Hodně lidí v nejrůznějších fázích života řeší svou hormonální činnost, potažmo její (ne)rovnováhu. Ať už jde o dospívání, umělé oplodnění, menopauzu nebo nemoci spojené se štítnou žlázou nebo jinou žlázou endokrinního systému (nadledviny, slinivka břišní, pohlavní žlázy a podobně), vždy je žádoucí harmonizovat svůj hormonální systém, neboť je řídícím systémem našeho těla. K tomu nám může dopomoci i změna stravy, s převahou vhodných potravin, které zmírňují negativní dopady nerovnováhy a přeprogramovávají tělo do zdravějšího stavu.
Žijeme v době chemických látek narušujících hormonální rovnováhu, které se vyskytují v průmyslově zpracovaných potravinách, šampónech a dokonce ve vonných svíčkách či osvěžovačích vzduchu. Hormonální nerovnováha může ovlivnit téměř každý aspekt našeho zdraví – komplikuje například hubnutí, možnost mít děti nebo dokonce brání našemu pocitu štěstí. Nezdravé hladiny hormonů zvyšují rizika některých druhů rakoviny a mnoha jiných chronických onemocnění.
Příznaky hormonální nerovnováhy:
- nadměrná únava – neustálé vyčerpaní
- přibývání na váze
- znatelné výkyvy chutí k jídlu
- problémy se stolicí
- u dospělých výskyt akné, hlavně ve spodní části obličeje
- nadměrný růst ochlupení po těle
- nepravidelná menstruace
- noční pocení a přehřátí u žen
- výrazné změny nálad
Podívejme se spolu na potraviny, které nám příroda nabízí pro udržení vyvážené hladiny hormonů.
Brokolice
Brokolice a další brukvovitá zelenina (např. květák, zelí, kapusta, křen atd.) obsahuje mimo jiné vysoké množství fitonutrientů, zvaných isothiokyanáty, včetně látky indol-3-karbinol, která příznivě ovlivňuje metabolismus estrogenů. Indol-3-karbinol například zpomaluje růst nádoru rakoviny prsu.
Dva a půl hrnku brokolice týdně je dobrou a jednoduchou prevencí proti rakovině prsu nebo prostaty.
Seznamte se s králem antioxidantů
Jídlo jako léčba a prevence osteoporózy
Lněné semínko
Lněné semínko obsahuje hodně lignanů – fytoestrogenní složky, která snižuje riziko rakoviny (zejména prsu, prostaty a tlustého střeva).
Přidáním třech polévkových lžic lněných semínek do vašeho smoothie, ovesné kaše nebo salátu, je výborný způsob jak nejen dochutit pokrm, ale zároveň snížit riziko rakoviny a dodat tělu vlákninu a esenciální mastné kyseliny.
Potraviny, které pomáhají spalovat tuk
Jak jednoduše očistit střeva bez klystýru
Zelený čaj
Zelený čaj značně urychluje metabolismus a spalování tuků. Zatímco kofein dodá energii, theanin uklidňuje a blokuje vylučování kortizolu, což je příznivé pro spalování tuků.
Čtyři šálky denně dopomůžou k redukci váhy a to nejspíše i beze změn v jídelníčku či cvičení.
6 čajů, které blokují tuk a zvýší vaší vitalitu
Červené víno
Antioxidanty polyfenoly obsažené ve slupkách a semínkách hroznů, zejména katechiny a resveratrol, udržují zdravé srdce, tlumí záněty a slouží jako prevence rakoviny. Pokud konzumujeme víno s jídlem nebo po něm, víno rovněž podporuje trávení.
Zdravý člověk si může dát dvě až tři skleničky týdně.
Extra panenský olivový olej
Pokud zařadíme olivový olej do svého každodenního jídelníčku, mononenasycené tuky podpoří produkci hormonu leptinu, který potlačuje hlad.
Vyhněte se průmyslovým olejům a margarinům. Používejte místo nich extra panenský olivový olej.
Recepty na použití olivového oleje v lidovém léčitelství a na krásu
Kokosový olej (extra panenský)
Kokosový olej (a všechny kokosové výrobky), obsahují kyselinu laurovou, která má velmi léčivé účinky jak na kůži, tak je také velmi prospěšná pro hormonální produkci. Kokosový olej ničí také špatné bakterie a viry v těle, zajišťuje rychlý zdroj energie, je lehce stravitelný a urychluje metabolismus.
