Jednoduchá meditace

buddhaMnoho z nás vlastně neví, jak do meditace vstoupit, co je klíč a kde najít zámek. Pro každého začínajícího je důležité trpělivé vedení někoho, kdo už nějaký čas medituje a kdo může pomoci se zklidněním, navedením a spoustou otázek.

Z vlastní zkušenosti vím, že jen z knížek se do skutečné meditace člověk jen těžko dostává a nejlepší je navštěvovat nějaké vedené kurzy a nechat k sobě přijít toho správného učitele pro nás.

Než se však tak stane, ráda bych vám představila jednoduchou meditaci, kterou můžeme provádět kdykoli během dne – brzy ráno nebo večer před spaním a zvládne ji opravdu každý. Trvá jen pár minut a má blahodárný vliv na zklidnění mysli, pocitů a uvolnění těla.

Základní pozice je vzpřímený sed. Můžeme sedět na židli nebo na zemi na patách či v tureckém sedu tak, aby to pro nás bylo pohodlné. Narovnáme záda, vytáhneme hlavu z krku směrem k nebi, bradu jemně přitáhneme ke krku, ruce opřeme volně o stehna dlaněmi vzhůru – můžeme spojit prsty do nějaké mudry (viz článek o mudrách) nebo je spojíme dlaněmi o sebe na prsou v oblasti duše a uvolníme se v ramenou.

Zrak rozostříme, několik sekund vnímáme pouze vlastní dech. Potom se zhluboka nadechneme, zavřeme oči a procítíme oblast kolem prsní kosti, s výdechem pociťujeme, jak se z oblasti kolem prsní kosti rozšiřuje pocit volnosti paprskovitě do celého těla. Při dalším nádechu si v duchu řekneme: „Jsem důvěra“ a vydechneme, při dalším nádechu si v duchu řekneme: “Jsem zdraví“ a vydechneme, při dalším nádechu si v duchu řekneme:“ Jsem štěstí“….. Potom zvolna uvolníme ruce i meditační pozici a pomalu se rozhýbeme, nebo ulehneme ke spánku, pokud meditaci děláme večer.

Uvidíte, jak hezky se vám bude usínat a jak hezky se probudíte.

Kvalita dne záleží na ránu, kvalita rána na večeru. Když se budete snažit na několik minut ráno a večer o tuto jednoduchou koncentraci a vizualizaci, odrazí se to velmi rychle i na stavu vašeho života a prožívání.

 

Zkuste a uvidíte sami. S láskou doporučuji 🙂

 

Michaela Weissová
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

Zatím žádné komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.