Rady pátera Ferdy pohledem moderní výživy a životního stylu

ovoceNarazila jsem na starý článek, kde páter Ferda, jehož rad a poznatků si velice vážím, v deseti krocích radí, jak žít zdravější život. Se zájmem jsem ho přečetla a vyvstaly ve mě otázky, zda-li třicet let starý pohled na výživu a zdraví je použitelný i pro současného uspěchaného a věčně sedícího člověka. Rozhodla jsem se tedy uveřejnit Ferdovy názory a přidat k nim své pohledy, jakožto současně žijícího a o výživu se po celou dobu dospělosti zajímajícího člověka. Pátera Ferdu asi netřeba představovat a mě představují tyto stránky Slunečný život a má práce výživové poradkyně a lektorky jógy, které se věnuji profesionálně 8 let a předtím jako koníčku. Nechte se inspirovat a svou pravdu si utvořte sami.

Znění rad pátera Ferdy tak, jak bylo otištěno v časopise Záhady života, označuji před textem p.F., můj komentář k tomu jako pohled moderní výživy M.W..

p.F. „Když má večer naše tělo největší hlad, nutíme ho k hladovce, abychom nepřibrali na váze. Dopřáváme si ovoce a vůbec neřešíme, zda je to pro naše tělo opravdu prospěšné. A proč taky, když je plné vitamínů? Tato civilizace dělá všechno obráceně.„, říkával před třiceti lety jasnovidný bylinář páter František Ferda. Stejně tak směle tvrdil, že lidstvo neudolá rakovina, ale plísně a že naše domácí vepřo-knedlo-zelo by si zasloužilo nobelovu cenu.

M.W. Já jsem zastáncem zlaté střední cesty, tudíž i z toho, co páter Ferda žil a sdílel, je možné čerpat i pro současnou moderní dobu, ale nejdůležitější je najít si to své.

 

1. Kuchyně je naší lékárnou

zeleninap.F. „Kvalita naší krve je přímo úměrná s tím, co jíme,“ zdůrazňoval F. Ferda. Proto bychom se měli podle jeho slov snažit, aby naše kuchyně byla lékárnou a lékárna naší kuchyní. Jíst bychom měli všechno, ale v malé míře. I to nezdravé, zač páter Ferda považoval např. uzeniny, sýry, se jíst může, ale pouze jednou za čas. Tělo má čas vyčistit se. Důležité je nedělat si z toho oblíbené jídlo. „Je otázkou času, kdy se naše tělo proti tomu vzbouří.“, varoval páter a s oblibou dodával: „To, co ti chutná nejvíce, jez nejméně.“

M.W. Pro každého z nás je určující to, co děláme každý den a nemůže nás poničit to, co děláme (jíme) jen občas. Pokud si dokážeme užít pouze zdravé jídlo, nevidím důvod, proč jíst uzeniny a další nezdravé, zpracované jídlo. Když už „hříšek“, tak občas, trochu a s radostí!

Tipy na zdravý jídelníček pro harmonizaci vašich zdravotních problémů, ale také zdravé sladké dobroty, naleznete v sekci Jídlo.

 

2. Tělo se čistí i sílí

smoothies a stavyp.F. Naše tělo se dvanáct hodin čistí a v další půli zase sílí. To není nic převratného. Ferdova doporučení se od ostatních odlišují v době, kdy tyto procesy v těle začínají a kdy končí. Podle pátera trvá očista od dvou hodin v noci do dvou odpoledne. Během této doby by se tělo nemělo příliš zatěžovat jídlem. S posunem souvisí i pozdější čas na snídani, oběd i večeři.

M.W. Mnohým vyhovuje ráno pít ovocné a zeleninové šťávy, jíst ovoce, pít smoothies a čistit se. Jiným by takové stravování dělalo zažívací problémy a kolísání cukru v krvi a tím spojenou únavu, třesavku, podrážděnost nebo vlčí hlad, a proto volí raději plnohodnotnou snídani v podobě teplé kaše, sendviče, míchaných vajíček a podobně. Neexistuje univerzální návod na to, co je správně pro všechny a to v ničem, na to už jsme snad každý přišli, ale určité biologické rytmy přírody platí pro nás všechny.

Po době spánku, tedy hladovění, potřebuje tělo energetický nákop, který ho rozjede a vyživí. Snídat ve 14:00 hodin, když v 07:00 vstáváte je podle mých zkušeností nezdravé, i když i na to si tělo zvykne a jede tak třeba celý život. Kouřit ho taky naučíme přes jeho prvotní odpor a možné zvracení a když pak chceme přestat, tak se tělo brání abstinenčními příznaky. My jsme vůdci, kteří určují směr po dohodě s tělem. V případě, že nedržíte řízený půst nebo nějakou očistu, určitě doporučuji snídat, i kdyby to mělo být jen ovoce.

Správně je vždy to, co vám konkrétně dělá dobře a cítíte se po tom plni energie a zdraví. Naslouchejte svému tělu a od ostatních se nechte jen inspirovat a zkoušejte.

 

3. Osvěžující spánek

spánekp.F. „Co se naspí do dvou hodin, to se naspí.“ zdůrazňoval. Pak už tělo nemá ze spánku užitek. Kdybychom ale podle Ferdy v okruhu 15 km vyplenili všechno živé, tak ze spánku nemáme nic. „Člověk je živá součást přírody a z živého čerpá potřebnou sílu!“ říkával páter Ferda.

M.W. Často slýchávám větu, že to, co se naspí do půlnoci je nejsilnější a z mé zkušenosti to tak je. Když se podíváte do přírody, tak ptáci a veškerá zvěř už kolem osmé večer (podle období) utichá a jde spát a kolem páté ráno to zase rozjíždí. To jsou přirozené biorytmy přírody. Člověk je její součástí, byť se stále snažíme vymanit a nadřadit se. Večer po práci máme mnohdy pocit, že teď konečně můžeme žít a jako známku skvělého života koukáme do rozsvícených obrazovek do dlouhých nočních hodin a tím se velmi poškozujeme, nehledě na to, že se z toho stává i neviditelná závislost.

Večery by měly být určené pro vás k meditaci, relaxaci, kreativitě, snění nebo studiu nebo pro vás a vašeho partnera k milování, povídání, plánování a společným činnostem. Je velká škoda, že tolik času trávíme u počítačů a žijeme virtuálně.

Pokud vám to vaše práce a povinnosti dovolí, vyzkoušejte si třeba na týden otočit váš biorytmus a jít spát třeba ve 21:30 a sami uvidíte, jak se brzy ráno budete cítit, jak se vám bude chtít cvičit a stihnout toho více a jakou náladu budete mít. Vím, že vás to nakopne.

 

4. Zdravá snídaně-oběd-večeře

švestkyp.F. Říká se, že snídani si má člověk nechat pro sebe, o oběd by se měl podělit s přítelem a večeři přenechat