Blíží se doba dovolených a na každou cestu se vyplatí mít pár drobností z lékárničky, které nám mohou prokázat velkou službu. Jestliže nechcete sahat po běžných chemicky vyrobených lécích, můžete se nechat inspirovat přírodou a jejími uzdravujícími účinky na naše tělo. Samozřejmě náplast z lékárny je nenahraditelná.
Ze všeho nejdříve si řekněme, co všechno do takové lékárničky patří. Některé lékárničky jsou kapesních rozměrů, jiné zase dosahují velikosti kufříku. Abychom nic neopomenuli, konzultovali jsme vše s odborníky z Červeného kříže. Spolu s nimi jsme vypracovali recept na sestavení přírodní domácí lékárničky, kterou můžete použít při běžných drobných úrazech. Větší zranění přenechme profesionálům.
Říznutí, odřeniny a krvácení
Pořezaný prst patří k běžným poraněním, kterým se nikdo z nás zřejmě nevyhnul. Uveďme si několik přírodních pomocníků:
Řebříček: Podporuje srážlivost krve a krvácení. Naneste usušené květy či listy na říznutí a zavažte obvazem.
Měsíček: Pomáhá při hojení a působí jako prevence proti infekcím. Je to antibakteriální rostlina, kterou si můžete pěstovat na zahrádce a zařadit do své lékárničky. Rovněž léčí zánět spojivek. Používá se například ve formě tinktury nebo masti.
Arnika: Rostlina účinná při vymknutí či namožení a šoku, k němuž může dojít při silnějším krvácení. Používají se čerstvé nebo sušené květy.
Drobné popáleniny (i od slunce)
Pokud rádi vaříte, není problém pořídit si tu a tam nějakou popáleninu. Pro tyto případy, ale i tehdy, spálíte-li si pokožku od slunce, je dobré mít něco v zásobě.
Aloe vera: Tuto rostlinu snad ani nemusíme představovat. Tiší popáleniny. Je k mání ve formě gelu. Nejlepší je, když ji máte k dispozici jako živou rostlinu.
Éterický olej z levandule: Má uklidňující aroma a zároveň tiší aktuální bolest při popáleninách. Používá se také k léčbě akné či jako repelent.
Bodnutí hmyzem, včelí žihadlo
Ať už se jedná o škorpiona na vzdálených dovolených nebo včelu u Sázavy, pomoc je snadná.
Kadidlo: Pomáhá proti svědění a otokům. Tiší bolest při bodnutí.
Jitrocel: Příjemně chladí místa postižená bodnutím.
Bolesti žaludku, hlavy a svalů
Máta peprná: Je skvělá pro žaludek, pomáhá proti křečím, syndromu dráždivého tračníku, pálení žáhy a nadýmání. Navíc krásně voní. Připravte si mátový čaj.
Kopretina řimbaba: Účinná proti migréně i bolestem žaludku.
Zázvor: Bez něj se neobejde žádná přírodní lékárnička. Jeho protizánětlivé účinný jsou výborné pro klouby a svaly. Dokonce pomáhá při mořské nemoci a problémy se žaludkem.
Další tipy z přírody naleznete v článcích Nejúčinnější přírodní repelenty proti klíšťatům, komárům, blechám a mouchám, Recept na léčivou měsíčkovou mast a léčení měsíčkem, Na přírodu přírodou , Jak na nachlazení a nemoci přírodně a další články v rubrice Babské rady a Přírodní léčba.
Krásné léto a hodně zdraví!
Dobrý den, děkuji za tipy, neměla by jste tip, co pro děti, pokud trpí nevolností v autě? Děkuji
Milá Kateřino,
přírodní úlevu od nevolností nabízí zázvor. Můžete z něj udělat čaj nebo žvýkat jeho kandované kousky, v lékárně pak seženete také zázvorová lízátka.
Dále dobře zabírá homeopatikum Cocculine, které se užívá večer před cestou a poté i v jejím průběhu.
Nejvíce však pomáhá spánek. Nezapomeňte zastavovat, aby se dítko mohlo nadechnout čerstvého vzduchu, projít se, popřípadě aplikovat chladný obklad na čelo.
Hodně štěstí!
Michaela