Tipy na ploché břicho bez diety
Recept na chia-konopné tyčinky + domácí mandlové mléko
Další za studena lisované oleje
Za studena lisované oleje by měli být důležitou součástí našeho jídelníčku a to nejméně v denní dávce jedné lžíce, záleží však na celkovém složení stravy. Doporučuji pořizovat oleje v tmavé lahvi, kde máte jistotu, že nedojde k oxidaci. Po otevření můžete většinu z nich bez obav skladovat při pokojové teplotě (výjimkou je třeba rychle se kazící lněný olej).
Obecně můžeme o všech za studena lisovaných olejích zmínit, že esenciální nenasycené mastné kyseliny působí příznivě na tato onemocnění:
- srdce a cév
- vysoký krevní tlak
- ateroskleróza
- infarkt
- srdeční selhávání
- cévní mozková příhoda, mrtvice
- vysoká hladina cholesterolu v krvi
- onemocněním kůže (např. atopický ekzém, lupénka, suchá, bolestivá kůže)
- mají antioxidační účinky i přínos proti stárnutí a hladinu hormonů
Několik příkladů za studena lisovaných olejů:
Lněný olej – má velice dobrý poměr omega 3 a 6 mastných kyselin, má příznivý dopad při onemocnění srdce a cév, je protizánětlivý, antibakteriální a má protiplísňové účinky. Zlepšuje vstřebávání živin do buněčných membrán a obsahuje hodně vlákniny.
Dýňový olej – je označován za zinkovou bombu. Je velmi vhodný jako doplněk především při léčbě prostaty, alergiích, kožních problémech a na zvýšení imunity. Patří mezi oleje s velkým množstvím nenasycených mastných kyselin a vitamínů skupiny B.
Olej z vlašských ořechů – podporuje mozkovou činnost, zlepšuje paměť a celý nervový systém, výborně čistí usazené cévy a snižuje cholesterol.
Konopný olej – je nazýván „ přírodním zázrakem„. Jako jeden z mála za studena lisovaných olejů má pro naše tělo nejpřirozenější poměr nenasycených omega 3 a 6 mastných kyselin. Obsahuje široké spektrum minerálních látek, vitaminů a chlorofylu. Díky svému složení ho můžeme využít jako prevenci nebo pomoc při mnoha zdravotních problémech, počínaje snížením krevního tlaku, zvýšením imunity, vyrovnáváním hormonů, zlepšení trávení a ekzémů.
Pupalkový olej – je vhodný především pro ženy při hormonálních problémech, klimakteriu a cystách. Další nespornou výhodou užívání pupalkového oleje je zlepšení kvality vlasů, nehtů a pleti.
Sezamový olej – obsahuje velké množství vápníku, fosforu a hořčíku, zklidňuje trávení a upevňuje psychickou stabilitu.
Z hroznových jader – obsahuje velké množství antioxidantů, zpomaluje stárnutí a je pomocníkem v prevenci rakoviny.
Olej z pšeničných klíčků – je výjimečný obsahem vitamínů B1, B2, B6 a kyseliny listové, je cenným zdrojem fosforu, hořčíku, železa a enzymů. Pomáhá zlepšit psychickou a fyzickou kondici.
Sójový olej – Obsahuje přírodní lecitin, výborný zdroj antioxidantů a železa. Taktéž je ceněný pro svůj vysoký obsah omega 3 nenasycených mastných kyselin, které mají příznivý dopad na kardiovaskulární systém.
Avokádo
Avokádo je bohaté na beta-sitosterol, složku, která značně snižuje hladinu cholesterolu. Zároveň udržuje v rovnováze hladinu stresového hormonu kortizolu a tím také působí proti zánětům a přibírání na váze ze stresu.
Ideální denní porcí avokáda je jedna čtvrtka, u sportujících až půlka.
10 potravin, které čistí a posilují játra
6 skvělých receptů na zdravé svačiny
Bio jablka
Jablka obsahují quercetin, flavonoid a antihistaminikum. Jako mnohé další flavonoidy, quercetin má také fitoestrogenní vlastnosti. Konzumace jablek snižuje rizika chronických nemocí, objevujících se zejména v pozdějším věku – osteoporóza, srdeční nemoci, rakovina, mrtvice, diabetes 2. typu.
Jedno jablko denně stačí.
Protikvasinková dieta – podrobný přehled potravin a přírodní léčby
Čistící a tonizující šťáva na akné
Bobule
Borůvky mohou snížit hladinu cukru v krvi. Nebojte se jakýchkoliv jedlích bobulí, včetně těch exotických. Například acai bobule obsahují ještě více antioxidantů než borůvky. Goji působí příznivě na slinivku břišní.
Polévková lžíce či dvě libovolného mixu bobulí s kvalitním jogurtem nebo tvarohem je výbornou a zdravou svačinou.
