Domácí výroba kokosového kefíru

kokos kefir1Spousta z nás miluje tu svěží, jemně nakyslou, bohatou chuť kefíru – zkvašeného živého nápoje, který podporuje zdravou střevní mikroflóru a tím příznivě ovlivňuje celé naše tělo.

Probiotika mají mnoho zdravotních výhod a pakliže budete mít chuť vyzkoušet domácí kokosový kefír, přesvědčíte se o tom, že i chutná opravdu skvěle. Na rozdíl od kefíru vyrobeného z kravského mléka, nemá ten z kokosového mléka silnou kyselou fermentovanou chuť, ale je příjemně pikantní a přirozeně sladká chuť kokosu dominuje. Textura je jemná a bohatá a mírně tenčí než u jogurtu. Jak chuť, tak textura domácího kefíru je lepší než u jakéhokoli kupovaného.

Hotový kefír můžeme pít buď samotný – neochucený nebo si ho můžeme přisladit přírodním sladidlem, ovonět vanilkou nebo skořicí, přidat kakao nebo jemně osolit, kořenit, přidat česnek a použít jako dip na „koktejlovou“ zeleninu nakrájenou na tyčinky z mrkve, salátové okurky, řapíkatého celeru, petržele, celeru a podobně. Tento kefír se může stát také lahodnou ingrediencí do ovocných smoothies a zmrzlin nebo do receptů na kefírové moučníky a místo podmáslí. Do kefíru můžeme přimíchat i chia semínka pro jeho tužší konzistenci, neboť chia semínka na sebe váží tekutinu. Variant je opět nepočítaně.

 

kefirTvorba domácího kokosového kefíru vyžaduje počáteční investici do kefírové houby (tibetská houba), ale ta je jednorázová a při správném zacházení a uskladnění nám vydrží neomezeně dlouhou dobu. V kefírové houbě jsou živé aktivní kultury sestávající se z kvasinek a bakterií, které jsou tělu velmi prospěšné. Kefírovou houbu můžete koupit on-line nebo vám může kousek věnovat kamarád, kterému se výrobou domácího kefíru v mléce rozmnožila (při každé výrobě kefíru se houba v mléce rozmnoží a zesílí, za 2 týdny až na dvojnásobek).

 

Použitím kokosového mléka na kefír získáme ideální veganskou variantu lahodného probiotického nápoje, jehož blahodárné účinky jsou potvrzeny tisíciletími a navíc je vhodný pro všechny s laktózovou intolerancí. Kefír nám může pomoci s trávicími potížemi – zabrání hnití potravy ve střevech, zrychlení metabolismu, detoxikace organismu, posílení imunity, odkyselení organismu, ustálení vnitřní rovnováhy – ničí přemnožené kvasinky, bakterie a plísně, reguluje krevní tlak, rozkládá v těle cholesterol a chrání tak zdraví srdce, léčí žaludeční vředy, pomáhá při nemocech slinivky, jater, sleziny, ledvin a močových cest, díky obsahu tzv. přírodních antibiotik hojí záněty a rovněž dodává energii a tak zabraňuje únavě. O tibetské houbě se také říká, že dokáže zbrzdit vývoj metastázy a zabránit rychlému stárnutí.

Kefír pijte vždy večer před spaním. Poté už nic nejezte. Ideální je praktikovat tuto léčebnou kúru dvacet dnů a poté si dát desetidenní přestávku. Pokud nepocítíte výrazné zlepšení svého zdravotního stavu, konzumujte kefírový nápoj i následujících dvacet dnů.  

 

Ingredience

 • houba1 lžíce kefírové houby (tibetské houby)
 • 1 plechovka kokosového mléka (v raw variantě 2 šálky čerstvého kokosového mléka, do kterého v mixéru můžeme rozmixovat i bílý vnitřek kokosu, tzv. maso)

Jestliže je kefírová houba vysušená, musíme ji nejprve re-hydrovat v kravském mléce. Vložte houbu do skleněné nádoby, zalijte 1 šálkem mléka, přikryjte gázou a ponechte volně při pokojové teplotě 1 den. Druhý den slijte kravský kefír a opět zalijte čerstvým mlékem. Toto opakujte po dobu 5-7 dní, kdy se houba dostatečně rehydruje a oživí.

