V létě, působením silnějších slunečních paprsků a naším častějším a delším pobytem venku – intenzivním opalováním nebo spálením pokožky, se nám mohou objevit na těle pigmentové skvrny. Jsou nepříjemným kosmetickým jevem, vypadajícím jako tmavé fleky tvořené kožním barvivem melaninem a mimo působení slunce mohou mít i celou řadu jiných příčin.
Mezi nejčastější patří hormonální změny u žen mezi 30 – 40 rokem věku a v těhotenství, hormonální poruchy, genetické dispozice, návštěvy solárií, používání kosmetiky s obsahem látek s fotosenzibilačním účinkem, zánět na pokožce, nedostatek vitamínů, nedostatečná funkce jater, příjem některých léků (antibiotika, antikoncepce, léky na vysoký tlak, psychofarmaka), hyperpigmentace – zvýšená tvorba kožního barviva – většinou se objevuje nad horním rtem, depigmentace – snížená tvorba kožního barviva – nejčastěji kolem očních partií nebo v důsledku přesušené, poškozené nebo zjizvené kůže. V důsledku přibývajícího věku tyto skvrny vypadají stejně, jen se jim říká stařecké skvrny.
Pigmentové skvrny trápí více ženy než muže, jelikož k nim mají větší sklony. U mužů vznikají pigmentové skvrny kromě UV záření i díky genetickým faktorům.
Tyto skvrny se dají odstranit kosmetickými nebo lékařskými zákroky, ale ještě předtím, než sáhnete po chemii, zkuste tento přírodní recept na jejich zesvětlení, který po tisíce let s úspěchem používaly čínské ženy. Je jednoduchý a účinný.
Ingredience:
- 100 g rýže
- 200 ml vody
Postup:
Namočte rýži na 20 minut do vody. Pak vodu slijte. Rýži můžete dál povařit s sníst a vodou si pečlivě umyjte místa zasažená skvrnami. Tento postup je třeba opakovat každý den po dobu jednoho měsíce, kdy začnete vidět výsledky.
Dalšími pomocníky v odstraňování pigmentových skvrn jsou citrón, tedy citrónová šťáva nebo vývar z pórku, který má také bělící vlastnosti. Postup je podobný, potíráte si postižená místa krouživými pohyby vatičkou namočenou v tekutině, až do jejich vymizení.
Dalšími typy k předcházení pigmentových skvrn jsou například nestříkat si parfém na místa, která následně budete vystavovat slunci, dát si pozor na kombinaci následujících éterických olejů a sluneční expozice – angelika, bergamot, litsea, pomeranč a třezalka. Soláriu a přímému slunci se vyhněte, pokud užíváte léky, které reagují se sluncem (viz příbalový leták) a pokud máte na pleti čerstvé jizvičky po úrazu či nějakém zákroku.
Doplňte vitamín E, betakoraten a zinek vhodnou stravou a ochráníte se tak před vznikem pigmentových skvrn. Posilujte játra vhodnou stravou a očistnými technikami – zejména staří lidé, lidé po prodělané žloutence, při vystavení těla vyšší toxicitě a ženy, užívající hormonální antikoncepci.
Pleť je třeba ozdravit a rehydrovat správnými a hlavně čistými produkty, které si můžete vyrobit i sami. V článcích Recept na hydratační mandlový krém, Recept na ověřený krém na opalování, Domácí bio tělový krém, Přírodně na pleť a její nerovnováhu se dozvíte jak na to.
Krásné léto.
Michaela
Já si myslím,že se na tu ryzí každý vy.ere.
Rýžovou vodu je možné uchovat na více dní nebo je nutná čerstvá?
Rýžovou vodu je možné použít i druhý den, na další použití bych použila čerstvou. Každopádně uchovávat v lednici.
M.