Máte-li rádi sezónní zdravé pochoutky a navíc za pár korun, je období bezu pro vás přímo stvořené. Z květů bezu se dá udělat spousta dobrot, které vám postupně představím, ale dnes jsem se rozhodla vám nabídnout 3 osvědčené recepty na bezové limonády, které krásně osvěží a zvládne je jednoduše každý.
Květy černého bezu obsahují silice, slizy, třísloviny, glykosidy (sambunigrin a rutin), organické kyseliny (jablečnou, octovou, valerovou) a vitamin C, proto jsou bezové limonády skvělým způsobem, jak tuto sílu přírody do sebe lahodnou formou vstřebat.
Květy jsou používány hlavně na:
- Léčbu nemocí z nachlazení a respiračních onemocnění (chřipka, angína,bronchitida, kašel, rýma, zánět dutin a pod.)
- Stimulaci pocení – snižuje teplotu a pomáhá nám zbavit se usazeného sekretu v dýchacích cestách (zlepšuje vykašlávání a usnadňuje dýchání)
- Očistu organismu (pomáhá nám zbavovat se usazených toxinů, především kyseliny močové, léčí neduhy jako je revma a dna a je výbornou prevencí těchto nemocí).
- Léčbu potíží s močovými cestami a ledvinami (nedostatečná činnost a ledvinové a močové kaménky) a působí močopudně.
- Léčbu otoků (při nadměrném zadržování tekutin v těle)
- Léčbu problémů s krevním tlakem a cévami (zlepšuje pružnost cévních stěn a lehce snižuje krevní tlak).
- Léčbu zažívacích potížích (žaludeční a střevní koliky, plynatost, nevolnost a pomalé trávení, či nedostatečná činnost žlučníku).
- Zácpu (má mírně projímavé účinky).
Rychlá nevařená bezová limonáda – neperlivá
Ingredience:
- 5 větších květenství černého bezu (jsou-li květy menší, dávku zvyšte)
- 4 lžíce medu nebo jiného sladidla
- 1 větší nebo 1,5 menšího citronu
- 2l vody
Postup:
- Natrhané květy nejprve rozložíme na tác a dáme na chvíli na světlé místo, nejlépe k otevřenému oknu, aby případní broučci mohli v poklidu odejít zpět do přírody.
- Poté si připravíme mísu, do které nalijeme vodu a ponoříme do ní květy. Je lepší květy předtím neomývat, abychom nepřišli o cenný pyl.
- Necháme takto květy macerovat zhruba 2 hodiny a kdo chce, může dát mísu do lednice.
- Poté květy vyndáme, případná kvítka přefiltrujeme přes jemné sítko, přidáme šťávu z 1 citronu a zamícháme med nebo jiné sladidlo (agáve, stévie, ječný slad, …) podle chuti.
Tip 1: Můžete přidat kostky ledu a promixovat v mixéru, nakrájet si do džbánku s limonádou kousky ovoce, plátky citrónu, bylinky nebo jedlé květy… zkrátka na co máte chuť.
Tip 2: Kdo chce a má bio citron a dobře umytý, může do mísy s květy přidat na kolečka nakrájený citron a macerovat ho s květy od začátku.
Bezová limonáda – perlivá s kvasnicemi
Ingredience:
- 6 větších květenství černého bezu
- 300 g třtinového cukru (nebo jiného sladidla)
- 1 větší nebo 1,5 menšího citronu
- Oříšek pekařského droždí
- 4 l vody
Postup:
- Natrhané květy opět na chvíli rozložíme na tác.
- Pak si vymyjeme a vypaříme pětilitrovou nakládací láhev.
- Svaříme vodu s cukrem a necháme vychladnout asi na 40 stupňů a přelijeme do sklenice.
- Kartáčkem vydrhneme citron a šťávu z něj vymačkáme do sklenice. Kdo chce a má bio citron, může si nakrájet vymačkaný citrón na kousky a vhodit je také do sklenice.
- Pak přidáme droždí velké asi jako lískový oříšek a květy bez stonků.
- Poté zlehka, aby mohl vnikat a unikat vzduch, přiklopíme a dáme na teplejší místo.
Kvasinky se pěkně namnoží, z cukru vyprodukují oxid uhličitý a už za 24 hodin je perlivá bezová limonáda hotova.
Limonádu přelijeme do uzavíratelných lahví a uskladníme v ledničce.
Bezová limonáda – perlivá bez kvasnic
Ingredience:
- 6 větších květenství černého bezu
- 400 – 500 g třtinového cukru (nebo jiného sladidla)
- 1 větší nebo 1,5 menšího citronu
- 4 l vody
Postup je stejný jako u receptu s kvasnicemi, ale bez přidání kvasnic. Proto jsme museli zvednout množství cukru. V této variantě začne limonáda kvasit přirozeně, ale trvá to déle (zhruba týden až deset dní). Nechte proto láhev na teplejším místě a každý den jí jemně protřepejte.
Tip 1: Kdo chce, může do lahve vložit lusky vanilky a udělat si tak luxusní chuť bezovo-vanilkové limonády.
Tip 2: Kdybychom nechali šťávu kvasit ještě pár dní, začal by se tvořit alkohol. Kdo chce vyzkoušet lehké bezinkové vínko, může nechat kvasit déle, ale doporučuji pak hned spotřebovat.
Upozornění: Limonáda na všechny způsoby připravená má lehce projímavý účinek, což je dáno vlastnostmi bezu a podpořeno kvašením. Po bezové limonádě se také začnete víc potit, což je opět účinek bezu, který nás příjemně ochladí. Bezovou limonádu (bez alkoholu) mohou i těhotné a kojící ženy.
Dávejte si také pozor na množství vypité šťávy, při větším množství se u někoho mohou vyskytnout alergické reakce, malátnost nebo zimnice, stavy podobné otravě. Se všemi bylinkami střídmě, neboť jsou to přírodní léčiva.
Hodně zdraví a dobrou chuť!
Podle vašeho receptu jsem udělala svou první bezinkovou limču (neperlivou) a je skvělá..jsem ráda že jsem se konečně odhodlala 🙂 Moc díky za recept!
Michaelo,
udělala jsem limonádu bez kvasnic a už dnes po čtyřech dnech mi kvasí. Není to problém? Mám jí radši scedit hned? Děkuji Pavlína
Dobrý den, už louhuji 4 várku?. Opravu je lehce projimavá, ale nevádí, nám chutná.Zuzka Z.
Michaelo,
moc díky, limonády jsme vyzkoušeli a jsou opravdu moc dobré 🙂
Lída