Mých 7 nejoblíbenějších zdrojů rostlinného proteinu + podrobný seznam všech ostatních

Selection vegan protein sources on wood background, copy space
Veganské zdroje proteinu

Také se zajímáte o zvířata, naši planetu, zdravé prostředí pro všechny lidi, zdravé prostředí ve vašem těle a mysli? Pokud ano, jistě vás už napadlo téma jedení masa, popřípadě v jakém množství a kvalitě a zda vůbec existují rostlinné zdroje kvalitního proteinu, aby naše těla dostávala vše, co potřebují. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že na rostlinné stravě není možné být plnohodnotně zdravý bez nedostatku vitamínů, minerálů a stavebních látek, vám nyní ukáži, že to možné je a má to celou řadu bonusů. 

Za svá léta praxe vím, že každý stojíme na své unikátní cestě, procházíme nejrůznějšími zkouškami a aha momenty a že i naše přesvědčení díky nim nabitá, se mohou během života různě měnit. Že si každý musíme přijít na to, co je právě pro nás – naše tělo i naši mysl, nejvhodnější, ať už z oblasti stravy nebo názorů a přesvědčení a že nelze nikoho přesvědčovat nebo nutit do ničeho, co mu není vlastní, ale pouze ukazovat a inspirovat vlastním příběhem.

Prošla jsem všemi stravovacími režimy, a tak vím, že lze velmi profitovat z vegetariánství, veganství, vitariánství, makrobiotiky nebo i tzv. všežravství, pokud je s tím vaše mysl v souladu a pokud to vašemu tělu dělá opravdu dobře. Já sama v klidu následuji proměny svého těla a své mysli také ve stravě, bez udržování dogmat a zajetého systému, neboť každá etapa si vyžaduje nový přístup. Otevřete se tomu a nalaďte se na svou stravu, která vás doslova utváří a to nejen tělesně, ale skutečně i psychicky, mentálně, duchovně.

Vybírejte si stravu vždy čerstvou, celistvou a tzv. vysokovibrační, neboť tyto vibrace budou proudit vaším tělem a oživovat ho a vaše mysl bude lehká k učinění jakýchkoli rozhodnutí a povede vás správným směrem.

Pokud vás zajímá, jak lze velmi zdravě žít bez masa a masných výrobků, sepsala jsem pro vás své tipy na rostlinné proteiny, které vám vlijí novou krev do žil. Jsou vhodné pro všechny, v každém věku i fyzické kondici, bez ohledu na to, jak často sportujete. Vaše tělo vám bude za jakoukoli změnu jídelníčku tímto směrem velmi vděčné, neboť vám sníží cholesterol a krevní tlak, vaše cévy se nadechnou po přísunu živočišných nasycených tuků a začnete se cítit lehčeji a vitálněji.

Bílkoviny jsou základem nejen svalů, ale také vlasů, kostí, nehtů, hrají důležitou roli při transportu a uskladňování látek v těle, řídí různé fyziologické funkce, spouštějí chemické reakce v těle a podílejí se také na obranyschopnosti organismu.

Pro běžného člověka se nejčastěji doporučuje dávka 1 g bílkovin na 1 kg hmotnosti denně, pokud se věnujete nějakému sportu nebo potřebujete vybudovat větší podíl svalové hmoty, můžete tuto dávku navýšit až o 30%. Vyšší příjem bílkovin by už vaše tělo zase nezdravě zatížil.

 

Spirulina: 6 g proteinu na 10 gramů

spoon of spirulina algae powder on wooden background, top view
Spirulina má nádhernou barvu

Modro-zelená řasa spirulina je vysoce biologicky dostupný kompletní protein, obsahující všechny esenciální aminokyseliny a je řazena mezi potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin. Při 60% bílkovin, je to proteinová elektrárna na rostlinné bázi, která by neměla chybět ve vašem jídelníčku.

Spirulina vysoké bio kvality

Obsahuje zejména vitamíny B1, B2, B3, B6, B9, C, D, A, E, karoteny, minerály, stopové minerály, buněčné soli, rostlinné živiny, enzymy, významné množství chlorofylu a dalších prospěšných barviv, jako je například málo známý fykocyanin. Tato barviva hrají důležitou roli při fotosyntéze (chlorofyl zabezpečuje příjem světelné energie potřebné na fotosyntézu) a je silným antioxidačním a protizánětlivým bojovníkem. Pomáhá při ledvinových onemocněních, neboť snižuje množství toxických látek v ledvinách, chrání ledviny před chemickými látkami obsaženými například v lécích či potravinách, zvyšuje obranyschopnost a přispívá k rychlejšímu hojení ran.

Více o spirulině a dalších zelených potravinách v článku Uzdravující zelené potraviny.

 

Čočka: 17,9 g bílkovin na šálek

Chutná, výživná a velmi jednoduchá na přípravu. Ať zvolíte hnědou, červenou nebo černou, na jakýkoli způsob, dostanete plnohodnotné jídlo. Čočka patří mezi rostliny s největším podílem bílkovin – až 20% a také kvalitních sacharidů, které zasytí na dlouhou dobu. Z minerálů obsahuje vápník, fosfor, železo a také vitamíny A, B, C a E. Kromě vysokého množství bílkovin a vlákniny, obsahuje navíc červená čočka velké množství železa, selenu, fosforu, zinku a vitamínu B6. Černá čočka je skvělá také naklíčená.

 

Quinoa: 11 g bílkovin na šálek

quinoaQuinoa obsahuje vysoký obsah bílkovin (až 20%) a v jejím tuku se vyskytují velmi prospěšné omega 3 mastné kyseliny. Obsahuje vitamíny skupiny B (thiamin, riboflavin, kyselina listová), beta-karoten a vitamin C, z minerálů je to vysoký obsah vápníku, cenný zdroj hořčíku, železa a fosforu. Je skvělou alternativou k rýži nebo těstovinám. Já ji miluji k zelenině, přidávám ji do plněných paprik, ranních kaší, jako studený dezert s kokosovým mlékem, mandlemi a ovocem, do veggie burgerů nebo ve stylu rizota.

Produkty vysoké bio kvality s quinoou

 

Tempeh: 24 g proteinu na 100 g

Tempeh jsou fermentované sojové boby a je skvělou zdravou alternativou rostlinného proteinu. Obsahuje velké množství lehce vstřebatelného váp