Současná doba je velmi nakloněna návratu k přirozenosti, obnovitelnosti, soběstačnosti, přírodnosti, zkoušení a integraci nových návyků. Jedním z nich se také může stát pěstování zeleniny a to i v případě, že nemáte k dispozici vlastní kousek země. Nejde jen o to pěstovat si vlastních pár kousků, ale obnovovat pěstování nového ze starého a tím šetřit na více úrovních. Dnes vám představím několik jednoduchých tipů na tzv. re-pěstování, které jsou inspirací ke zkoušení a poznávání vlastních možností, radosti a sebedůvěry.
Bazalka
Bazalku můžete jednoduše znovuobnovit a vypěstovat si novou pouze ustřižením lístků, jejichž stonky dáte do sklenky s vodou a umístíte ji na slunné místo. Zanedlouho uvidíte vyrůstat kořínky. Až budou zhruba 3 cm dlouhé, můžete bazalku zasadit do květináčku s hlínou.
Římský salát
Salát můžete jednoduše re-pěstovat oříznutím košťálu s několika lístky a ponořením na několik dní do vody do výšky zhruba 2 cm. Přilévejte vodu, pokud se odpaří. Až začnou rašit nové lístky, můžete salát přesadit do půdy.
Mrkev
Listy mrkve jsou jedlé a můžeme je re-pěstovat ponořením konců mrkví do většího množství vody a pak někam na světlý parapet.
Jarní cibulka
Jarní cibulka je tou nejjednodušší zeleninou k re-pěstování. Nejlépe je, když jí uřízneme zhruba 5 cm od kořínků a ponoříme do sklenice s vodou.
Česnek
Česnek se dá velmi dobře pěstovat naklíčením každého ze stroužků. Stačí jednotlivé stroužky ponořit do talíře s vodou a počkat, dokud nezačnou klíčit. Můžete také zasadit stroužky česneku rovnou do půdy.
Řapíkatý celer
Řapíkatý celer nejlépe vypěstujeme uříznutím spodní části zhruba do výšky 5 cm a ponořením do teplé vody na slunné místo.Nové lístečky uprostřed stonků začnou růst během 5-7 dní. Poté můžete celer přesadit do květináče s hlínou.
Koriandr
Koriandr se dá velmi jednoduše vypěstovat ponořením stonků do sklenice s vodou a počkat, až pustí dostatečně dlouhé kořínky. Poté je můžete přesadit do květináče s hlínou a dát na slunné místo. Chvilku to potrvá, zhruba i několik měsíců, ale pak se můžete těšit na sklizeň.
Zázvor
Pro pěstování zázvoru je nejlepší ponořit kousky zázvoru přes noc do vody a poté je umístit do květináče se zeminou a postavit na teplé slunné místo.
Batáty
Sladké brambory neboli batáty je nejlépe začít pěstovat ponořením jejich špiček do velké sklenice s vodou a postavit je na přímé sluneční světlo a nechat je dobře vyklíčit.
Cibule
Cibuli je nejjednodušší re-pěstovat uříznutím jejího spodku, ponechání ho několik dní volně, aby proschl a poté ho zasadit do půdy.
Pórek
Pórek je nejlépe nechat zakořenit podobně jako jarní cibulku. Prostě uřízněte odspodu několik centimetrů a ponořte spodní části na několik dní do sklenice s vodou
Citrónová tráva
Stonky citrónové trávy ponoříme do sklenice s vodou. Když začne pouštět kořínky, což trvá zhruba 2-3 týdny, můžete ji přesadit do květináče s hlínou a umístit na teplé a slunné místo.
Salát Bok Choy
Bok Choy se dá velmi dobře vypěstovat ponořením konce do vody. Za několik dní začnou rašit nové lístky. Za zhruba 2 týdny ho můžete přesadit do květináče s půdou a pozorovat jak dorůstá celá hlávka.
A ještě zde mám pro vás dalších pár zajímavostí. Fotky řeknou více.
Vypěstování ananasu
Pěstování citrónové trávy ze semínek
Pěstování kiwi ze semínek
Zkoušejte nové a mějte z toho radost, povede se vám to.
Michaela
Jen ta citronová tráva je úplně jiná rostlina, to co máte na fotce jsou semenáčky citrusů.
Na začátku Letošního léta jsem si zasadila jen tak zázvor… Až v srpnu z něj vyrostla pěkná, malá,zelená rostlinka 🙂
Konecne je zde to ,co lide skutecne potrebuji 🙂
Dobry den, davate tu velmi zaujimave veci, za co Vam pekne dakujem a zelam vsetko naj.Konecne som nstrafilas na stranku, ktoru si vzdy rada precitam. Este raz vdaka
Milá Ludmilo,
díky, jsem moc ráda, že tyto stránky plní svou funkci a pomáhají.
Hodně štěstí,
Michaela