Exotické superfruits vs. místní superovoce – tipy
7 energizujících smoothies se superpotravinami
Chia semínka
Tato báječná multifunkční semínka mohou být přidána do téměř jakéhokoliv pokrmu. V přepočtu na gram obsahují nejvíc omega-3 kyselin a také vlákninu. Stabilizují hladinu cukru v krvi, jsou silně protizánětlivá a velmi vhodná na hubnutí.
100g semínek obsahuje zhruba 20g omega-3 kyselin, což je ekvivalentem zhruba 800g atlantického lososa.
10 věcí, které dělají ženy mladší a krásnější
Ořechy
Podobně jako avokádo, také ořechy jsou skvělým zdrojem rostlinného sterolu, beta-sitosterolu. Například mandle obsahují proteiny, vlákninu a rostlinné steroly. Mandle zpomalují vstřebávání karbohydrátů, což pomáhá se zpracováním cukru v organismu. Vlašské ořechy jsou zdrojem melatoninu, který se stará o lepší spánek.
Pět hrstí týdně vám poskytne potřebné množství tuků, stimulujících uvolňování leptinu, který kontroluje chuť k jídlu.
Seznam léčivých účinků ovoce a zeleniny
Důležité jídlo pro vaše ledviny
Syrovátkové bílkoviny
Syrovátka podporuje úbytek váhy, udržuje svalová vlákna, zlepšuje imunitu, zvyšuje inzulinovou citlivost a přispívá k regeneraci po cvičení (fyzické námaze). Je rovněž zdrojem tryptofanu, který přispívá ke zvyšování hladiny serotoninu, což napomáhá v boji se stresem.
V prášku je výborným a kvalitním zdrojem bílkovin. Lžíce nebo dvě do smoothie nebo jen tak je doporučenou dávkou.
Pro vegany jsou vhodné potraviny s vysokým obsahem rostlinného proteinu, jako jsou například již zmíněné namočené nebo naklíčené ořechy (voda v nich probudí život), fazole, semena, quinoa nebo čočka.
Skořice
Skořice například snižuje projevy revmatismu, bojuje proti virům, bakteriím a plísním v organismu, snižuje hladinu cholesterolu, zmírňuje menstruační obtíže, stimuluje činnost mozku a funguje také jako prevence cukrovky. Půl lžičky denně po dobu 30 dní zapůsobí velmi příznivě na hladinu cukru v krvi.
Seznam potravin pro dlouhověkost
Ovesné otruby
Oves obsahuje důležité látky jako jsou vitamín E, zinek, selen, měď, železo, mangan a hořčík. Je bohatý na proteiny a vlákninu, což působí příznivě na hladinu cukru a cholesterolu, a tím snižuje riziko srdečních onemocnění.
4 recepty na zelená smoothies + na domácí ovesné mléko
Jak ráno rychle nastartovat metabolismus a cítit se skvěle celý den
Pohanka
Pohanka je vynikající alternativou k pšenici. Pohanka neobsahuje lepek, což je důležité pro všechny alergiky a pro ty, kteří se chtějí detoxikovat. Při svém vysokém obsahu proteinů je výbornou náhradou rýže. Pohanková kaše je vynikající. Po její konzumaci musí tělo vyloučit daleko méně insulinu než v případě rýže nebo pšenice.
Odkyselení organismu stravou a vodou
4 zásadité recepty na zdravé ranní sladké kaše
Ghí (přepuštěné máslo)
Přepuštěné máslo poskytuje bohatý zdroj vitamínů rozpustných v tucích, jako jsou A, D, E a K2. Tyto živiny jsou klíčovými stavebními kameny pro hormonální produkci. Toto máslo obsahuje velké množství krátkých a středně dlouhých řetězců mastných kyselin, které podporují funkci imunitního systému, zlepšují metabolismus, mají antimikrobiální vlastnosti, důležité v boji proti špatným bakteriím a virům v těle.
Granátové jablko
Podle průzkumů mají látky obsažené v granátovém jablku protinádorové a protizánětlivé účinky. Složky, které granátové jablko obsahuje, příznivě ovlivňují metabolismus estrogenu. Je tak účinnou prevencí rakoviny prsu, kůže a střeva.
Zařazením granátového jablka do svého jídelníčku výrazně přispějete ke svému zdraví.
Sláva ovocným, zeleninovým a bylinným šťávám
Skvělý kaki puding s chia a granátovým jablkem
Kurkuma
Kurkuma působí příznivě proti zánětům, bolesti a otokům. Pro zvýšení efektu používejte kurkumu v kombinaci s černým pepřem a některým ze za studena lisovaných olejů.
