Rostlinná mléka představují báječnou kombinaci chuti, výživy a lehkosti trávení bez zatížení živočišnou bílkovinou nebo cukrem a tak jsou velmi vhodná nejen pro vegany, ale také pro všechny trpící alergiemi. Spíše než o mléka jde o rostlinné nápoje, ale ve výživářské hantýrce jim říkáme mléka. Rostlinná mléka neobsahují cholesterol, mají méně proteinů a více sacharidů, nižší množství nasycených tuků, neobsahují laktózu, jsou dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálních látek, lecithinu a regulují zažívání. Rostlinná mléka můžete vyrobit například z kokosu, ovsa, rýže, jáhel, pohanky, amarantu, mandlí, sezamu, konopných semínek a dalších olejnin, obilovin, ořechů, semínek a luštěnin (sója).
Pohankové mléko
Dříve, než přejdeme k samotnému receptu, pojďme si říci, proč je vhodné pohanku zařadit do svého jídelníčku, například i v podobě pohankového mléka.
Zdraví prospěšné účinky pohanky:
- Pravidelná konzumace pohanky alespoň 3x týdně pomáhá léčit hemeroidy
- Rutin v pohance výrazně zlepšuje nebo zastaví zhoršování stavu křečových žil na nohou.
- Pohanka je vhodná v těhotenství.
- Je znám léčebný účinek pohanky při praskání žilek v oku, obličeji, zvýšené krvácivosti apod.
- Rutin obsazený v pohance vrací cévám pružnost. Spolu s přítomným vitamínem E léčí chorobné změny na cévách.
- Pohanka obsahuje také cholin, který regeneruje jaterní buňky poškozené alkoholem nebo jinými chorobami. Cholin také pomáhá při odbourávání nahromaděného tuku v játrech.
- Podle výzkumů, které se provádějí v Číně, je prokazatelné, že konzumace pohanky chrání před srdečními chorobami. Příčinou je působení na hladinu cholesterolu tak, že snižuje LDL cholesterol a zvyšuje HDL cholesterol. Tyto faktory působí proti vysokému krevnímu tlaku a srdečním onemocněním.
- Je vhodná pro diabetiky a při onemocnění zažívacího ústrojí.
- Je přirozeně bezlepková, tedy vhodná pro nemocné celiakií.
- Rutin v semenech i slupkách je vynikajícím lékem na cévy v celém organismu.
Recept
Ingredience na 500 ml:
- 100 g světlé pohanky
- 500 ml vody
- 1 lžíce medu nebo agáve sirupu (volitelné)
Postup:
Pohanku přes noc namočte do 500 ml studené vody. Ráno vodu neslívejte, neboť rutin obsažený v pohance se uvolnil i do vody a přišli byste o něj. Směs nalijte do mixéru a umixujte dohladka. Pak nápoj přes sítko nebo plátýnko přeceďte do jiné nádoby, nejlépe skleněné uzavíratelné a dejte do lednice.
Tipy:
Mléko má jemnou chuť, ale kdo chce, může si jeho chuť ještě zpříjemnit lžíci medu nebo sirupu.
Můžete také vyzkoušet skvělou kombinaci vanilky, karadamonu, skořice a medu do pohankového mléka.
Slunečnicové mléko
Zdraví prospěšné účinky slunečnicových semínek:
- Slunečnicová semínka jsou zdrojem všech potřebných živin potřebných pro lidské tělo s výjimkou vitaminu D.
- Jsou velice bohatá na vitamin E, základní v tucích rozpustný antioxidant lidského organismu, který napomáhá chránit molekuly obsahující tuk před poškozením a předčasným stárnutím a zabezpečuje naše tělo také před záněty, artritidou, rakovinou a cukrovkou.
- Vysoký obsah hořčíku ve slunečnici vyvažuje hladinu vápníku v těle a napomáhá tak k regulaci nervové činnosti, snižuje vysoký tlak, uvolňuje svalové křeče, které zahrnují i srdeční sval a křeče dýchacích cest, charakteristické pro astma, pomáhá proti migréně, napětí, podrážděnosti a únavě.
- Aminokyselina tryptofan ve slunečnicovém semínku podporuje produkci serotoninu v těle a tím také zlepšuje naši náladu.
- Slunečnicové semínko obsahuje ideální kombinaci tryptophanu a uhlovodanů – a stává se tak ideální funkční potravinou v boji proti depresi.
- Slunečnicová semínka jsou skvělou vegetariánskou alternativou k masu.
- Slunečnicové semínko je cenným zdrojem vitaminu B6 a tak bojuje proti vzniku deprese.
- Slunečnicová semínka také obsahují velké množství draslíku, který hraje naprosto zásadní roli v lidském organismu, neboť vyvažuje účinky sodíku a tím nás chrání před nadměrnou únavou, vyčerpáním nebo srdeční arytmií.
- Čtvrtina hrníčku slunečnicových semen se rovná třiceti procentům doporučené denní dávky selenu, který chrání naše tělo před vznikem rakoviny.
- Čtvrtina hrníčku slunečnicových semen je také bohatým zdrojem manganu, který je nezbytný k aktivaci enzymů, bez kterých by klíčové živiny zůstaly tělem nevyužité. Některé z těchto enzymů jsou potřebné i pro stavbu kostí či pro tvorbu hormonů štítné žlázy.
Recept
Ingredience na 500 ml:
- 80g naklíčených slunečnicových semínek
- 500 ml vody
- 2 lžičky medu nebo agáve sirupu (volitelné)
Postup:
Semínka namočte do studené vody na minimálně 2 hodiny a pak nechte tak 2 dny naklíčit. Proplachujte 2x denně. Naklíčená semínka smíchejte s půl litrem vody a důkladně v mixéru rozmixujte. Pak semínka přes plátýnko, sítko, pytlík nebo punčochu přeceďte. Můžete opět dosladit nebo nemusíte. Když mléko nezkonzumujete hned, uzavřete ho do sklenice a dejte do lednice na maximálně 3 dny.
Poznámka:
Je lepší dělat mléko z naklíčených semínek, neboť se může stát že z nenaklíčených by bylo hořké.
Mléka můžete použít samotné, ochucené kakaem nebo skořicí a medem, do smoothies s ovocem, do ranních kaší, na přípravu dezertů, do nápojů a zkrátka všude, kam se vám svou chutí bude hodit.
Další recepty a informace o účincích a přípravě rostlinných mlék naleznete v sekci Rostlinná mléka.
Nechte si chutnat.
Dobrý den, zkoušela jsem mléko z nenaklíčených slunečnicových semínek a drť mi asi po 2 hodinách na povrchu zezelenala. Je to normální jev (např. oxidace) nebo je možné, že by tak rychle zplesnivělo?
Děkuji, Hanka
Dobrý den, velmi mě zaujal Váš recept na pohankové mléko a ráda bych jej vyzkoušela. Chci se zeptat, zda jste použila pohanku loupanou nebo nemusí být loupaná, děkuji Katka