Nyní přichází na řadu kokosový kefír.

Zalijte houbu ve skleněné nádobě kokosovým mlékem, zakryjte utěrkou nebo gázou, zajistěte gumičkou a ponechte opět při pokojové teplotě jeden celý den, popřípadě i noc (12 až 24 hodin). Jakmile kokosové mléko zhoustne a má lehce nakyslou chuť, změnilo se v kefír. Odstraňte houbu přecezením kefíru přes gázu a poté ji propláchněte ve vlažné vodě a buď ji můžete opakovaně použít s novou dávkou mléka nebo ji můžete dát odpočinout do mrazáku v igelitovém sáčku nebo krabičce. Takto uchovávaná houba vám dlouho vydrží. Kokosový kefír můžete následně vychladit, pokud ho nespotřebujete najednou, uchováváme v ledničce a rychle spotřebujeme, neboť stále pracuje a stává se kyselejším.

 

Užitečné tipy

 • Jestliže se vám vaše první dávka kefíru zdá málo aromatická – štiplavá, málo nakyslá vůně i chuť, nezoufejte. Někdy to může trvat i několik dávek, než se kefír aklimatizuje v kokosovém mléce.
 • Pakliže si chcete kokosový kefír vyrobit opět za pár dní, neuchovávejte ho v kokosovém mléce, ale v kravském, ze kterého dostane větší sílu.
 • Nikdy nepoužívejte na výrobu kefíru kovové nádoby. Míchání houby v mléce kovovou lžičkou, by houbu i celý proces mohlo zničit (houba by zčernala) a kefír by nezhoustl.
 • Používejte skleněné nádoby (zavařovací sklenice) a dřevěné nebo plastové lžíce.
 • Pokud váš kefír dostatečně nezhoustl během 24 hodin, může to být tím, že doma nemáte dostatečné teplo.
 • Pokud váš kefír není zahuštěný vůbec ani po 48 hodinách, vyhoďte mléko a začněte znovu tím, že zalijete houbu čerstvou dávkou mléka. Může to být způsobeno nedostatečnou re-hydratací houby, nekvalitním mlékem nebo špatnou teplotou místnosti.
 • Kefír by měl mít fermentované aroma a někdy může být i jemně šumivý, ale nemělo by vám to být nepříjemné.

 

Zde přidávám ještě velmi snadný recept na jahodovou zmrzlinu s kokosovým kefírem, kterou si zamilujete

 

Ingredience

 • IMG_08912 šálky domácího kokosového kefíru
 • 2 šálky nebo podle chuti mražených jahod (může být i směs – maliny, ostružiny, černý rybíz, …)
 • 2 lžíce agáve  nebo javorového sirupu
 • 8-10 kapek stevia extraktu
 • 1/2 lžičky čistého vanilkového extraktu

 

Postup

Všechny přísady smíchejte v mixéru a umixujte do hladké hmoty a vyhovuje-li vám sladkost a není-li potřeba dochucovat, ihned podávejte a užívejte!

 

Přeji nám všem vděčnost za pestrou škálu chutí a možností, které nám jsou den za dnem umožněny prožít, ucítit a vychutnat a radost z tvoření se prostřednictvím skvělého jídla.

 

❤ Mia ☮

Autor: Mia Weissová,  www.slunecnyzivot.cz

Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno autora, zdroje, aktivní odkaz na www.slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka. Díky!

Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

35 Komentářů
 1. Dobrý den,

  před časem mi byla zjištěna alergie na laktozu, i když se vyvaruji všem mléčným výrobkům i tomu co se jich jen dotkne, tak i přesto mívám velké střevní problémy. Nafouklé gigantické břicho, které mne limituje a hodně bolí. Chtěla jsem vyzkoušet Váš recept na kokosový kefír, ale mám strach, že když se houbičky aktivují v kravském mléce nebude mi potom kefír dělat dobře. Máte nějaké rady.

