jedné rovině s předloktím. Dále byste si v práci měli dělat pravidelné přestávky na protažení paží, zápěstí, ramenních kloubů a krční páteře. Vhodné je také masírování a protahování prstů.

U dělnických a jiných namáhavých profesí je vhodné používání všech předepsaných pracovních pomůcek a postupů, aby se onemocnění předešlo.

Nikdy však léčbu syndromu karpálního tunelu dlouho neodkládejte, neboť by mohlo dojít k trvalým změnám ve funkci a struktuře ruky a zápěstí.

 

Příznaky a projevy syndromu karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu se nejčastěji manifestuje zpočátku brněním, mravenčením, či pálením prstů na postižené končetině (nejčastěji palce, ukazováku a prostředníku).

Poté může dojít ke ztrátě kožní citlivosti a oslabení těchto prstů, které je provázeno poměrně velkou bolestivostí. Ruka působí nešikovně a svaly předloktí ztrácí svalovou sílu a postupně ochabují.

Nepříjemné pocity se nejčastěji projevují v klidu, mnohdy nemocného budí ze spánku. Bolesti v zápěstí mohou vystřelovat až do ramenního kloubu a hlavy.

Objevuje se také otok a ztuhlost zápěstí. Nemocní mohou mít pocit oteklých prstů, i když otok není viditelný. Intenzita obtíží mnohdy kolísá, ale většinou se postupně symptomy zhoršují.

 

Mnozí museli jít na bolestivé operace, ale mě, mé mamince i babičce, nejvíce pomohl recept, který dělala kdysi právě moje babička a o který se dnes s vámi podělím. Je jednoduchý, rychlý a hlavně účinný!

Můžete ho používat nejen na syndrom karpálního tunelu, ale na jakékoli bolesti spojené se svaly a klouby kdekoli na těle.

 

Recept na léčivé mazání

aleo-veraIngredience:

 • 5 čerstvých listů aloe vera
 • 20 tabletek Acylpyrinu (nešumivých, obyčejných)
 • 1 půl litrovou lahvičku Francovky nebo Lesany

Postup:

Do uzavíratelné sklenice nalijte obsah lahve Francovky či Lesany a rozmačkejte do ní 20 tablet Acylpyrinu.

Rozřízněte listy aloe a vyškrábněte z nich nožem gel. Listy nakrájejte na jemno a vše přidejte do sklenice.

Nechte macerovat minimálně týden a každý den 2x denně dobře protřepte.

Tip 1: Pokud chcete, můžete macerát přecedit a nalít ho do lahvičky od Francovky nebo Lesany. Já ho nechávám i s listy macerovat dál, dokud macerát nespotřebuji.

Tip 2: Pokud budete používat menší lahvičku Francovky, dejte poloviční dávku listů i Acylpyrinu.

Tip 3: Budete-li uchovávat macerát v lednici, velmi to prospěje vašemu problému, neboť obklad či namazání chladným macerátem bude účinnější proti bolesti a případnému zánětu.

Užívání: V případě bolestí mažte i několikrát denně a můžete i v noci.

 

Další neinvazivní pomoc

Pomoci vám také může znehybnění ruky v zápěstí pomocí ortézy, užívání vyšších dávek vitamínu B6 (50mg 3× týdně) a bromelinu (1000mg 2× denně během akutní fáze, 50mg 2× denně při snížení příznaků), pravidelné cvičení ruky, vyvarování se činností přetěžujících zápěstí, pokud to jde a akupunktura.

Nutné je zahájit léčbu co nejdříve, takže neváhejte a udělejte si mazání a mazejte, mazejte, mazejte!

Více přírodních tipů na uzdravení naleznete v sekci Přírodní léčba a Babské rady.

Hodně zdraví a žádné bolesti.

Cvičení

Vitalion
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

6 Komentářů
 1. Tuto směs ingrediencí znám, ale že se dá použít i na léčení karpálů jsem nevěděl.

  Recept zřejmě pomáhá jako I. pomoc. Osobně doporučuji v duchu celostní medicíny čistit čistit játra.

  Mějte se hezky – slunečně

  Honza

 2. Chtěla bych se zeptat, na co je tam acylpyrin. Nikde jsem se nedočetla, že acylpyrin (popř. aspirin, popř vrbová kůra) je na vnější pomoc při zánětech kloubů, svalů a šlach. Vždy pouze na vnitřní užívání.
  Děkuji Vám předem za odpověď.
  Jana

 3. Množství francovky a Acylpyrinů je uvedeno,le bylo by dobré upřesnit velikost,nebo váhu listů Aloe,to je myslím dost důležité,počet není dostačující,jelikož listy mohou být různé velikosti…..

 4. Není jednodušší a praktičtější uvést v receptu množství použitých ingrediencí v platných jednotkách, listy a menší větší lahvičky jsou nanic.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.