Rady pátera Ferdy pohledem moderní výživy a životního stylu

ovoceNarazila jsem na starý článek, kde páter Ferda, jehož rad a poznatků si velice vážím, v deseti krocích radí, jak žít zdravější život. Se zájmem jsem ho přečetla a vyvstaly ve mě otázky, zda-li třicet let starý pohled na výživu a zdraví je použitelný i pro současného uspěchaného a věčně sedícího člověka. Rozhodla jsem se tedy uveřejnit Ferdovy názory a přidat k nim své pohledy, jakožto současně žijícího a o výživu se po celou dobu dospělosti zajímajícího člověka. Pátera Ferdu asi netřeba představovat a mě představují tyto stránky Slunečný život a má práce výživové poradkyně a lektorky jógy, které se věnuji profesionálně 8 let a předtím jako koníčku. Nechte se inspirovat a svou pravdu si utvořte sami.

Znění rad pátera Ferdy tak, jak bylo otištěno v časopise Záhady života, označuji před textem p.F., můj komentář k tomu jako pohled moderní výživy M.W..

p.F. „Když má večer naše tělo největší hlad, nutíme ho k hladovce, abychom nepřibrali na váze. Dopřáváme si ovoce a vůbec neřešíme, zda je to pro naše tělo opravdu prospěšné. A proč taky, když je plné vitamínů? Tato civilizace dělá všechno obráceně.„, říkával před třiceti lety jasnovidný bylinář páter František Ferda. Stejně tak směle tvrdil, že lidstvo neudolá rakovina, ale plísně a že naše domácí vepřo-knedlo-zelo by si zasloužilo nobelovu cenu.

M.W. Já jsem zastáncem zlaté střední cesty, tudíž i z toho, co páter Ferda žil a sdílel, je možné čerpat i pro současnou moderní dobu, ale nejdůležitější je najít si to své.

 

1. Kuchyně je naší lékárnou

zeleninap.F. „Kvalita naší krve je přímo úměrná s tím, co jíme,“ zdůrazňoval F. Ferda. Proto bychom se měli podle jeho slov snažit, aby naše kuchyně byla lékárnou a lékárna naší kuchyní. Jíst bychom měli všechno, ale v malé míře. I to nezdravé, zač páter Ferda považoval např. uzeniny, sýry, se jíst může, ale pouze jednou za čas. Tělo má čas vyčistit se. Důležité je nedělat si z toho oblíbené jídlo. „Je otázkou času, kdy se naše tělo proti tomu vzbouří.“, varoval páter a s oblibou dodával: „To, co ti chutná nejvíce, jez nejméně.“

M.W. Pro každéh