  Za každou připomínku jsem ráda, jelikož se pro mne jídlo stává spíše nutným zlem a už bych vyzkoušela cokoli.

  Děkuji Lenka

 2. „…znám mnoho veganů, kteří mají aktivovanou houbu v kravském mléce a nevadí jim to, protože oni sami nic živočišného nekonzumují.“

  Ano, znám také spoustu pokrytců….

 3. Kefír je produkt z mléka a mléko je výměšek mléčných žláz savců. Označovat vodný roztok drti kokosové dužniny pojmem mléko a jeho produktů je klamání spotřebitele. Je zřejmé, že chtece uvést čtenáře v omyl …

  1. 😀 tak teď jste mne fakt pobavil 😀

   Nic neprodávám, nic z toho nemám, pojem kokosové mléko je běžný termín a každý, kdo alespoň absolvoval základní školu ví to, co jste právě napsal. Vřelé díky, za Váš postřeh 🙂

   Michaela

 4. Chtěla bych se zeptat, jakou lze udělat vegan alternativu aby se houba nemusela aktivovat v kravském mléce? Děkuji

 5. Dobrý den.
  Dnes jsem tady poprvé.Před pěti roky jsem onemocněla celiákií,a díky tomu se mě jídelníček obrátil naruby.mám také nesnášenlivost na laktozu.Začala jsem si,pomocí tibetských houbiček ,vyrábět kefír a tvaroh.Houbičky se množí jak na běžícím páse,a jsou pěkně vykrmené.
  Jsem z Teplic,kdo bude mít zájem o houbičky,tomu je dám zdarma.
  Alča

  1. A jak prosím množíte? Jiná možnost než kravské mléko? 🙂

  2. Dobrý den,

   jsem také z Teplic a mám o ně velký zájem! Množíte ještě?

  3. Zdravím Vás Alčo, také jsem z Teplic.
   Měla byste ještě tibetské houbičky? 😉
   Děkuji Jana

 6. Zdravičko,
  nechci vám do toho moc kecat, ale v případě, že se ta houba živí laktosou a musí se občas dát do kravského mléka, tak to není vegan, ale tak pro vegetariany. Pro vegany budou nejvhodnější tibi krystaly.

  1. Kladu si tu samou otázku, že to tedy moc vegan verze není. Nějaké alternativy jak aktivovat houbu ? 🙂 děkuji

  2. Dobrý den,

   ano, máte pravdu. Je to o úhlu pohledu. Pokud se na to díváte tak, že houba potřebuje pro své oživení kravské mléko a vy si ji pak dáte do mléka kokosového a uděláte si tak kokosový kefír aniž byste snědla cokoli non-vegan není vegan, ok, ale znám mnoho veganů, kteří mají aktivovanou houbu v kravském mléce a nevadí jim to, protože oni sami nic živočišného nekonzumují.

   Michaela

 7. Tak jsem zkoušela kokosový kefír z kokosového mléka v plechovce od Alnatury a výsledek byl tristní, veškerý tuk ve sklednici se dodělil nahořu a část mléka se rozdělila na řídkou bílou část a řídkou průhlednou část. Jak se dá zařídit, aby se tuk a ostatní části kokosového mléka takto neoddělovaly a prokvasily? Všude vidím jako výsledek kokosového kefíru hustší bílou kompaktní hmotu, ale to se mi neděje. I když tuk s mlékem po mírném zahřátí důkladně rozmíchám, během chvíle se tuk oddělí nahoru a hotovo… Hodlám zkusit ještě jiné kokosové mléko a raději ho před vložením houbičky pořádně promixuju, jinak fakt už nevím…

  1. Už mám vyřešeno, používám kokosové mléko Aroy-D bez přidatných látek a kefírek je luxusní, děti zbožňujou, 14 dní mi houba vydržela dělat kokoskefír, než jsem jí strčila zase na chvíli do mléka, není s tím problém.