Protizánětlivé smoothie s kurkumou
Zázračný lék z koření na stovky nemocí, včetně Alzheimera
Zázvor
Zázvor pomáhá zvládnout nevolnost při cestování dopravními prostředky, při těhotenství nebo také chemoterapii. Je silným antioxidantem, který tlumí účinky serotoninu na střeva, což způsobuje nevolnost.
Přidejte pravidelně trochu čerstvého nebo sušeného zázvoru do smoothie, šťávy nebo polévky a nebo si z něj udělejte léčivý čaj.
Jednoduché domácí pěstování zázvoru
4 recepty na domácí medicíny na nachlazení
Tmavá čokoláda/ kakaové boby
Podle jedné finské studie se děti, narozené matkám, které konzumovali pravidelně čokoládu, smály a byly mnohem více aktivnější než děti matek, které čokoládu nejedly. Čokoláda podporuje tvorbu endorfinů a serotoninu. Činí nás doslova šťastnějšími.
Doporučená denní dávka je okýnko kvalitní vysokoprocentní čokolády.
Žebříček nejzdravějších potravin
Zelenina bohatá na antioxidanty
Veškerá tmavě zelená zelenina, jako například hlávkový salát, již zmíněná brokolice, špenát, růžičková kapusta, zelí, okurky, kapusta, chřest, koriandr a další, nabízí nepřeberné množství enzymů, vitamínů, minerálů, chlorofylu, vlákniny a dalších důležitých látek, které se starají jak o fyzickou, tak psychickou pohodu našeho těla. Tato zelenina je silně zásaditá, obsahuje vysoké množství chlorofylu, který je mimo jiné jedním z účinných pomocníků při prevenci vzniku rakoviny a velmi významně snižuje také záněty.
Zajímavých výsledků dosáhli lékaři v jedné americké nemocnici, kde podávali chlorofyl 1200 pacientům s vnitřními záněty. Tyto případy byly jednotlivě pečlivě sledovány a na konci bylo vedoucím lékařem Dr. Robertem Ridpathem konstatováno, že v celé tisícovce z nich došlo buď k úplnému vyléčení nebo výraznému zlepšení.
Sestavte si svůj zdravý jídelníček – přírodní zdroje vitamínů
7 principů stravy ekologie těla
Voda
Dehydratace zvyšuje vylučování hormonů, které zvyšují chuť k jídlu. Dostatečný pitný režim je prevencí proti ztuhlosti kloubů, přibírání, bolesti hlavy, snížené výkonnosti a přispívá k regeneraci.
Minimálně dva litry vody denně patří k základu pitného režimu. Volte vždy kvalitní vodu, nejlépe minerální nebo filtrovanou.
K nerovnováze hormonálního systému dochází nejen prostřednictvím v potravě a ovzduší přijatých chemikálií, ale také nadměrným dlouhodobým stresem nebo úzkostí. Proto je vhodné zaměřit se nejen na stravu, ale na celkový náš životní styl, tempo a náladu. Nic není cennější než naše zdraví, nic, proto se snažte co nejméně stresovat, rozčilovat a trápit se a běžte ven, na čerstvý vzduch, do přírody, projděte se, zhluboka dýchejte, relaxujte, potkejte se s přáteli nebo rodinou, smějte se z plna hrdla, udělejte si radost a vnímejte krásu, která se dá spatřit všude kolem nás.
Přeji vám stálé zdraví.
FDA upozornuje na nov pravidla pro etikety, preventivn kontroly a povinnost obnovit do konce roku 2016 registraci zpracovatelu potravin u FDA. Ministerstvo zemedelstv vymezilo jednotn pravidla pro pouz v n term nu Cesk potravina .
Dobrý den, před 2 lety jsem vysadila antikoncepci po dlouhodobém užívání. Od té doby krvácím 14 dní v měsíci. Gynekolog mi řekl, že mám špatné hormony a nasadil mi nějaké, při kterých je možné otěhotnět, ale mají velké množství nežádoucích účinků. Pustila jsem se do léčby bylinnými čaji a kapkami, ale ani po 2 měsících se nic nezměnilo. Co dělat abych se vyhnula hormonům a přírodní cestou dosáhla normálu? Stačí takto upravený jídelníček? Děkuji
Báječné články, moc děkuji 🙂
Dobry den…dekuji za Vase uzasne stranky…???
Díky Darino za zprávu 🙂
Michaela
Milá Michaelo, moc děkuji za to, co děláte! 🙂 Věra
Milá Věro,
díky. Jsem moc ráda, že má práce někomu pomáhá.
Mějte se krásně,
Michaela