Žebříček nejzdravějších potravin

ovozelV záplavě nejrůznějších výživových směrů a doporučení si spousta lidí láme hlavu nad tím, které potraviny jsou ty opravdu nejzdravější. Americký deník The Huffington Post oslovil čtrnáct expertů ze světa výživy a zdraví, kteří jsou ze všech různých oblastí výživy, aby sestavili žebříček padesáti nejzdravějších potravin.  Z výzkumu jasně vyšlo, že každý člověk by měl jíst co nejvíce čerstvého ovoce a zeleniny.

Na prvním místě všichni shodně uvádějí čistou vodu, kterou bychom neměli podceňovat a skutečně ji pít, ne jen nějaké nápoje, které už v sobě nesou informaci byliny, jako je to u čajů, ovoce u šťáv a džusů, nejrůznějších stimulantů chuti z nejrůznějších přídatných látek. Čistá voda se podílí na celé řadě důležitých procesů v těle, pomáhá také našim kloubům, udržuje bystrou paměť a jemnou pokožku a můžeme s její pomocí i hubnout.

Jahody

Na druhém místě žebříčku jsou jahody. Obsahují vitamín C. Mají málo kalorií a jsou bohaté na vlákninu. Jahody chrání žaludek a pomáhají i při léčbě žaludečních vředů. Navíc jahody obsahují více vitamínu C než pomeranče a ve 150 g jahod je více vitamínu, než je doporučená denní dávka.

Borůvky

Borůvky v sobě mají nejvíce antioxidantů ze všech ovocných plodů. Pomáhají snižovat cholesterol. Borůvky také snižují riziko cukrovky, zpomaluje se i proces stárnutí. Pomáhají také lepší motorice.

Mandle

mandleMandle jsou dobrou prevencí před srdečními chorobami, jejich riziko sníží až o 30 procent. Mandle jsou bohatým zdrojem vlákniny, bílkoviny, zdravého tuku, antioxidantů, vitamínu a minerálů. Ale pozor, mandle obsahují velké množství kalorií, takže byste za den neměli sníst víc jak 23 kusů.

 

 

Třešně

Třešně pomáhají rychle usnout. Mají spoustu vitamínu A a C. Třešně jsou dobré i na regeneraci po fyzické zátěži.

Ostružiny a maliny

Ostružinami a malinami posílíte svoji paměť. Jsou zdrojem vlákniny, vitamínu C a antioxidantů. Pomáhají dokonce při léčbě některých druhů rakoviny.

Pomeranče

Pomeranče jsou dobré na hojení ran. Jsou dobré pro imunitu. Podobně jako grepy jsou zdrojem vlákniny, kyseliny listové, antioxidantů a vitamínu C.

Rajčata

Na osmém místě žebříčku jsou rajčata, které pomáhají v boji s rakovinou, protože obsahují látku lykopén, která právě při léčbě rakoviny pomáhá. Nejvíce pomáhají při rakovině prostaty, plic a žaludku.

Pistácie

Pomocí pistácií můžete lépe zvládnout stres. Právě při stresových situacích snižují tlak. Pistácie jsou bohaté na bílkoviny a vlákninu, obsahují vitamín B6, tiamín, měď či fosfor.

Jablka

Jablka snižují cholesterol v krvi, obsahují také látky, které pomáhají při léčení respiračních onemocnění.
nejzdravější potraviny

Na dalších místech žebříčku, který sestavili američtí lékaři, je například špenát, brambory, olivový olej, tmavá čokoláda, ale překvapivě i černý čaj, káva nebo červené víno, viz obrázek.

Svůj obrázek si musíme udělat každý sám podle toho, jak se po určitém jídle cítíme, co nám dělá dobře, co nám dává energii a také co nám chutná.

Jídlo je potěšení a mělo by jím zůstat, v té nejčistší formě a radosti.

 

Michaela

haffingtonpost tvnoviny

 

Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.