 8. Ahoj Mio,
  kde prosím v Praze seženu tu tibetskou /kefírovou houbu?
  Mockrát děkuji za rychlou odpověď,
  Diana

 9. Ahoj Mio,

  delala jsem ted poprve fermentovane mleko a fermentovane kokosove mleko. Bezne mleko nepiju, protoze mi moc dobre nedela, iale narazila jsem na nepasterizovane mleko, tak jsem to chtela vyzkouset. Pouzila jsem „set milk“ – jsou to kultury, ktere maji fermentovat prave i kokosove, mandlove, ryzove atd mleka od firmy, kde uz leta kupuji vsechno od kokosu ( olej, krem, mleko…)a fakt to fungovalo 🙂 oboji bylo do druheho dne zfrementovane.
  No a ted bych se chtela zeptat, protoze tu kulturu jsem si vzala jen jednu, na zkousku…. myslis, ze by se nechala cast jak toho bezneho mleka tak i kokosoveho uchovat pro dalsi fermentovani? Jak uz jsem rekla, mleko normalne nepiju, takze chci zkusit, jak mi po nem bude, ale i tak ho nechci nijak bezne pit, takze nechystam delat hned nove.. no a ten kokos.. ten bych chtela rozmnozovat, ale nevim, jestli se to da jen odebrat a pouzit do nove varky, aby se to nezkazilo?? Nemas prosim te s timhle zkusenosti? Omlouvam se za tak dlouhou zpravu a dekuji 🙂 Nerticita

  1. Ahoj Nerticio,

   já myslím, že by se to nemělo zkazit. Houba se normálně rozjede dál a vytvoří více kefíru. Nezkoušela jsem to takto, jen uvažuji nahlas. Zkus to. Když se ti bude chtít, dej vědět 🙂

   Ať se ti to povede!
   M.

  2. Mio, Dekuju za odpoved 🙂
   Chtela jsem se jen podelit o zkusenost… takze tahle kultura (set-milk) se pry da pouzit az 7x, znamena to, ze trochu kefiru odeberes a pouzijes na zfermentovani dalsiho kokosoveho mleka. Je to idealni pro ty, kteri nechteji nebo nemohou delat kefir pravidelne, takze odpadaji starosti s uchovavanim houby. Na druhou stranu zase negativni na tom je, ze az dojde, tak si musim koupit novou, ale vsechno ma svoje pro a proti 🙂 Zatim jsem z jednoho pytlicku fermentovala 3x a porad super, pry 7x je maximum, pak uz je moc slaba a musi se pouzit nova. Mej se krasne 🙂 N

  3. Ahoj Mio, ted me tak neco napadlo….objednala jsem si ted novou kulturu, protoze v te „set- milk“ bylo i mleko (laktoza), ktere ja se bezne vyhybam a kdyz tak koukam na to slozeni, tak vsechny tyhle kultury (myslim ty susene, v malych pytlickach) ) obsahuji nejake lactobacily.. coz ale ve finale obsahuje i ta tibetska houba (porovnala jsem slozeni) no a tak me tak napadlo, jestli za
   1) maji susene kultury ty stejne ucinky jako ta houba?
   2) pokud ano, tak jestli by se ve finale nedaly pouzit nejake dobre zive „kultury“ z lekarny ?
   a za 3) proc se vlastne fermentuje kokos? jde tu jen o zmenu jidelnicku, protoze chutna vyborne nebo se zmeni vyzivne slozky kokosu tou fermentaci? melo by stejny ucinek jen pokud by clovek uzival „lactobacily “ samotne?
   Chapu, ze mleko kravske je samozrejme lepe stravitelne, pokud je fermentovane , ale porad mi vrta hlavou, jak je to tedy s kokosem? Diky moc 🙂

 10. No já práve doufala, ze nebudu ten prukopnik ,-)) Inu zkusim zkusim..hned jak najdu v HK /Pardubkach ochotneho človíčka co by se podelil o houbičku :-)Zdraví Hanka

  1. Někdo musí být první :))
   Doporučila bych ale nejdříve houbu nechat zesílit v kravském mléce. Uvidíš…

 11. Ahoj Mio,
  Mohu se zeptat, zdali stejným způsobem šlo vyrobiti domácí kefírek i z mandlového mlíčka? děkuji Ti. Hanka

