První pomoc díky koření

koření1Koření je nejen zdravou pochutinou, která dodává našim jídlům lákavou vůni, pikantní chuť, podporuje trávení a má konzervační účinky, ale správně zvolené koření také může podpořit naše zdraví nebo nám pomoci z neduhů těla. Jak se podpůrně kořením léčit a která bylinka je vhodná na jaký problém, si můžete přečíst v  následujícím rychloseznamu.
 

Skořice

 
Skořice léčí srdce, nervy a vyrovnává energii v těle. Aktivuje trávení, pomáhá při zácpě. Snižuje tuk a cukr v krvi, zrychluje trávení, a proto pomáhá při úbytku na váze. Ničí viry a bakterie v těle. Na kůži se užívat nesmí, velmi jí dráždí. Stejně se nehodí při žaludečních vředech. Pokud je nám tak nějak podivně, srovná nám energii jablkový či zázvorový čaj se skořicí. Tento čaj vypitý před každým jídlem pomáhá v hubnutí.
 
Více o skořici a spoustu zdravých receptů z ní naleznete ZDE.
 

Hořčice

 
Hořčice je podobně jako křen silný stimul organismu. Rozhýbává líná střeva, zvyšuje krevní tlak a tlumí růst plísní. Zevně se hořčičné semeno často užívalo při obkladech na chronické bolesti kloubů. Tato „náplast“ se ponechala do zčervenání kůže a poté sejmula. Používá se opatrně, může podráždit žaludek i kůži.
 

Muškátový oříšek

 
Léčí jaterní choroby i v těžkém stadiu. Podobně jako ostropestřec čistí intenzivně játra a obnovuje jejich buňky. Prášek z něho ve vodě se hodí k pití při bolestech hlavy a břicha nebo zubů na kloktání.
 

Kmín

 
kminKmín je nejlepší bylinka na plynatost a na zlepšení sekrece mateřského mléka. Vyhání smutek z hlavy a hleny ze střev. Povzbuzuje vylučování žluči při zatížení jater. Jeho energie podporuje houževnatost a vytrvalost. Dříve se užíval při svěcení mečů a sňatků. Při pocitu tlaku ve střevech snězte pár semínek a to opakujte každou čtvrthodinu.
 
Více o léčivých účincích kmínu se dočtete ZDE.
 

Koriandr

 
Koriandr se dříve užíval jako afrodisiakum a to tak, že se kulatá semena vařila ve víně. Působí podobně jako jalovec, usnadňuje trávení a zlepšuje prokrvení svalů. Koupel pomáhá při celkovém vyčerpání a odstraňuje plísně.
 
Recepty s koriandrem naleznete ZDE.
 

Anýz

 
Anýz pomáhá velmi účinně na těžký kašel a zahlenění. Zevně je možné ho použít na parazity proti vším, na svrab, blechy a plísně. Anýzové nažky jsou chutnější nežli kmínové a proto se s oblibou užívají po tučném obědě k lepšímu trávení.
 
Anýzový odvar na plíseň nohou
 
Vezmeme celý sáček z obchodu a vsypeme ho do vařící vody. Necháme 5 minut vařit a poté slijeme. V tomto silném odvaru potom namočíme pláténko a omotáme tím prsty nohou. Setrváme v obkladu celou noc. Stejný odvar s přidáním medu můžeme použít na silné zahlenění při zápalu plic. Upíjíme ho po doušcích během dne.
 

Fenykl

Fenykl je bylinka rozehřívající, podporuje snadnější zažívání, ale i sebevyjádření při komunikaci a navození veselí. Odstraňuje vodu z těla, pomáhá při celulitidě a obezitě. Odstraňuje plyny ze střev a uvolňuje zácpu. Dříve se běžně užíval jako chlebové a perníkové koření.
 
Fenyklové koláčky
 
Odvar z fenyklu necháme zchladnout a smícháme ho s ječnou moukou a vínem. Toto je středověký recept na křeče v břiše a zahlenění. Tyto koláčky velikosti asi 3 cm necháme uschnout a pak jíme po každém jídle, dokud se necítíme opět v pořádku.
 

Zázvor