Recepty na smoothie a šťávu harmonizující štítnou žlázu

zelena šťávaMáte-li problémy se sníženou nebo zvýšenou činností štítné žlázy nebo si jen chcete dopřát účinnou prevenci proti její nerovnováze v podobě potravin, nabízím vám dva recepty na smoothie a šťávu, které vám při pravidelném užívání pomohou udržet hormony v rovnováze, budou vás čistit, osvěžovat a doplňovat vám potřebné vitamíny a minerály.

 

Několik zásad pro harmonizaci a udržení zdravé štítné žlázy: 

1) Konzumujte potraviny bohaté na jód – mořské řasy (kelp, dulse), mořské ryby (losos, halibut, mořský jazyk – vyhněte se tuňáku a mečounu) a domácí nebo bio vejce.

2) Cvičte nebo alespoň hodně choďte. Vyzkoušejte například Orgánovou sestavu nebo JóguCvičení stimuluje sekreci hormonů štítné žlázy a zvyšuje senzitivitu tkání na hormony.

3) Omezte nebo přestaňte úplně používat přípravky s obsahem fluoru a rtuti – u ryb  upřednostněte menší ryby a divoce žijící, používejte zubní pasty bez fluoru, nechejte si vyměnit amalgámové zubní plomby za bílé.

4) Vyhýbejte se goitrogénům (potravinám, které brání absorpci jódu) – sója a produkty z ní, jáhly, tuřín, zelí, hořčice, piniové oříšky, arašídy. Po vymizení obtíží se štítnou žlázou je konzumujte jen příležitostně a v omezeném množství.

5) Konzumujte jen zdravé tuky – kokosový olej, panenský olivový olej, přepuštěné máslo, másla ze semínek a ořechů, veškeré za studena lisované oleje. Nepoužívejte margaríny a sojový olej.

6) Dbejte na důležité vitamíny a minerály – selen, zinek, vitaminy skupiny B, vitaminy A, E, C a vitamín D.

7) Vylučte nebo omezte nezdravé potraviny – bílá mouka, cukr, průmyslově zpracované potraviny, ztužené tuky, kofein, alkohol, cigarety.

8) Dělejte si pravidelně očisty zeleninovými šťávami nebo je alespoň zařaďte do svého každodenního jídelníčku. Skvělá šťáva na harmonizaci štítné žlázy je brusinková.

9) Vyvarujte se stresu. To je základ. Soustřeďte se na klidnou mysl bez zloby, smutku, strachu a na zdravé tělo.

 

Ingredience na výrobu léčivého smoothie:

 • zelené smoothie1 svazek ředkviček
 • 1/2 okurky
 • 2 stonky nakrájeného celeru
 • 1 mrkev
 • 1 celý citron (bez kůry)
 • špetku (1/5 čajové lžičky) práškového kelpu (řasa běžně dostupná na internetu)
 • trochu vody (dle požadované konzistence)

 

Všechny ingredience vložte do mixéru a rozmixujte.

Kdo chce, může si místo smoothie dělat šťávu odšťavením všech ingrediencí. V tomto případě, se kelp přisype do již hotové šťávy a promíchá.

 

Ingredience na výrobu léčivé šťávy:

 • 1 okurka
 • 5 stonků celeru
 • 5 mrkví
 • 1 citrón
 • šálek kokosové vody (možné z prášku – běžně k dostání na internetu)

Okurku, celery, mrkve a citrón odšťavte a šťávu smíchejte s připravenou kokosovou vodou. Komu by tato kombinace nevyhovovala, může si vypít odšťavenou šťávu zvlášť a kokosovou vodu také zvlášť, ale musím říci z vlastní zkušenosti, že nasládlá kokosová voda je v kombinaci s ovocnými i zeleninovými šťávami velmi dobrá.

V zimních měsících můžete přidat i kousek velmi léčivého zázvoru.

Léčba:

Smothie i šťáva se užívá 1x denně, ideálně mezi jídly jako svačina. Doporučuji vypít najednou, nerozdělovat si dávku.

První pozitivní výsledky kúry by se měly dostavit již během 3-4 týdnů. V kůře je ale vhodné pokračovat dlouhodobě. Při dlouhodobém užívání můžete po 3 týdnech snížit dávkování na 3x týdně.

 

Jak účinkují jednotlivé složky nápoje:

Ředkvička je na štítnou žlázu obzvlášť nápomocná díky obsahu sirnaté sloučeniny, která regulují tyroxin a kalcitonin. Když se v krevním oběhu nachází dostatek sirnatých sloučenin, štítná žláza je pak méně náchylná na nadměrnou nebo nedostatečnou produkci hormonů.

Kelp je sušená mořská řasa, která je nejlepším přírodním zdrojem jódu na světě. Jód je naprosto nezbytný prvek pro tvorbu hormonů štítné žlázy.

Mrkev, celer, okurka a citron obsahují velké množství vitamínů a minerálů, které jsou potřebné pro správnou funkci štítné žlázy a celkový tělesný metabolismus.

Kokosová voda obsahuje vitamíny skup. B, C, draslík, vápník, hořčík, sodík, mangan, zinek, kyselinu laurovou, bioaktivní enzymy. Skvělá v době rekonvalescence, v těhotenství, při kojení, pro děti a sportovce.

 

Další tipy na léčivé šťávy naleznete v sekci Šťávy a tipy na blahodárná smoothie v Smoothies.

 

 

Healthyfoodhouse
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.