Jestliže jste se opravdu rozhodli se svým břichem něco udělat, nabízím vám zde několik osvědčených rad, které fungují u všech, kteří je začali pravidelně praktikovat. Najdete tu tipy na jednoduché a nenápadné cviky, které zvládne každý, na potraviny a nápoje, které byste měli a naopak neměli jíst a pít a na které si dát pozor, na zjištění potravinové intolerance a mnoho dalších cenných rad, které vám ulehčí vaší cestu za vysněnou postavou. Budete-li je následovat, garantuji vám úspěch.
Cviky:
Skvělým cvikem na zpevnění všech svalových partií břicha je jógová pozice, které se česky říká prkno. Je to jednoduchý a velmi účinný cvik, který mohou provádět všichni bez rozdílu věku či tělesné kondice, neboť nevyžaduje žádný pohyb. Začít se dá jednodušeji v pozici kočky na pokrčených kolenou a postupně zátěž zvyšovat. Tento cvik doporučuji cvičit z lehu na břiše, kdy se zvednete na lokty a tělo držíte v rovné přímce. Uvidíte, že vydržet déle než minutu bude ze začátku docela těžké. Další variantou je vzpor na dlaních. Až se zpevníte natolik, že pro vás základní pozice nebude problém, můžete začít zvedat nejříve jednu a pak druhou nohu a v každé pozici vydržet co nejdéle. Tím zapojíte i hýžďové svaly a začnete pálit celulitidu.
Nejjednodušší variantou tohoto cviku, která se dá navíc provádět kdekoli, je vsedě: zhluboka se nadechněte, pak vydechněte a současně zatáhněte břicho podtlakem, jak nejvíc můžete a vydržte pár sekund. Opakujte pětkrát a pokuste se postupně vždy vydržet déle. Tento cvik není vhodné pro těhotné ženy. Celou sérii můžete cvičit několikrát denně, ať už v práci nebo v autobuse, neboť je zcela nenápadná a nenáročná.
Zkusit také můžete další, zcela nenáročný cvik, který zpevní vaše bříško bez velké námahy a ohrožení hnutí si s bedry, jako je tomu mnohdy u špatně prováděných sklapovaček. Položte si ruce na své břicho a zakašlejte. Když vytlačujete vzduch, vaše břišní svaly se přitáhnou směrem ke středu tělu. Zkuste je držte v této pozici během dne častěji. Ramena přitom mějte uvolněná a správně dýchejte. Se zataženými břišními svaly můžete normálně chodit, mluvit, sedět i pracovat. Během několika týdnů budou vaše břišní svaly silnější a pevnější.
K výše zmíněným cvikům vám doporučuji zařadit také pravidelný pohyb alespoň třikrát týdně po dobu alespoň 40 minut. Může to být procházka v přírodě, nordic walking – správně provedený, běh, plavání, jóga nebo cokoli máte rádi a cítíte se u toho šťastní – to je velmi důležité pro celkovou pohodu těla bez stresu, které se pak bude lépe vzdávat svých zásob.
Dýchejte!
Dýchejte správně a vědomě. Zkuste alespoň pár minut denně myslet na to, že byste měli dýchat zhluboka ze žaludku a nikoli jen povrchně z hrudníku. Vaše tělo se tak mnohem lépe zbavuje toxinů. Lehněte si na záda, položte jednu ruku na svůj žaludek nebo z boku na žebra a zhluboka se nadechněte. Zkuste si uvědomovat průchod vdechnutého vzduchu rameny, k lopatkám, podél žeber až do žaludku. Stejným způsobem potom vydechněte.
Masáž:
Namasírujte se sami. Naučte se sami masírovat se krouživými pohyby, které prokrví kůži na břiše a bocích. Při masáži používejte jemný tlak, aby se problematické partie prokrvily a tukové zásoby se tak lépe spalovaly. Nejlépe je masáž provést ve sprše lufou nebo po sprše krémem či olejem. Eliminujete tak i příznaky celulitidy a budete se cítit více nabití energií.
Pro ploché břicho je zcela nutné:
- vyřadit alkohol
- přestat nebo výrazně omezit kouření
- omezit solení, které zadržuje vodu v těle
- zásobovat se vlákninou, ale nepřehánět to s ní, neboť při větším množství může způsobovat plynatost. Měli byste za den sníst 25 až 30 gramů vlákniny, kterou najdete v celozrnných výrobcích, ovoci a zelenině
- hodně pít – nejlépe čistou filtrovanou vodu
- sedět rovně, stát rovně, chodit rovně
- vědomě zastrkovat – vtahovat břicho, čímž se aktivují svaly, které se začnou posilovat a budou tak lépe držet břicho ploché a zpevněné
- zařadit i nějaký cvik na rozvlnění boků, čímž se začne zeštíhlovat pas. Vhodné a zábavné cvičení je kroužení s obručí nebo i bez, břišní tanec a tanec obecně
- jezte v klidu, pomalu a dobře jídlo žvýkejte a prosliňujte
- vyhněte se perlivým nápojům, žvýkačkám, brčkům
- pijte bylinkové čaje a čistou teplou vodu nebo s citronem
- nejezte ovoce po jídle, ale vždy samostatně nebo na začátku a 20 minut počkejte s dalším jídlem
- nemíchejte v jednom jídle ovoce a zeleninu
- skládejte si jídlo s co nejmenšího počtu ingrediencí
- na noc již nejezte čerstvé ovoce ani zeleninu, neboť takové množství vlákniny může být pro tělo těžko zpracovatelné, když má odpočívat
- stejně tak nedoporučuji dezert nebo sýry s olivami po večeři, neboť cukr i sůl budou vázat v těle vodu a vy se ráno probudíte oteklí
Nejnovější výzkum došel k zajímavému závěru, který ukázal, že člověk jí méně, pokud použil modré příbory nebo nádobí, protože prý tato barva potlačuje pocit hladu.
