10 tipů na jarní očistný jídelníček

kytky1Jaro je čas pro růst, včetně našeho osobního růstu – nadechnutí se.

Podle tradiční čínské medicíny je jaro obdobím jater a žlučníku. Tyto orgány jsou zodpovědné za regulaci a hladký uklidňující tok energie v celém člověku, tedy v těle i mysli. Bohužel jsou těla mnohých z nás po zimě ve stagnaci, způsobené zvýšenou konzumací nekvalitních tuků, denaturovaných potravin, chemikálií, léků a omamných nebo nepřirozeně energizujících látek, které jsou spouštěčem mnoha alergií. Co se stane, když energie jater nebo žlučníku neproudí správně? Můžeme zažívat častý hněv a podrážděnost (u žen je to PMS), deprese, nespavost a neschopnost vést a rozhodovat se. Jsme pak také náchylnější k bolestem kloubů, svalů a hlavyDobrou zprávou je, že existuje mnoho způsobů, jak změnit své zpohodlnělé zimní stravovací návyky a režim a nahradit je novými jarními, které nám opět vlijí čerstvou krev do žil a oživí nás pro aktivitu.

 

byt1Než začneme vnášet čerstvost do svého těla, měli bychom se rozhlédnout po svém bytě nebo domě a vyčistit všechny kouty, vyprat potahy, přehozy a koberečky, oživit květiny a koupit si nějakou malou novou kvetoucí, pořádně vyvětrat, zbavit se prachu, vytřídit skříně a šuplíky, včetně koupelny, kuchyně a lednice, vyčistit a uložit zimní oblečení a boty, vytřídit a rozdat věci, které již nepotřebujeme přátelům a potřebným. Můžeme třeba i pohnout s nábytkem, zavěsit zvonkohru na okno nebo trám a oživit tak prostor filosofií feng shui. Pak se nám bude krásně dýchat a spát a začneme se cítit opravdu svěže.

 

Nejlepší způsob, jak ozdravit svůj jídelníček je mít po ruce stále dostatek zdravého čerstvého jídla. Slovo „zdravé“ je pro mnohé z nás v dnešní době trochu zavádějící vzhledem k nepřebernému množství stravovacích směrů, ale shodněme se na tom, že je to čerstvé ovoce, zelenina, klíčky, semínka, zelené potraviny, sušené ovoce, celistvé potraviny jako celozrnná rýže, jáhly, pohanka, quinoa, kroupy, sladké brambory, luštěniny, mořské řasy, kvalitní za studena lisované oleje… a mnoho dalších báječných potravin.

 

Tip 1: Před snídaní teplá voda s citronem a máta