10 potravin, které čistí a posilují játra

řepaV dnešní době velmi silně hnojených a průmyslově zpracovaných jídel, potravinových doplňků, léků, alkoholu, cigaret, drog, stresu, nekvalitního spánku a životního stylu, dostávají nejvíce zabrat naše játra (potažmo ledviny), která jsou velmi důležitá nejen pro naše tělo, ale pro někoho překvapivě i pro naši mysl a emoce. Vybrala jsem pro vás 10 účinných potravin, které játra čistí, revitalizují a posilují, abyste se cítili silní, zdraví a plní energie. To za to stojí!

 

Funkce jater:

Podílejí se na metabolismu (látkové přeměně) sacharidů (cukrů) a hrají významnou roli v udržování stálé koncentrace životně důležitého cukru – glukózy v krvi.

Játra se rovněž účastní látkové přeměny lipidů (tuků), některé reakce lipidového metabolismu se odehrávají výhradně v jaterní tkáni.

Játra mají těsný vztah k metabolismu porfyrinů a bilirubinu (žlučového barviva).

V játrech se tvoří celá rada bílkovin (albumin, dále některé faktory nezbytné pro krevní srážlivost apod.).

Dochází zde i ke katabolickým procesům, tj. ke štěpení složitějších látek na jednodušší, např. bílkovin na aminokyseliny (základní stavební kameny bílkovin) a přes řadu dalších reakcí k následné tvorbě močoviny.

Játra jsou také místem ukládání životně důležitých látek, mají tedy i funkci skladovací.

Jsou rovněž cílem působení některých hormonů, jejichž účinek dále regulují aktivací, inaktivací či odbouráváním.

Játra jsou největší žlázou v lidském těle, tvoří a do střeva vylučují žluč.

Zcela unikátní roli mají v procesu odbourávání škodlivin – tzv. detoxikaci. Detoxikační činnost jater se týká nejen jedovatých látek, které se do těla dostaly z vnějšku – např. potravou (alkohol, jedy, léčiva), ale i toxických působků, které vznikají v průběhu látkové přeměny v organismu. Tyto látky jsou v játrech metabolizovány na komplexy rozpustné ve vodě, které pak mohou být vyloučeny z těla.

 

Pro to, abychom se cítili plní energie a zdraví, je důležité dbát na sílu a čistotu svých jater a není to vůbec nikterak složité. Důležité je zařadit do svého jídelníčku několik potravin, které nám v tom velmi pomohou.

 

10 důležitých potravin pro vaše játra:

1) Česnek

cesnekČesnek má schopnost aktivovat jaterní enzymy, které pomáhají odplavit toxiny z těla. Obsahuje velké množství allicinu a selenu, což jsou dva přírodní imunitní boostery (nakopávače) a zároveň fungují jako čistící prostředek na játra. Už jste někdy zkusili odšťavit česnek? Zkuste to. Třeba do zeleninové šťávy. Pak je potřeba odšťavovač velmi dobře umýt, aby se česnekové aroma nedostalo i do dalších šťáv.

V článku 4 recepty na domácí medicíny na nachlazení naleznete recepty s česnekem, které vám mimo jiné pomohou rozpohybovat metabolismu a zbavit vaše tělo toxinů.

 

2) Grapefruit

Grapefruit je nabitý vitamínem C a antioxidanty. Zvyšuje přirozené čisticí procesy v játrech. Malá sklenice grepové šťávy posílí produkci detoxikačních enzymů, které odplaví karcinogeny a další toxiny.

V článku Jestli vás dohonila mlsná, zkuste tento recept, který spálí až 50% kalorií, naleznete recept s grapefruitem a medem, který vám pomůže také posílit játra.

 

3) Červená řepa a mrkev

repa pomerancStaří Římané používali řepu jako afrodiziakum. Řepa obsahuje velké množství boru, který přímo souvisí s výrobou lidských pohlavních hormonů. Obě zeleniny obsahují velmi prospěšný beta karoten, který je úžasný pro játra. V článku 7 receptů na očistné šťávy naleznete inspiraci na mnoho zdravých šťáv. V kombinaci šťáv z řepy a mrkve naleznete ideální elixír pro krvetvorbu, který má vynikající čistící účinek pro játra, ledviny a žlučník a povzbuzuje činnost lymfatického systému.

 

4) Zelený čaj

Jeden z mých oblíbených jaterních nápojů je plný antioxidantů známých jako katechiny. Jedná se o sloučeniny, které vám mohou pomoci s funkcí jater. Zelený čaj má nespočet dalších benefitů, včetně podpory hubnutí.

Více v článku 6 čajů, které blokují tuk a zvýší vaši vitalitu.

 

5) Listová zelenina

salátZelená šťáva každý den udělá pro vaše zdraví nezastupitelnou službu. Když přidáte ještě saláty z různých druhů listové zeleniny, uděláte nejen pro svá játra opravdu hodně. Chlorofyl, který je v listové zelenině obsažen je úžasný prostředek na vyčištění krve, jater a celého krevního oběhu od toxinů. Může také neutralizovat těžké kovy, chemické látky a pesticidy přijaté v potravě. Tyto čistící potraviny poskytují silný protektivní mechanismus pro játra.

V receptu na Grapefruitový salát s vlašskými ořechy a citrusovým dresingem, naleznete inspiraci na unikátní, lahodnou kombinaci, která spojuje více než jeden benefit pro vaše játra.

