Vyvážená strava je důležitou součástí každého našeho dobrého dne a k takové neodmyslitelně patří i svačiny, které nám udrží energii v rovnováze a vlčí hlad na uzdě. Jelikož se zaměřuji na zásadotvorné stravování, připravila jsem pro vás čtyři recepty na neotřelé odpolední svačiny, které splňují kritéria acido-bazické rovnováhy krve a zároveň posilují a uzdravují celé naše tělo.
Kapustové chipsy
- 15 listů kapusty
- 1 šálek slunečnicových semen
- 1/3 šálku konopných semínek
- 1/2 lžičky pochoutkového droždí
- 2 stroužky česneku
- 1/2 lžičky agave sirupu nebo stévie
- 1/2 lžičky mořské soli
- Filtrované vody
Umyté a osušené listy natrháme na kousky (odstraníme střední membránu) . Zbývající přísady rozmixujeme v mixéru dohladka. Nalijeme polovinu směsi na listy a dobře rukama promícháme. Směs dáme do sušičky nebo nastavíme troubu na nejnižší teplotu, necháme otevřená dvířka a sušíme do křupava cca 3-4 hodiny, kontrolujeme.
Květákové „Buffalo wings“
- 1 hlava květáku, natrhaného na jednotlivé menší hlavičky
- 1 šálek cizrnové mouky
- 1 šálek vody
- 1 lžička česnekového prášku
- ½ lžičky himalájské soli (mořské)
Omáčka:
- 1 lžíce kokosového oleje
- 1 malá cibule, najemno
- 2 stroužky česneku, drcené
- 1 lžička mletého koriandru
- 1 lžička mletého kmínu
- 1 lžička mletého nového koření
- ½ lžičky kajenského pepře
- 1 lžička citronové šťávy
- 1/3 šálku (80 ml) rajčatové omáčky
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 1 lžíce Worcestershire omáčky
Rozehřejeme troubu na 220°C. V míse smícháme mouku, česnekový prášek, sůl a vodu a šleháme dokud to není jemné jako máslo. Potom do této směsi namočíme hlavičky květáku, dáme na plech a pečeme 15-20 minut. Zatímco se nám květák peče, připravíme si omáčku. Rozehřejeme si na pánvi kokosový olej na mírném ohni a přidáme cibuli, česnek, koriandr, kmín, nové koření a kajenský pepř. Restujeme 4-5 minut a pak přidáme citrónovou šťávu. Po další minutě přidáme rajčatovou omáčku, hořčici a Worcestershire omáčku a 250 ml vody. Zvýšíme teplotu na střední úroveň a dochutíme čerstvou himálajskou solí a černým pepřem a jakmile se směs začne vařit, snížíme znovu teplotu a mírně vaříme po dobu 10-15 minut.
Jakmile je omáčka hustá, necháme ji trochu vychladnout. Po 15 minutách vyndáme květák, na každou hlavičku dáme trochu omáčky a vrátíme ještě na 20 minut do trouby, aby byl krásně křupavý.
Humus z černých fazolí se zeleninovými tyčinkami posilující játra
- 200g předem namočených a uvařených černých fazolí
- 2 lžičky čerstvé citronové
- 1 hrstka čerstvé bazalky
- 1 stroužek drceného česneku
- 1 lžička sezamových semínek
- Trochu červeného chilli podle chuti
Vše rozmixujeme v mixéru na pastu. Kdyby to bylo moc husté, můžeme přidat ještě trochu vody. Zeleninové tyčinky uděláme z mrkve, okurky a řapíkatého celeru. Skvěle se hodí jako pohoštění na párty.
Lilkový dip se zeleninou
- 3 lilky
- 2 lžíce olivového oleje
- 4 stroužky česneku, drceného
- šťáva z jednoho citronu
- 1/4 lžičky mořské soli
- ½ lžičky drceného kmínu
Uřízneme konce lilků a rozkrojíme na půl podélně a položíme je „tváří“ dolů na pečící papír. Propíchneme na několika místech lilky špejlí, aby mohla volně unikat pára a pečeme při 180°C zhruba 20-25 minut, dokud nebudou uvnitř měkké. Vyndáme z trouby a necháme je vychladnout. Poté vydlabeme vnitřek, který dáme do mixéru a přidáme 2 lžíce olivového oleje, citron, mořskou sůl, kmín a dobře rozmixujeme na pastu. Dip je skvělý k zelenině, ale i na toasty, kde vypadá moc dobře, když ho po natření ještě zakápneme troškou olivového oleje a ozdobíme petrželkou nebo jinými čerstvými bylinkami.
Dobrou a zdravou chuť.
Michaela