Zajímavým trikem je lehnout si půl hodiny po jídle na záda, pokrčit nohy v kolenou a potom proklepávat břicho po dobu 5 minut.
Po jídle není vhodné si jít lehnout, ale zajít si na lehkou procházku, kdy se vše příjemně stráví bez uložení do tuku a vy nebudete pociťovat plnost, těžkost ani nafouknutost, ale budete hubnout a cítit více energie.
Samozřejmostí je nejíst těžká jídla, nejíst na noc, jíst častěji – nejlépe každé 2-3 hodiny sníst něco malého, vyhnout se zpracovaným, přeslazeným a umělým polotovarům a potravinám s prodlouženou trvanlivostí, které jsou napumpovány éčky, stabilizátory, barvivy, nezdravými tuky a modifikovanými škroby, se kterými se tělo bude špatně vyrovnávat, otékat a chřadnout.
Z jídla doporučuji jíst například:
- chřest
- salátové okurky
- grepfruity
- borůvky
- česnek
- zázvor
- kokosový olej
- kombinace koření – kari, kurkuma, pepř, skořice
- u neveganů zařadit tučné čerstvé divoké ryby – losos, halibut, tuňák
- pít citronovou šťávu a další šťávy – recepty ZDE
- mátový a fenyklový čaj na trávení a také zelený čaj. Více o čajích na hubnutí ZDE
Pozor na potraviny způsobující nafouknutí:
- brokolice
- kapusta
- květák
- fazole
Vyhněte se:
- bílé mouce
- bílému cukru
- mléku
- čínské kuchyni
- polotovarům
- kečupu
- sojové omáčce
- koupeným marinádám
- dresinkům a omáčkám na maso
- potravinám ve slaném nálevu
- umělým sladidlům
Syrová zelenina a ovoce jsou skvělé pro celkové zdraví, ale způsobují napnutí žaludku, takže je lepší jíst je přes den pouze po malých množstvích a ne například 15 banánů a myslet si, jak dobře pro své tělo děláte.
Zjistěte, zda netrpíte nesnášenlivostí na laktózu. Pokud vás mléčné výrobky nepříjemně nafukují a způsobují vám plynatost, možná máte problémy trávit laktózu nebo cukry obsažené v mléčných produktech.
Zjistěte, zda netrpíte nesnášenlivostí lepku, jejíž příznaky naleznete v článku 13 příznaků alergie na lepek.
Jezte jídla s vysokým obsahem draslíku. Taková jídla jsou například:
- banány
- avokádo
- papája
- mango
- meloun
- netučný jogurt (bez umělých sladidel)
Draslík je přirozeným diuretikem, takže vaše tělo zbaví přebytečné vody a pocitu nafouknutí.
Nápoje podporující hubnutí najdete v sekci Hubnutí.
Nehladovějte, nepřehánějte to se cvičením, snídejte, nestresujte se a nevažte se každý den. To je několik chyb, které mnoho lidí dělá v domnění, že si tím urychlí cestu, ale opak je pravdou, neboť na sebe vyvinou tlak a ten vede ještě k většímu ukládání tuku.
Hodně zdraví!
Michaela
Dobry den Gabrielo, RoundUp se v pude pomerne rychle rozklada a je sance, ze po roce bez osetrovani bude puda v poradku. Problematice agrochemikalii se vsak nevenuji intenzivne a doporucuji zeptat se i u odborniku, treba biozemedelcu anebo svazu biospotrebitele. Margit Dobry den, mockrat Vam dekuji za rychlou odpoved. Zkusim se optat jeste nekde jinde. Pekny den. Gabriela
Super inspirace ke zpevnění bříska
Moc hezký článek!;) Jen k tomu závěru, kde zaznělo „Nehladovějte“ bych dodal, že pokud má někdo nezdravé stravovací návyky a jídlem se plní vědomě/nevědomky proto, že je to nejrychlejší cesta, jak dosáhnout určitého krátkodobého pocitu spokojenosti (jak tomu dost často bývá), tak to bez pocitu hladovění nepůjde. V takovém případě je nutnost omezit jídlo. Samozřejmě s tím, že to tělo ve skutečnosti nestrádá, jen se mu případně nelíbí, že najednou dostává méně, než bylo zvyklé.. Ale pocitu hladu, ať se nikdo nebojí:) Pokud mi pritom nejede váha rapidně dolů (u rychlých úbytků nepodpořených stabilní, propracovanou změnou životního stylu se pak většinou stejně objeví jo-jo efekt), tak občasný pocit hladu fajn věc. Je příjemné vědět, že nepotřebuji tolik a funguji stejně dobře jako dřív nebo i lépe;)
Jj, tohle se mi líbí číst… Paráda
Tento článek by si měl přečíst každý povinně! 🙂 moc hezky napsané. Se vším musím (z vlastních zkušeností) souhlasit.
Nadherny clanek! 🙂 dekuji za nej…