2 recepty na placičky z květů černého bezu – sladké, slané, bezlepkové

bezové placičky sladké1Černý bez. Léčivá bylinka a chutná delikatesa, ze které se dá mnohé dobré stvořit. Po 3 receptech na bezinkové domácí limonády vám dnes přináším další chutné a jednoduché recepty z bezinek, tentokrát na bezinkové placičky a to ve 2 variantách – klasické a bezlepkové. Uzpůsobit si je můžete samozřejmě podle sebe a svých chutí a možností. Jsou zajímavou večeří nebo snackem na party pro přátele, kterým budou stoprocentně chutnat! 

Květ černého bezu podle odborné literatury obsahuje flavonoidy, glykosidy (rutin a sambunigrin), silice, éterické oleje, organické kyseliny, třísloviny, vitaminy C a A, slizové látky, mastné kyseliny (linolová, linoleová a palmitová), sacharidy a pektin.

 

Květy jsou používány hlavně na:

  • Léčbu nemocí z nachlazení a respiračních onemocnění (chřipka, angína,bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin a pod.)
  • Stimulaci pocení – snižuje teplotu a pomáhá nám zbavit se usazeného sekretu v dýchacích cestách (zlepšuje vykašlávání a usnadňuje dýchání)
  • Očistu organismu (pomáhá nám zbavovat se usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí neduhy jako je revma a dna a je výbornou prevencí těchto nemocí).
  • Léčbu potíží s močovými cestami a ledvinami (nedostatečná činnost a ledvinové a močové kaménky) a působí močopudně.
  • Léčbu otoků (při nadměrném zadržování tekutin v těle)
  • Léčbu problémů s krevním tlakem a cévami (zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak).
  • Léčbu zažívacích potížích (žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku).
  • Zácpu (má mírně projímavé účinky).

 

Obalované květy bezu v těstíčku – klasická verze

Klasická verze bezových placiček je chutnou pochoutkou, která se dá konzumovat na slano i na sladko (viz obrázek výše).

placičky bezinkovéIngredience:

 

Postup:

Z rozšlehaných vajec, mouky, špetky soli a mléka umícháme metličkou těstíčko husté asi jako na palačinky. Kdo chce, může dát místo mléka vodu, pivo nebo víno, záleží na vaší chuti a záměru.

Květenství držíme za stonek, důkladně smočíme v těstíčku a stopkou nahoru vkládáme do rozpáleného oleje (může být kokosový v případě varianty na sladko nebo jakýkoli jiný) nebo sádla (kdo chce – ve slané variantě).

Zmírníme teplotu, počkáme, až těstíčko trochu ztuhne a pak čistými nůžkami odstřihneme všechny hlavní stonky.

Placičky obrátíme a zvolna dosmažíme do zlatova.

 

Tip 1: Kdo chce, může květy osmahnout i se stonky jen po jedné straně. Záleží jak silnou vrstvu těstíčka na květech uděláte, aby se vám propekla. Stonek pak má tu výhodu, že si placičku za něj můžete chytit, což se hodí na party a děti to úplně milují.

Tip 2: Placičky na sladko můžete polít javorovým sirupem nebo jakýmkoli jiným sladkým sirupem (datlovým, agáve, …), posypat cukrem a skořicí, přid