Lahodná naklíčená čočka se zeleninou a vše o klíčení plodin

Máte chuť na novou chuť? Potřebujete se prohřát? Chcete si pochutnat na zdravém jídle? Tak tu pro vás mám lahodný recept s naklíčenou čočkou, rajčaty a zelenými listy a pár informací o důležitosti namáčení a klíčení.

Namáčení a klíčení luštěnin a zrn, je velmi prospěšný zvyk, který zvyšuje hodnotu živin až trojnásobně. Vyplavuje inhibitory klíčení a probouzí živé enzymy, které umožňují maximální asimilaci živin, které se pak podstatně lépe vstřebávají do organizmu a usnadňují trávení, neboť jsou tzv. odemčeny.

Naklíčené plodiny poskytují více antioxidantů, které chrání naše buňky před volnými radikály, zpomalují proces stárnutí a posilují imunitu.

 

 

Namáčení a klíčení je velmi jednoduchý proces. Plodiny vložte do misky, zalijte ji zcela čistou vodou a nechte namočené několik hodin, nejlépe přes noc. Pak pře síto propláchněte čistou vodou. Pokud chcete kromě namáčení nechat vyklíčit, postup zopakujte a třetí den už jen dvakrát denně proplachujte a nechte plodiny na vzduchu, trochu vlhké klíčit.

Naklíčené plodiny potom vaříte podstatně kratší dobu a vstřebají méně vody. Pokud je nebudete vařit, můžete je přidat do salátů nebo jimi posypat přílohu. Nesnězené naklíčené plodiny každý den ráno a večer proplachujte čistou vodou. Vydrží vám tak tři dny.

Jak jednoduše klíčit ve sklenicích

Jak jednoduše naklíčit luštěniny a které jsou k tomu vhodné

 

Recept na naklíčenou čočku se zeleninou – 2 porce

Ingredience:

  • 1 šálek naklíčené čočky
  • 2 šálky zeleninového vývaru (recept zde)
  • 1/2 šálku na jemno nakrájené ​​šalotky nebo bílé cibule
  • 3 česnekové stroužky, prolisované
  • 1 lžíce extra panenského kokosového oleje (můžete použít i olivov