 

6) Avokádo

Avokádo je významným zdrojem bílkovin a „dobrých“ tuků nejen pro vegany. Doporučuji ho lidem trpícím únavou nebo při rekonvalescenci, na celkové posílení organismu.
Obsahuje mimo jiné karoteny a vitamín E, silné antioxidanty, které podporují regeneraci buněk, zbavují tělo toxinů a mají velmi kladný vliv na stav naší pleti a vlasů. Avokádo obsahuje také vitamín C a vitamíny skupiny B, zejména pyridoxin – B6 a thiamin – B1. Z minerálních látek v něm pak najdeme např. měď, důležitou pro krvetvorbu, metabolismus cukrů a naše mentální zdraví a draslík, který pomáhá snižovat krevní tlak a udržuje naše srdce v kondici. Avokádo snižuje hladinu inzulinu, pomáhá s hubnutím a povzbuzuje náš mozek. Navíc obsahuje báječný glutathion, což je jedna z nejlepších věcí, na detoxikaci jater.

V článku 3 recepty na detoxikační raw polévky, naleznete inspiraci k „vaření“ s mnoha játrům prospěšnými ingrediencemi, včetně avokáda, které navíc skvěle chutnají.

 

7) Jablka

jablka2Pektin je přírodní vláknina obsažená v jablkách a vláknina na sebe váže uvolněné toxiny, které odvádí z těla pryč. Jablka jsou také plná vitamínů, které posilují naše tělo a dodávají vše potřebné k léčbě. Jak se říká: „Jablko denně udrží lékaře dál od těla.“ a je to pravda.

Chcete-li si střihnout uzdravující šťávu z jablek, tak vám moc doporučuji recept z článku Čistící šťáva proti infekcím a únavě.

Stejně skvěle funguje i jablečný ocet a nápoje z něj, jako například Elixír na rozpohybování metabolismu.

 

8) Olivový olej

Když olivový olej, tak jen extra virgin – lisovaný za studena, velmi kvalitní a v tmavé dóze. Jen takový má schopnost pomoci játrům tím, že poskytne tělu lipidovou základnu, která nasaje/naváže škodlivé toxiny.

Podrobné informace o tomto zázraku naleznete v článku Recepty na použití olivového oleje v lidovém léčitelství a na krásu. V článku Jak se zbavit písku a ledvinových kamenů přirozeně za 6 dní, naleznete recept s použitím olivového oleje, který velmi dobře funguje.

 

9) Citrony a limety

citron2Šťáva z půlky citronu v teplé vodě hned po ránu je starodávný způsob rozpohybování metabolismu a očisty těla, což působí jako skvělý budíček pro játra. Kyselost citronů spouští nervové a hormonální aktivace do jater a trávicího systému. Velmi užitečné pro ty, kteří trpí pomalou činností střev.

Skvělé nápoje na detoxikaci naleznete v článku Jednoduchý nápoj na chřipku a nachlazení, který se velmi hodí i pro detoxikaci jater. Dále Kůra na podporu metabolismu a detoxikaci, Štáva na vyčištění tlustého střeva, zažívací potíže a hubnutí

 

10) Kurkuma

Tento kořen je vskutku zázračný. Z jeho nespočtu benefitů pro naše těla jmenujme například jeho silnou protizánětlivost, pomáhá eliminovat narušení vašich buněk, je skvělý pro kůži, zuby i vlasy, je nabušený živinami, které pomáhají vašemu tělu bojovat proti odumírání buněk a udržuje vaši vnitřní integritu těla. Určitě vám doporučuji koupit si čerstvý kořen, který je již v obchodech k dostání. Já se s jeho pomocí například vyhnula braní antibiotik na zánět močového měchýře a uzdravila se jím přírodně za pár dní. Doporučuji ho konzumovat vždy s troškou černého pepře a olivovým nebo jiným za studena lisovaným olejem. Je to nutné pro správné vstřebání všech jeho účinných látek do těla.

Blahodárné recepty s kurkumou naleznete v článcích Recept na přírodní antibiotikum a Protizánětlivé smoothie s kurkumou.

 

Je mnoho dalších potravin, které se starají o dobrou funkci jater a o naši energii. Z vlastní zkušenosti doporučuji konzumovat potraviny v co nejčistší kvalitě – domácí, farmářské, bio – ty obsahují nejvíce vitamínů a nejméně škodlivých toxinů, které játra poškozují.

Podrobnější informace o tom, jak se dobře starat o svá játra naleznete v článcích

Játra – největší detoxikační orgán

Očista jater a Ostropestřec mariánský

Trávicí soustava

 

Funkce jater z Doktorka
Michaela Weissová

Jsem specialistkou na léčbu potravinami a jógovou terapii. Pomáhám lidem uzdravit se jídlem ze zánětů, kandidy, obezity a dalších nemocí a prostřednictvím jógové terapie pomáhám uvolňovat hluboko uložené bloky na těle i na duši. Celostně pracuji se všemi rovinami člověka na návratu do rovnováhy a spokojeného života. Nechte se inspirovat těmito milovanými stránkami a prosím nekopíruje bez mého vědomí mou práci na jiné weby. Díky.

5 Komentářů
  1. • Dobrý den, já bych za sebe doporučil He-Panol. Začal jsem ho užívat po špatných výsledcích testů

  2. Díky za velmi pěkné a účelné zpracování!!!! Přeji hodně energie a další pokračování ve Vaší práci!!!

  3. Dobrý den, čo robiť ked máte v moči stále jeden krížik krvi

    Více se dočtete slunecnyzivot.cz/2016/02/10-potravin-ktere-cisti-a-posiluji-jatra/ © Slunečný život

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.