Jak zatočit s nachlazením rychle a přírodně

Radami, jak přírodně na nachlazení, bolesti v krku, kašel a rýmu, se to na webu Slunečný život jen hemží a světe div se, stále nacházím další účinné staronové tipy, které vždy pečlivě prozkoumám, zjistím jejich účinnost a pak se s vámi o ně podělím. Dnes vám přináším porci dalších uzdravujících postupů, které nezatíží vaše tělo, hlavně játra a ledviny a pomohou vám se co nejrychleji a nejšetrněji dostat zpátky do své kůže.

 

CO DĚLAT PROTI BOLESTI V KRKU?

 • Každé dvě hodiny rozkousejte a snězte 1 stroužek česneku a pijte čaj z tymiánu
 • Kloktejte slanou vodou
 • Cucejte koření hřebíček během dne
 • Udělejte si tento obklad na krk: Plenu namočte ve slané studené vodě a vyždímejte, překryjte igelitem a přes to dejte suchý ručník. Nechte působit 2 hodiny.
 • Z lékárny je velmi účinný přípravek Jox nebo Orofar ve spreji. Několikrát denně stříkněte přímo na mandle.
 • Do 2 dl vody dejte 2 lžičky soli a pár kapek Tee trea oil – vykloktejte.
 • Kupte si 1 měkký tvaroh – rozmačkejte jej vidličkou a rozložte rovnoměrně na kapesník v šátku. Přiložte ke krku a zavažte. Nechte i půl dne nebo přes noc.

 

Recept na kořeněnou limonádu proti bolesti v krku

Ingredience:

 • 600 ml vody, 2 hřebíčky
 • 2 kuličky nového koření
 • kousek celé skořice
 • šťáva z celého citronu
 • med

Postup:

Dejte vařit vodu a koření do hrnce, přikryjte a 10 minut pomalu vařte. Po uvaření sceďte, přidejte lžíci medu a šťávu z celého citronu. Pijte co nejvíce teplé.

 

Citrónové kloktadlo

Vymačkejte šťávu z jednoho středně velkého citronu a kloktejte ji. Nakonec polkněte. Opakujte 2 až 3x denně.

 

Sádlový obklad

Při bolestech v krku si připravte jednoduchý zábal. Na pruh plátýnka namažte tenkou vrstvu vepřového sádla. Na něj nastrouhejte trochu muškátového oříšku (aby se utvořila tenounká vrstvička). Přikryjte dalším plátýnkem. Dejte na krk a zavažte teplým šátkem. Ráno je po bolesti.

 

CO DĚLAT PROTI KAŠLI

Recept na mrkvový sirup proti kašli

Mrkvový sirup

Mrkvový sirup je starý osvědčený recept na kašel a choroby průdušek.

Postup:

Do většího kastrolu dejte 1/2 litru čerstvé mrkvové šťávy a 4 lžíce medu. Za občasného míchání zahustěte do sirupové konzistence, ale nevařte!

Užívání: Užívejte 1 lžičku 5x denně.

 

Na kašel Vincentkou

Ingredience:

 • Vincentka
 • mléko
 • med

Postup:

Zahřejte mléko. Do hrnku dejte 1/3 zahřáté vincentky (nepřekročit teplotu 70 stupňů!) V ní rozpusťte kávovou lžičku medu a vše dolijte teplým mlékem. Pijte teplé a nejlépe v posteli.

I když podle čínské medicíny mléko zahleňuje a tím pádem by mělo kašel zhoršit, v kombinaci s Vincentkou kašel léčí.

 

Na kašel mléčným nápojem babiček

Ingredience:

 • 1 hrnek mléka
 • 1 žloutek
 • 1 lžička másla
 • 1 lžíce medu

Postup:

Vše promíchejte v teplém mléce a vypijte.

 

Na dráždivý kašel

Ingredience:

 • 12 skořápek vlašských ořechů
 • 1/2 l vody

Postup:

Namočte vyloupané vlašské ořechy vyloupeme do 1/2 l vody a nechte namočené 4 hodiny. Potom vodu slijte, dejte do malého hrnce, dolijte 1/2 l vody a 30 minut vařte. POkud se voda odpaří, znovu přilijte na 1/2 litru.

Pijte 3x denně šálek, s trochou medu. Po dvou dnech začnte odkašlávat.

Máslový čaj

Bolest při polknutí, pálení a škrabání v krku nejlépe zaženete tímto jednoduchým receptem.

Uvařte 250 ml černého čaje, přidejte polévkovou lžíci medu a polévkovou lžíci másla. Dobře promíchejte a ihned vypijte.

 

Úporný kašel

Nastrouhejte a rozetřete křen a smíchejte jej s medem –  2 lžíce křenu na lžíci medu.

Užívejte ráno nalačno, hodinu po obědě a večer před spaním po jedné kávové lžičce.

Okamžitě po konzumaci pocítíte, že se vám „spouští rýma“, snadněji odkašláváte a lépe se vám dýchá.

 

Cibulový sirup

Nakrájejte 3 cibule na kolečka. Postupně je vrstvěte do nádoby a prosypávejte cukrem (třtinovým, z kokosových květů, použít můžete také med). Nakonec přikryjte a nechte odstát. Za několik hodin pustí cibule šťávu, kterou slijte do skleničky. Sirup podávejte při kašli několikrát denně po lžičkách.

 

Cibulový čaj

Do 200 ml vroucí vody dejte na 5 minut vařit 2 nadrobno nakrájené cibule. Nechte 10 minut vyluhovat, sceďte a oslaďte medem. Pijte několikrát denně.

 

Při nemocech horních cest dýchacích se doporučuje brát med s teplým mlékem (40°C) nebo med s citrónovou šťávou (šťáva z 1 citronu na 100 g medu), případně jeden šálek komonicového čaje s 1 polévkovou lžíci medu.

 

JAK NA ČELNÍ DUTINY?

Nejdříve si uvařte středně velký brambor (musí být vařen ve slupce), připravte si takový šátek, aby odpovídal šíři čela a dal se zavázat. Na něj položte igelit a na igelit kapesník. Pak bramboru oloupejte a lehce rozmačkejte, vložte na kapesník v šátku a přiložte na čelo (teplota bramboru by měla být co nejteplejší snesete), a nechte působit 20- 25 minut.

 

JAK NA HOREČKU

Octový zábal

Vlněné ponožky namočte do studeného octového vodného roztoku (šest lžic octa na půl litru vody). Ponožky vyždímejte a oblékněte si je. Přes ně si natáhněte suché ponožky. Po asi dvaceti minutách zábal vyměňte.

Účinky: Ocet je tradiční a velmi účinné antiseptikum, působí silně protizánětlivě a příjemně chladivě. Stejně jako tvarohové zábaly, snižují také octové ponožky horečku. Za dvě hodiny se tělesná teplota díky zábalu sníží přibližně o jeden stupeň.

 

JAK NA VYPOCENÍ

Na vypocení skvěle funguje lipový čaj, čaj s medem, citrónem a domácí slivovicí nebo medvědí mléko (pouze pro dospělé).

Medvědí mléko

Je výborný a velmi účinný při počátečních příznacích nachlazení. Ohřejte 200 ml mléka, přidejte 0,5 dl kvalitního rumu nebo slivovice a 2 lžíce medu. Stačí vypít 2 sklenice za večer, vlézt do postele, odpočinout si, vypotit se a r