Recepty na smoothie a šťávu harmonizující štítnou žlázu

zelena šťávaMáte-li problémy se sníženou nebo zvýšenou činností štítné žlázy nebo si jen chcete dopřát účinnou prevenci proti její nerovnováze v podobě potravin, nabízím vám dva recepty na smoothie a šťávu, které vám při pravidelném užívání pomohou udržet hormony v rovnováze, budou vás čistit, osvěžovat a doplňovat vám potřebné vitamíny a minerály.

 

Několik zásad pro harmonizaci a udržení zdravé štítné žlázy: 

1) Konzumujte potraviny bohaté na jód – mořské řasy (kelp, dulse), mořské ryby (losos, halibut, mořský jazyk – vyhněte se tuňáku a mečounu) a domácí nebo bio vejce.

2) Cvičte nebo alespoň hodně choďte. Vyzkoušejte například Orgánovou sestavu nebo JóguCvičení stimuluje sekreci hormonů štítné žlázy a zvyšuje senzitivitu tkání na hormony.

3) Omezte nebo přestaňte úplně používat přípravky s obsahem fluoru a rtuti – u ryb  upřednostněte menší ryby a divoce žijící, používejte zubní pasty bez fluoru, nechejte si vyměnit amalgámové zubní plomby za bílé.

4) Vyhýbejte se goitrogénům (potravinám, které brání absorpci jódu) – sója a produkty z ní, jáhly, tuřín, zelí, hořčice, piniové oříšky, arašídy. Po vymizení obtíží se štítnou žlázou je konzumujte jen příležitostně a v omezeném množství.

5) Konzumujte jen zdravé tuky – kokosový olej, panenský olivový olej, přepuštěné máslo, másla ze semínek a ořechů, veškeré za studena lisované oleje. Nepoužívejte margaríny a sojový olej.

6) Dbejte na důležité vitamíny a minerály – selen, zinek, vitaminy skupiny B, vitaminy A, E, C a vitamín D.

7) Vylučte nebo omezte nezdravé potraviny – bílá mouka, cukr, průmyslově zpracované potraviny, ztužené tuky, kofein, alkohol, cigarety.

8) Dělejte si pravidelně očisty zeleninovými šťávami nebo je alespoň zařaďte do svého každodenního jídelníčku. Skvělá šťáva na harmonizaci štítné žlázy je brusinková.

9) Vyvarujte se stresu. To je základ. Soustřeďte se na klidnou mysl bez zloby, smutku, strachu a na zdravé tělo.

 

Ingredience na výrobu léčivého smoothie: