Musím říci, že letos mě moc baví dělat nejrůznější sirupy – smrkový, jedlový, bezový, kopřivový, jitrocelový, jahodový, teď naposledy mátový a mám pocit, že s nimi zdaleka nekončím. Každý z nich má jiné léčivé účinky, protože je nevařím, jsou skvělou zásobou zdraví na chladnější měsíce a hlavně všem moc chutnají. Tento recept je univerzální a dá se použít místo máty jakékoli jiné bylinky, které máte rádi – meduňkový, mateřídouškový, šalvějový, heřmánkový a další nebo si můžete udělat mixované sirupy, například mátovo-bazalkový, který je také moc dobrý nebo květové sirupy – pampeliška, sedmikrásky, fialky, růže a nebo bylinkovo-květové, například z plátků růže a jahodového listí nebo jen z malinového listí a mnoho dalších variant. Fantazii a chutím se meze nekladou.
Bylinky a květy na sirupy sbíráme za slunečného počasí na čisté lokalitě, nejlépe okolo poledne, kdy mají nejsilnější vůni.
Zvolíte-li meduňku, mátu, mateřídoušku, levanduli, kopřivy – sbírejte celou nať.
U jitrocele jen listy.
U pampelišky, violek, růží a dalších květů jen květy.
Účinky máty peprné:
- zvýšení tělesné kondice
- frigidita
- impotence
- posílení nervové soustavy
- žaludeční potíže
- krvácení
- křeče žaludku, žaludeční křeče
- kolika trávicího traktu
- anorexie, nechutenství
- žlučové kameny – bolesti žlučníku
- bolesti zubů, bolesti dásní
- zánět zubu, zánět dásně
- zápach z úst
- vyrážky
- zánět kůže
- utlumení tvorby mateřského mléka (neměly by jí těhotné a kojící ženy!)
Především se máta léčebně uplatňuje u všech druhů žaludečních obtíží. Zastavuje zvracení, uvolňuje křeče žaludku, léčí koliky a choroby střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluči a odstraňuje plynatost. Pro příjemnou chuť a všestranně dobré vlastnosti ji lze použít i do denního čaje, ovšem ne mnoho, neboť má intenzivní chuť.
Hlavní obsahovou složkou máty je mentol, který vyvolává pocit chladu (je vhodná především v létě) a znecitlivuje, proto se máta při vnějším použití osvědčuje k výplachům a kloktání při bolestech zubů a dásní a zároveň zpříjemňuje a čistí dech.
Ingredience na sirup:
- 500 g čerstvých mátových lístků (nebo vámi zvolených bylinek)
- 2 velké bio citrony nakrájené na kolečka
- 5 l převařené vody, používá se až po vychladnutí na pokojovou teplotu
- 800 g cukru (třtinový, kokosový)
- 2 lžičky kyseliny citronové (nebo více citronové šťávy – ze 2 větších citrónů)
- šťáva z 1/2 citronu
Postup:
Mátu propláchněte a vložte do hrnce. Citrony nakrájejte na kolečka a vložte do hrnce. Vše zalijte vodou. Nechte 24 hodin louhovat pod pokličkou při pokojové teplotě.
Namočené lístky a citrony přeceďte a čistýma rukama ještě vymačkejte. Do přecezeného výluhu přidejte cukr, citronovou šťávu z 1/2 citronu a kyselinu citronovou nebo šťávu ještě ze 2 citrónů. Lehce zahřejte nejlépe do 42°C a cukr dobře promíchejte, aby se rozpustil a vznikl sirup.
Vzniklý sirup nalijte do sterilních lahví a kdo chce, může přidat čajovou lžičku čistého alkoholu a otřít jím ještě hrdlo lahve a víčko.
Skladujte v lednici nebo nalijte do sáčků na led a dejte do mrazáku.
Osvěžující mátová limonáda
Nalijte do sklenky sirup, přidejte led, kousky ovoce (na kolečka omyté limetky nebo maliny, …), zalijte sodou, ozdobte lístky máty, zapíchněte brčko a je to.
Také vlahý čaj se dá sirupem osladit a ozdravit. To používám hlavně v zimě a sirupy střídám.
Ovocný salát zakápnutý mátovým sirupem je moc fajn, stejně tak dobře se hodí do smoothies, na zmrzlinu nebo na palačinky.
Poznámka:
Bylinné čaje a sirupy jsou přirozenými léčivy, které bychom neměli používat dlouhodobě. Stejný druh bylinek bychom neměli konzumovat déle než 6 týdnů.
Dětem se sirupy radí podávat až od jednoho roku. Pozor si musí dávat alergici.
Dobrou chuť!
Dobrý den, chci se zeptat, opravdu toho množství máty na sirup má být 500 g – to je půl kila a jen litr vody? Máty mám pul kýble a kdyz tam přidám jen litr vody, tak není vše ponořené. Děkuji, já jen jestli není nekde chyba :-). Lýdie
Mohu se prosím zeptat, kolik cukru místo medu? Taky 700 g? Děkuji.
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, mám zabito podle receptu ale volal do mám na spodku není to ponořené. Nevadí to. Děkuji Jackie
moc všem děkuji.. přeji krásný den! lukas
Zdravím jak dlouho sirupy vydrží?do mrazáku se mi nevejdou díííky
Mě v lednici i půl roku, ale většinou je spotřebujeme rychleji 🙂
Michaela
Zkuste firmu Bricol nebo http://www.svet-lahvi.cz.Vyrabime domaci sirupy a marmelády, kupujeme od nich a maji velky vyber! 😉
Z ikei sklenice mám a bohužel jedna z nich neodolala. Ale jen jedna. A Bernard, dokážu pochopit tu oběť ;), také jich pár mám, jen mi trošku vadí, že nejsou průhledné.. nicméně, moc děkuji a velice si vážím vašich odpovědí.. přeji vám vše dobré. Lukas
Oblíbila jsem si 0,5 l láhve s patentním uzávěrem od piva Bernard. Je zálohovaná pouze 7,- Kč a etikety hsou snadno sundat…má to jedinou chybu…manžel se prý musí kvůli mým sirupům hrozně obětovat 🙂
Lukáši, mně se osvědčily litrové lahve z Ikey s porcelánovým uzávěrem (39 Kč/ ks) – http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/30213552/?query=L%C3%A1hev+s+uz%C3%A1v%C4%9Brem. Sirupy vyrábím zastudena stejně jako Michaela a letos jsem je ani nezahřívala, jen trpělivě míchala, až se cukr zcela rozpustil.
Zdravím Vás Michaelo, mohl bych Vás požádat o tip na lahve? Bohužel nemůžu najít vhodné, které by nepouštěly vzduch a sirupy v nich neplesnivěly. Ne každá, ale občas se stane. Stejně tak bych Vás požádal o tip, jak je sterilizivat. Jinak moc děkuji za recepty. Některé jsou opravdu výtečné. Předem děkuji. Lukáš
Dobrý den Lukáši,
díky, mě se velmi osvědčily šroubovací láhve od vína Jacob´s Creek 🙂
Jinak já lahve vyvařím a proliji alkoholem, navíc otřu vatičkou namočenou v alkoholu i víčko zevnitř a když sirup do lahví naliji, otřu jí i hrdlo a kápnu do sirupu trošku. V sirupu to není cítit.
Michaela