  1. Ahoj Hani,
   z mandlového jsem nezkoušela. Jestli vyzkoušíš, určitě napiš, jak to dopadlo 😉

   Měj se hezky,
   Mia

  2. Zjistila jsem , ze se prodavaji houby, kterym se rika „water kefir grains“ ktere se zivi jen cukrem , ne laktozou, takze se da pouzit cerstvy juice z ovoce , nebo jen sladka voda, mozna by slo i to mandlove mleko, tady je odkaz na stranky (bohuzel v anglictine) jestli si o tom chces neco prcist… http://www.culturesforhealth.com/buy-water-kefir-grains.htmlhttp://bodyecology.com/digestive-health-kefir-starter.html …urcite by se dalo najit i v Cechach….

 12. Kefírová houba se živí laktózou, takže pokud jí alespoň občas nenakrmíte normálním poctivým mlékem, tak vám za chvíli chcípne.

 13. zdravím,

  rád by som sa opýtal či sa dá kefír zhotovovať aj z doma robeného kokosového mlieka …………..

  1. Myslíte z rozmixovaného kokosu s vodou? Tak to jsem ještě nezkoušela, takže to nevím.

   Mia

  2. zkousela jsem fermentovat doma delane mleko se susenou kulturou a jde to, ale bylo to ridsi nez z koupeneho kokosoveho mleka a po fermentaci se mi oddelila ta „vodova“ cast a pak ta „zfermentovana“ Jinak na chut bylo dobre, jen se to muselo pred pitim protrepat (promichat) 🙂

 14. Dobrý den Mio, děkuji zab zveřejněný recept. Dělávala jsem si kefír z normálního mléka a chystám se vyzkoušet i ten kokosový. Mám na Vás pár dotaz:

  1. I v kosovém mléce se houbička množí podobným tempem, jako v normálním?

  2. Když byla houba zvyklá žít „na mléce“, může jí nějakou dobu trvat, než si zvykne na to kokosové?

  3. Je jedno, jaké koupím mléko? Někde jsem četla, že stačí i „obyčejné“ z asijských obchodů.

  4. A ještě poslední dotaz, pokud třeba pojedu pryč na 2 dny, je lepší houbičku nechat v kokosovém mléce v ledničce nebo klidně i v pokojové teplotě – v normálním mléku nikdy nedegradovala, ale obávám se, aby to kokosové třeba nechytilo nějakou plíseň.

  Předem moc díky! Růžka

  1. Dobrý den Růžko,

   zde posílám odpovědi z mé vlastní zkušenosti.

   1. proces je o něco pomalejší

   2. záleží na tom, jestli ji dáte hned druhý den po mléce kravském do kokosového nebo ji oživíte z mrazničky nebo použijete extrudovanou. Většinou to na začátku trvá o něco déle než v kravském mléce.

   3. čím kvalitnější, tím lepší, nejlepší čerstvé z kokosu 🙂 Firma Rapunzel má dobré mléko, seženete v obchodech se zdravou výživou nebo jiné bio mléko. Nejlépe bez konzervantů a v nejvyšší kvalitě, jinak se vám houba nemusí chytit.

   4. já nechala 2 dny mléko s houbou v lednici a bylo to v pohodě. Jen se více oddělil tuk, ale to promícháním zmizí.

   Hodně štěstí 🙂
   Mia

 15. Dobrý den. Mám takovou otázečku…kefírek užívám už dlouhou dobu, ale zajímalo by mě jestli nevíte jak si ve střevech rozumí se lněným semínkem. Jestli se tam účinné látky trochu nehádají. Lněné semínko vytvoří sliz, obalí střevní stěny a může pak kefír plnit svoji funkci, nebo naopak? Děkuji za odpověď.

  1. Dobrý den Miky,

   bohužel až tak hluboko do střev mé znalosti nesahají, ale sama za sebe bych tyto dvě potraviny určitě oddělovala.

   Mějte se krásně,
   Mia

  2. četla jsem teď zajímavý článek, který tvrdil, že právě spojení kefíru a lněného semínka DOHROMADY je ideální kombinace na pečování o střeva:))

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.