Co je Whole30, jak si jím zlepšit zdraví a zhubnout + recept na Guacamole

zeleninaJe objektivně velmi těžké určit, který výživový směr a styl je ten pravý a jediný správný, neboť každému sedí něco jiného a ve světě existuje celá řada studií a názorů odborníků na výživu, které si různě protiřečí. Z toho jasně vyplývá, že neexistuje jediný správný názor a každý by se měl řídit pouze svým vlastním tělem, pocity a životním stylem, který chce žít.

Svou ohromnou roli na náš názor o výživě sehrává naše výchova, návyky, přesvědčení, zkušenosti, předsudky, peníze, prostředí, míra zdraví a informací, ale také dogmata, která je velmi těžké opustit, stejně jako netolerance. Osobně se setkávám až s agresí, co se týče názorů na stravování a paradoxně nejčastěji od těch nejvyhraněnějších výživových směrů, které hlásají mírumilovná hesla směrem ke zvířatům a nenávistná hesla vůči lidem jiného životního stylu a nad tím bychom se měli všichni zamyslet. 

Vždy je lepší a přínosnější pro všechny, když místo toho, abychom se soustředili na to, co nás nejen v jídle, ale i v čemkoli dalším rozděluje, hledali to, co nás spojuje a je nám společné. Na tom se dá vždy stavět. 

Jediným společným jmenovatelem zdravého názoru na výživu je to, že je pro nás všechny velmi přínosné jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, pít dostatek vody a jíst obecně kvalitní potraviny, ať už jde o cokoli. Vše ostatní je věcí názoru a tudíž je třeba to respektovat a nebrat to osobně.

V kruzích nadšenců jídla, zdraví a skrze mnohovrstevnatou tvář všech výživových směrů, jako jsou například vitariáni, vegani, zastánci paleo, low carb, high carb, low fat, high fat a mnoho dalších, včetně tzv.“všežravců“, se pojem Whole30 zabydlel celkem rychle a lidí, kteří jím prošli, stále přibývá. Pojďme se podívat proč a o čem vlastně celý program je.

 

jídlo9Těžiště programu, neboť se nejedná vysloveně o výživový směr ani dietu, je konzumace kvalitních, průmyslově nezpracovaných potravin, tedy skutečného jídla.

Do označení „skutečné jídlo“ patří přirozené potraviny, bez zásahu člověka, někdo to označuje jako to, co nám dala příroda, tedy ne Coca-cola, chipsy nebo fast foody. Jde o potravu, která byla krmena nebo pěstována přirozeně a stravu, která je výživově hodnotná, s dostatkem přirozeně se vyskytujících vitamínů a minerálů.

 

Co je „skutečné jídlo“ v pojetí Whole30:

  • ovoce
  • zelenina
  • maso
  • ryby
  • vejce
  • zdravé tuky (za studena lisované)
  • mořské řasy
  • ořechy
  • semínka
  • bylinky a koření

 

Základem programu Whole30 je dostatečný příjem čisté, vyvážené stravy, která k