Domácí pěstování bez pesticidů, herbicidů a fungicidů: objevte kouzlo hydroponie

hydroponie7Domácí pěstování bylinek, zeleniny a dalších rostlin je jasným trendem současnosti. I při indoorovém zahradničení ale bohužel mohou vaše rostlinky napadnout plísně, nemoci, hmyz nebo různé mikroorganismy. Mnoho domácích zahrádkářů se právě z tohoto důvodu nevyhne používání různých herbicidů, pesticidů, fungicidů a dalších chemikálií. Alternativy přesto naštěstí existují – zkuste pěstovat rostliny hydroponicky a nebudete chemii potřebovat vůbec.

 

Hydroponie znamená pěstování bez půdy, čistěji a zdravěji

Přestože vám možná hydroponie zní příliš vědecky, není to nic komplikovaného a vlastně ani nového. O pěstování rostlin ve vodě můžeme hovořit už u starých Egypťanů a dalších kultur (příkladem mohou být vysuté zahrady v Mezopotámii). V západním světě sahají kořeny moderní hydroponie na konec 17. století – londýnský profesor John Woodward tehdy provedl první pokusy s pěstováním rostlin ve vodních roztocích.

 

hydroponie-ukazka-6

hydroponie-ukazka-3Hydroponie tedy znamená pěstování rostlin bez půdy.

Veškeré živiny přijímá rostlina skrze živný roztok, ve kterém jsou namočeny její kořeny. Zdrojem růstu rostliny je tedy vlastně pouze sluneční energie a voda, bez dalších rušivých vlivů, které se mohou v půdě vyskytnout.

Stabilitu kořenového systému zajišťuje substrát (kokos, keramzit, perlit, štěrk…), který je nasypán ve vnitřní části hydroponické nádoby. Vnější část obsahuje samotný živný roztok, do kterého rostlina prorůstá svými kořeny. Ten stačí doplnit asi jen každých 14 dní.

 

 

Hydroponicky pěstované rostlinky jsou zdravější a životaschopnější

Díky hydroponii můžet