6 tipů na léčbu syndromu neklidných nohou

nohyLidé trpící syndromem neklidných nohou zažívají během noci nepříjemnosti, spojené s nervovými záškuby v nohách, nejvíce bolestí v lýtkách, které jsou tak silné, že nedovolí člověku klidně spát. Tento syndrom je natolik nepříjemný, že může vést až k depresi, úzkosti, podrážděnosti, dlouhodobému vyčerpání a spánkové deprivaci. Příčiny jsou individuální, od poruch vzniklých u pacientů po dialýze až po těhotenství.

Situaci zhoršuje konzumace alkoholu, kouření a chudokrevnost. V odborných kruzích se diskutuje o možném vlivu těžkých kovů, nedostatku zinku a zvýšené hladině homocysteinu.

Protože doposud není zcela jasně poznán mechanizmus neklidných nohou, nemůže být ani přesně stanovena léčba. Proto se zde pokusím nastínit možné tipy z přírodní léčby, které by vám mohly výrazně ulevit.

 

Správný jídelníček

Jezte zdravě, pestře a kvalitně. Přijímejte vitamíny z ovoce, zeleniny, klíčků, zelených potravin, ořechů, semínek, zdravých olejů a podobně. Vyhýbejte se těžkému smaženému jídlu, polotovarům, konzervám, uměle barveným potravinám, chemickým stabilizátorům a konzervantům v potravinách a všemu umělému. Nepijte před spaním alkohol a nápoje obsahující kofein.

Seznam léčivých účinků ovoce a zeleniny

Seznamte se s králem antioxidantů

 

Teplá koupel

Koupel v teplé vaně před spaním po dobu alespoň 15 minut, výrazně přispěje k uvolnění psychickému i fyzickému a lepšímu spánku. Dojde k prokrvení a prohřátí těla, cévy se roztáhnou, nervy uvolní a vy budete lépe spát. Doporučuji přidání pár kapek éterického oleje z levandule, heřmánku, šalvěje, meduňky nebo vanilky. V těhotenství pouze levandule, heřmánek a vanilka a v nižším dávkování.

 

Zchladit nohy

Pokud nemáte chuť na teplou koupel, můžete si zchladit nohy. Dojde k prokrvení cév v nohách, k zamezení otoků a je to skvělá prevence křečových žil a bolestí spojených s žilním systémem. Nejlepší je sprchovat si lýtka chladnou vodou jak dlouho vydržíte nebo jak je vám příjemné. Můžete si také potřít před spaním nohy ledovou kostkou po dobu zhruba jedné minuty nebo přiložit chladivý sáček s ledem nebo s něčím z mrazáku. Vhodné jsou například i pohankové polštářky, umístěné do mrazáku na 30 minut.

 

Kombinace tepla a chladu