13 typů zeleniny, které si můžete pěstovat doma stále dokola

zeleninaSoučasná doba je velmi nakloněna návratu k přirozenosti, obnovitelnosti, soběstačnosti, přírodnosti, zkoušení a integraci nových návyků. Jedním z nich se také může stát pěstování zeleniny a to i v případě, že nemáte k dispozici vlastní kousek země. Nejde jen o to pěstovat si vlastních pár kousků, ale obnovovat pěstování nového ze starého a tím šetřit na více úrovních. Dnes vám představím několik jednoduchých tipů na tzv. re-pěstování, které jsou inspirací ke zkoušení a poznávání vlastních možností, radosti a sebedůvěry.

 

Bazalka

Bazalku můžete jednoduše znovuobnovit a vypěstovat si novou pouze ustřižením lístků, jejichž stonky dáte do sklenky s vodou a umístíte ji na slunné místo. Zanedlouho uvidíte vyrůstat kořínky. Až budou zhruba 3 cm dlouhé, můžete bazalku zasadit do květináčku s hlínou.

bazalka

 

 

 

 

 

 

 

 

Římský salát

Salát můžete jednoduše re-pěstovat oříznutím košťálu s několika lístky a ponořením na několik dní do vody do výšky zhruba 2 cm. Přilévejte vodu, pokud se odpaří. Až začnou rašit nové lístky, můžete salát přesadit do půdy.

salát

 

 

Mrkev

Listy mrkve jsou jedlé a můžeme je re-pěstovat ponořením konců mrkví do většího množství vody a pak někam na světlý parapet.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarní cibulka

Jarní cibulka je tou nejjednodušší zeleninou k re-pěstování. Nejlépe je, když jí uřízneme zhruba 5 cm od kořínků a ponoříme do sklenice s vodou.

cibulka

 

 

Česnek

Česnek se dá velmi dobře pěstovat naklíčením každého ze stroužků. Stačí jednotlivé stroužky ponořit do talíře s vodou a počkat, dokud nezačnou klíčit. Můžete také zasadit stroužky česneku rovnou do půdy.

česnek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Řapíkatý celer

Řapíkatý celer nejlépe vypěstujeme uříznutím spodní části zhruba do výšky 5 cm a ponořením do teplé vody na slunné místo.Nové lístečky uprostřed stonků začnou růst během 5-7 dní. Poté můžete celer přesadit do květináče s hlínou.

celer

 

 

Koriandr

Koriandr se dá velmi jednoduše vypěstovat ponořením stonků do sklenice s vodou a počkat, až pustí dostatečně dlouhé kořínky. Poté je můžete přesadit do květináče s hlínou a dát na slunné místo. Chvilku to potrvá, zhruba i několik měsíců, ale pak se můžete těšit na sklizeň.

koriander

 

 

Zázvor

Pro pěstování zázvoru je nejlepší ponořit kousky zázvoru přes noc do vody a poté je umístit do květináče se zeminou a postavit na teplé slunné místo.

zázvor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Batáty

Sladké brambory neboli batáty je nejlépe začít pěstovat ponořením jejich špiček do velké sklenice s vodou a postavit je na přímé sluneční světlo a nechat je dobře vyklíčit.

batáty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cibule

Cibuli je nejjednodušší re-pěstovat uříznutím jejího spodku, ponechání ho několik dní volně, aby proschl a poté ho zasadit do půdy.

cibule

 

 

Pórek

Pórek je nejlépe nechat zakořenit podobně jako jarní cibulku. Prostě uřízněte odspodu několik centimetrů a ponořte spodní části na několik dní do sklenice s vodou

porek

 

 

Citrónová tráva

Stonky citrónové trávy ponoříme do sklenice s vodou. Když začne pouštět kořínky, což trvá zhruba 2-3 týdny, můžete ji přesadit do květináče s hlínou a umístit na teplé a slunné místo.

citronova trava

 

 

Salát Bok Choy

Bok Choy se dá velmi dobře vypěstovat ponořením konce do vody. Za několik dní začnou rašit nové lístky. Za zhruba 2 týdny ho můžete přesadit do květináče s půdou a pozorovat jak dorůstá celá hlávka.

bok choy

 

 

A ještě zde mám pro vás dalších pár zajímavostí. Fotky řeknou více.

Vypěstování ananasu

anans

 

 Pěstování citrónové trávy ze semínek

citron trava

 

 

Pěstování kiwi ze semínek

kiwi

 

Zkoušejte nové a mějte z toho radost, povede se vám to.

 

Michaela

icreativeideas
Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

4 komentáře
  1. Na začátku Letošního léta jsem si zasadila jen tak zázvor… Až v srpnu z něj vyrostla pěkná, malá,zelená rostlinka 🙂

  2. Dobry den, davate tu velmi zaujimave veci, za co Vam pekne dakujem a zelam vsetko naj.Konecne som nstrafilas na stranku, ktoru si vzdy rada precitam. Este raz vdaka

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.